FinExpert.e15.cz

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání

Zejména studenti, penzisté nebo maminky na rodičovské dovolené mohou při podání daňového přiznání za rok 2016 obdržet zpět sraženou daň z dohody o provedení práce. Vyplnění daňového přiznání za rok 2016 je v těchto případech snazší.

Daňoví poplatníci, kteří měli během roku 2016 pouze příjmy ze závislé činnosti, mohou využít při podání daňového přiznání dvoustránkový daňový formulář. Při vzniku nároku na vrácení srážkové daně z dohody o provedení práce je tedy daňová administrativa jednodušší.

Srážková daň z dohody o provedení práce

Když je měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně a není podepsáno zaměstnancem prohlášení k dani, tak je z dohody o provedení práce odvedena zaměstnavatelem 15% srážková daň. Jestliže nejsou během roku v plném rozsahu využity všechny daňové slevy a daňové odpočty, potom se vyplatí při odvedení srážkové daně z dohod o provedení práce během roku podat daňové přiznání a obdržet srážkovou daň zpět.

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání. Zaměstnavatel nemůže za zaměstnance nárokovat vrácení srážkové daně z dohody o provedení práce.

Pravidla pro vyplnění daňového přiznání

Při uplatňování nároku na vrácení srážkové daně je možno využít dvoustránkový daňový formulář (podmínkou je mít pouze příjmy ze závislé činnosti, tedy dle § 6 zákona o dani z příjmu). Do daňového přiznání je nutno zahrnout všechny zdanitelné příjmy a všechny příjmy z dohod o provedení práce během roku 2016, není možné uvést pouze vybrané dohody o provedení práce. Od všech zaměstnavatelů je nutno mít příslušná potvrzení, která slouží jako příloha daňového přiznání.

při práci na standardní pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti je nutné mít potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a funkčních požitků, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění

při práci na dohodu o provedení práce s odměnou do limitu je nutné mít potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě dohod o provedení práce podle § 6 odstavce 4 a o sražené dani  vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně

Praktický příklad

Paní Krejčí byla po celý rok 2016 na rodičovské dovolené. Během roku 2016 si přivydělala pro zaměstnavatele A prací na dohodu o pracovní činnosti celkovou částku 80 000 Kč. U zaměstnavatele A podepsala paní Krejčí prohlášení k dani a při výpočtu měsíční daňové povinnosti uplatňovala slevu na poplatníka. Zaměstnavatel A zaplatil za paní Krejčí povinné pojistné ve výši 27 200 Kč (80 000 Kč x 34 %).

V červenci si paní Krejčí přivydělala na dohodu o provedení práce pro zaměstnavatele B částku 9 000 Kč. U zaměstnavatele B nepodepsala paní Krejčí prohlášení k dani. Na stejné období, minimálně měsíc, je možné mít podepsáno prohlášení k dani pouze u jednoho zaměstnavatele. Na srážkové dani bylo paní Krejčí sraženo u zaměstnavatele B 1 350 Kč (9 000 Kč x 15 %).

V září si přivydělala pro zaměstnavatele C částku 8 000 Kč na dohodu o provedení práce, srážková daň byla 1 200 Kč (8 000 Kč x 15 %), opět nebylo podepsáno prohlášení k dani.

Paní Krejčí si vyžádá příslušná potvrzení od všech tří zaměstnavatelů, podá si sama daňové přiznání a vznikne ji nárok na daňovou vratku ve výši 2 550 Kč (1 350 Kč + 1 200 Kč). V daňovém přiznání uplatní paní Krejčí daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč daňová povinnost za rok 2016 bude nulová, a proto vznikne paní Krejčí nárok na vrácení srážkové daně.

  • Základ daně z potvrzení od zaměstnavatele A bude 107 200 Kč (80 000 Kč + 27 200 Kč), základ daně z potvrzení od zaměstnavatele B bude 9 000 Kč a základ daně od zaměstnavatele C bude 8 000 Kč.
  • Základ daně ze závislé činnosti bude 124 200 Kč (107 200 Kč + 9 000 Kč + 8 000 Kč).
  • Daň bude 18 630 Kč (124 200 Kč x 15 %). Paní Krejčí však uplatní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč a daň  po uplatnění slevy bude tedy 0 Kč. Sleva na poplatníka snižuje daň z příjmu maximálně do nuly.
  • Sražená daň podle § 36, odstavce 7 zákona o dani z příjmu během roku 2016 byla 2 550 Kč. Tato částka bude daňovým přeplatkem. Paní Krejčí uvede v přiznání v tabulce věnované přeplatku bankovní účet a přeplatek ji bude zaslán koncem dubna 2017. 
Další článek


 

Další články

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

Právě teď  |  Pospíšil Aleš
Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

Včera  |  Valentík Michal

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Včera  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

24.  3.  2017  |  Medlíková Olga  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více