FinExpert.e15.cz

Vlastní zkušenost: Mám účet u Fio banky

Jaké jsou výhody i nevýhody účtu u Fio banky?

Vloni v květnu získala bankovní licenci Fio, dříve družstevní záložna. Dnes už plnohodnotná banka, tzv. Fio banka, a. s. Na konci března letošního roku se navíc stala členem České bankovní asociace.

Fio nabízí bankovní služby od září 2010. Na internetu jsem prakticky nenašel žádnou významnou kritiku (možná jsem špatně hledal) a i dříve 17 let fungující Fio družstevní záložna měla, aspoň podle reakcí na internetu, spokojené klienty. Jedná se o 100% českou banku.

Dočetl jsem se, že Fio cílí na klienty bank typu Česká spořitelna, Komerční banka aj. V mém případě se strefili. Českou spořitelnu jsem vyměnil právě za Fio banku. Ne že by Česká spořitelna byla špatná, ale platby ze Slovenska za nulový poplatek jsou v případě Fia prostě ideální.

Založení účtu u Fio banky

Pro založení účtu jako podnikatel budete potřebovat živnostenský list a občanský průkaz. Pokud chcete účet jako nepodnikatel, vystačíte si pouze s občanským průkazem. Založení účtu nezabere více než půl hodiny, takže se neliší od ostatních bank. Veškeré poplatky jsou stejné jak pro fyzické osoby podnikatele, tak i nepodnikatele.

Pobočky

Na to, že se jedná o mladou banku, tak má celkem dost poboček, což je zřejmá výhoda oproti mBank. Fio chytře využilo poboček RM-SYSTÉMu – české burzy cenných papírů, která má mimo jiné stejného vlastníka jako Fio banka. Na webu naleznete seznam všech poboček. V Brně jsou dvě, v Praze šest.

Potěšilo mě, že moje brněnská pobočka Fia má delší pracovní dobu než pobočka České spořitelny, člověk tak toho stihne více. Ale uznávám, je to detail.

Měna bankovních účtů

Účet je možné vést standardně v české měně (CZK). Pokud vám někdo pošle například eura, banka je přepočítá na koruny a ty následně připíše na váš účet. Můžete si ale založit účet přímo v měně EUR, platí u něj víceméně stejné podmínky jako u CZK účtu. Na své jméno lze mít vedeno více účtů, a to i ve stejných měnách.

Na více majitelů účtu zapomeňte

Účet může mít pouze jednoho majitele, nelze proto založit třeba společný účet pro vás a vašeho partnera. Zdá se ale, že to banka zcela nevylučuje, viz Obchodní podmínky, článek IV. odst. 3. V budoucnu se proto tato možnost možná objeví. Prozatím můžete v internetovém bankovnictví partnerovi nastavit práva pro přístup k vašemu účtu – není to ale plnohodnotná náhrada za „společný účet“.

Český a slovenský účet

Číslo přiděleného bankovního účtu je bez předčíslí, což je fajn. Jeho psaní a diktování je tak mnohem snazší. Třeba předčíslí 670100 bylo (a stále je) terčem kritiky u konkurenční mBanky.

Fio banka vám při zakládání účtu automaticky přidělí (kromě českého) i slovenský bankovní účet. Číslo účtu je v obou případech stejné, liší se pouze v kódu banky. Český účet bude mít kód banky 2010 a slovenský 8330 – znovu připomínám, dostanete oba dva.

IBAN a problémový PayPal

Samozřejmě vám banka k účtu přidělí IBAN pro zahraniční platby. Zde pozor, IBAN je slovenský, začíná písmeny SK. Fio tak díky Eurozóně dokáže poskytnout lepší cenové podmínky za mezistátní převody.

Konkurenční mBanka zahraniční platby ani po letech slibů neumí, neoficiálně by u ní mělo být možné zahraniční platby alespoň přijímat, stačí si na stránkách ČNB vygenerovat IBAN tvar účtu.

Slovenský IBAN Fio banky s sebou ale přináší i nevýhody. Například PayPal vám nedovolí přidat bankovní účet pro vyplácení, jehož IBAN začíná na SK. PayPal očekává český IBAN musí začínat CZ, protože český uživatel PayPalu uvádí jako zemi „Czech Republic“. Existuje ale jisté řešení. Můžete si na stránkách České národní banky, stejně jako pro mBanku, vygenerovat český tvar IBAN účtu.

Fio banka mi toto řešení doporučila, ale nemůže jej garantovat. Na uvedeném odkazu si vygenerujete tzv. fiktivní CZ IBAN, který „oficiálně“ neexistuje. Zaměstnanec banky mi dále sdělil, že pro ověření účtu ze strany PayPalu by toto řešení mělo dostačovat a že PayPal fakticky IBAN ani nevyužije, protože finanční prostředky posílá na zjištěné bankovní spojení z českého účtu, aby se vyhnul mezistátním poplatkům.

Nezávisle na výše uvedeném vyjádření mi jiný zaměstnanec banky potvrdil, že vygenerovaný český IBAN spolehlivě funguje. Tak či tak, v tomto konkrétním případě je škoda, že chybí „oficiální“ český IBAN, třeba jako nadstandardní služba.

Poplatky

Fio nabízí založení a vedení účtu zcela zdarma, bez jakýchkoliv poplatků. Zdarma také máte veškeré příchozí a odchozí platby, což zahrnuje trvalé i jednorázové příkazy, platby SIPO, příkaz k inkasu a souhlas s inkasem.

Slovensko bez poplatků

Platby na Slovensko a ze Slovenska jsou taktéž zdarma, což zní trochu šíleně. Důvodem je právě přidělený slovenský účet, na který vám lidé mohou poslat platbu a vy nezaplatíte ani korunu, a to ani za mezistátní převod (SHA, OUR atd.).

Stejně to funguje naopak – když vy posíláte peníze na slovenský bankovní účet, Fio automaticky platbu odešle z vašeho „slovenského účtu“. Platba tak v obou případech probíhá jako tuzemská, neuvádíte proto ani IBAN.

Veškeré poplatky za zahraniční platební styk či hotovostní operace naleznete v sazebníku. Pro mnohé mohou být zajímavé zvýhodněné platby v rámci Eurozóny, díky slovenskému účtu.

Debetní platební karty

Zdarma můžete dostat elektronickou platební kartu Maestro Fio Chip. Na začátku s ní byl problém, protože Maestro internetové platby neumožňovalo, ale od půli letošního dubna se situace změnila.

Můžete si také zrovna pořídit elektronickou nebo embosovanou platební kartu VISA či MasterCard. Embosované vyjdou měsíčně na 25 Kč (bez pojištění).

Ke kartám lze objednat cestovní pojištění a pojištění proti ztrátě a krádeži karty. Platební karty jsou aktuálně vydávány na principu automatické obnovy s platností čtyř let.

Výběry z některých bankomatů zdarma

Měsíčně máte zdarma 10 výběrů z bankomatů Pharro bez ohledu na platební kartu. Bankomatů bohužel moc není. V Brně jen sedm, v Praze o dvacet víc. Každý další výběr z Pharro je zpoplatněn 6 Kč. Výběr z bankomatu ČSOB stojí taktéž 6 Kč, z ostatních bankomatů 30 Kč.

Platby kartou

Platby kartou za služby a zboží jsou u eurových účtů zpoplatněny 0,2 EUR, což vyjde cca na 5 Kč za platbu. U účtů vedených v české měně jsou platby kartou bez poplatku. Stejně jako u České spořitelny a mBanky. Zjištění zůstatku na účtu přes ČSOB bankomat v ČR je zdarma, z jakýchkoliv jiných bankomatů zaplatíte 9 Kč. Stejnou částku zaplatíte v bankomatech na Slovensku.

Karty nejsou on-line

Platební karty banka zatím nemá on-line, takže platby kartou či výběr z bankomatu se v systému a na výpisu projeví až po několika dnech. Obyčejně do 2-3 dnů. Ze stejného důvodu se v internetovém bankovnictví nezobrazují blokace ani nezaúčtované platby.

Na kartu si počkáte

Standardní dodací lhůta platební karty je okolo 15 pracovních dnů. V mém případě vydání trvalo bez dvou dnů měsíc. Pravděpodobně ale proto, že banka měnila dříve vydané platební karty Maestro, takže se vydávání nových karet trochu zbrzdilo.

Platební kartu si musíte vyzvednout na pobočce, dostanete k ní obálku od ČSOB s PINem. Platební karta byla funkční druhý den (po vyzvednutí) před polednem.  A jen pro srovnání nedávná zkušenost – mBanka zvládla vydat novou platební kartu za 7 dnů.

Chybějící limity a změna PIN

U platebních karet bohužel nelze nastavit různé limity pro výběry z bankomatu či internetové platby. Prvotní limit je nastavený na 15 000 nebo 30 000 Kč. Po pár měsících je možné tento limit zvýšit na základě obratu na účtu. Nelze změnit ani PIN platební karty.

Proč jsou karty nevýhodné?

Zde je třeba se pozastavit a vysvětlit, proč jsou karty a věci okolo nich méně výhodné, než jiné služby. Fio banka to zdůvodňuje tím, že karty má od ČSOB a skrz poplatky pokrývá nutné výdaje, jak směrem k ČSOB, tak i zprostředkovatelským firmám.

Snahou Fio banky je zavést vlastní platební karty. Zatím ale není jisté, kdy se toho dočkáme. Dle vyjádření banky, zavedení vlastních platebních karet je zdlouhavý proces. Takže rozhodně vlastní platební karty nelze očekávat v řádu měsíců. Na druhou stranu, na zavedení vlastních platebních karet banka pracuje již nějaký čas.

Vlastní karty by navíc měly být v budoucnu on-line, takže platby budou ihned vidět v internetovém bankovnictví, a to včetně blokovaných a nezaúčtovaných plateb. Tipuji, že tyto karty budou nejdříve začátkem roku 2012.

Přestože se s vlastními kartami spousta věcí zlepší, výběry z bankomatů asi nadále zůstanou méně výhodné. Fio banka holt nemá vlastní bankomaty, takže bude muset nadále platit za zprostředkování jiným bankám.

Internetové bankovnictví Fio banky

Internetové bankovnictví na první pohled asi odradí, ale zvyknete si. A přiznám se, že mi to časem přestalo vadit a naopak oceníte jeho možnosti.

Přehled vašich účtů a pohyby na účtech

01 - Fio - Zůstatky na účtech - Google Chrome.png

12 - Fio - Pohyby na účtu - Google Chrome.png

Velkou výhodou je, že si můžete přizpůsobit všechny vypisované položky. Takže si naklikáte, které údaje chcete zobrazit, např. měna, odesílatel, banka, atd. A to nezávisle pro jednotlivé výpisy – přijaté, odeslané, aj. Toto je tedy velké plus vůči internetovému bankovnictví Servis24 České spořitelny, které se mi ale jinak líbí, zvláště po nedávné aktualizaci.

Při zakládání účtu si dohodnete vlastní přihlašovací jméno, nemusíte si proto pamatovat číselný „login“ přidělený bankou jako u České spořitelny nebo mBanky.

Šablony příjemců

V internetovém bankovnictví máte k dispozici šablony příjemců pro tuzemský platební styk, hromadné šablony a šablony pro Eurozónu.

Typy plateb, přehled šablon a vytvoření šablony

04 - Fio - Podání pokynu - Google Chrome.png 

Formuláře pro zadávání plateb vypadají následovně:

Příkaz k úhradě a trvalé příkazy

17 - Fio - dz-Internetbanking - Google Chrome (3).png

18 - Fio - dz-Internetbanking - Google Chrome (4).png

Souhlas s inkasem a SIPO

19 - Fio - dz-Homebanking - Google Chrome.png

20 - Fio - dz-Internetbanking - Google Chrome (5).png

Zahraniční platba a převod do Eurozóny 

21 - Fio - dz-Internetbanking - Google Chrome (7).png

22 - Fio - dz-Internetbanking - Google Chrome (6).png

Podepisování plateb pomocí SMS

Veškeré odchozí platby jsou standardně podepisovány přes SMS. Na mobil tak přijde SMS s kódem, který je třeba zadat v internetovém bankovnictví pro potvrzení transakce. Pěkné je, že si můžete při zakládání účtu nastavit dobu platnosti kódu a i jeho délku ve znacích. S příchozími SMS jsem zatím u Vodafone nezaznamenal žádný problém.

A když už zadáte příkaz k platbě, nemusíte jej ihned podepisovat. Příkaz můžete podepsat kdykoliv později. Převody mezi účty v rámci banky jsou on-line, u ostatních je standardní čekací doba.

Povolte přístup k účtu dalším osobám

Přes internetové bankovnictví navíc lze povolit jiným uživatelům přístup k vašemu účtu, třeba partnerovi. Je akorát nutné, aby mu banka přidělila „login“ a heslo, bez nutnosti vlastnit účet. V nastavení účtu pak lze přidělit práva pro zobrazování pohybu na účtu, zadávání plateb či navíc s možností je podepisovat, tedy reálné odeslání platby. 

Povolení přístupu k účtu jiné osobě

13 - Fio - dz-Internetbanking - Google Chrome (2).png

Upozornění na změny

Banka vám může na e-mail (zdarma) nebo přes SMS (dle sazebníku 2,40 Kč) posílat upozornění na veškeré pohyby na účtu, podstavy, nadstavy, nepodepsané platby atd. Fajn je, že upozornění na pohyby na účtu chodí relativně v reálném čase. Jsem ale zvědavý, jak se to bude chovat v době, kdy banka navýší počet klientů. Doufám, že i znásobí hardware.

Nastavení hlásiče o změnách

15 - Fio - dz-Internetbanking - Google Chrome (8).png

Chybějící informace o kartách

Škoda je, že v internetovém bankovnictví nejsou uvedeny žádné informace o platebních kartách. Nenaleznete tam expiraci, ani limity pro platby, což má Česká spořitelna s mBankou pěkně zpracované. Snad se toho dočkáme s příchodem vlastních platebních karet.

Líbí se mi ale položka „Informace o účtu“, kde máte všechny potřebné informace o svém účtu. Hlavně IBAN a adresu banky pro mezinárodní platby.

Grafy

Pokud máte rádi grafy, tak si přijdete na své. Na časové ose uvidíte, jak si na tom finančně stojíte.

Denní a měsíční zůstatky v grafech

02 - Fio - Denní zůstatky.png

03 - Fio - Měsíční zůstatky - Google Chrome.png

Výpisy a ABO

Dostupné jsou denní/týdenní/měsíční/čtvrtletní výpisy z účtu v čisté textové podobě, GPC a CSV exportech. Standardní PDF formát bohužel není k dispozici, přijít by měl do konce roku 2011. Od dubna letošního roku internetové bankovnictví podporuje hromadný import ABO plateb.

Přes internetové bankovnictví nelze dobíjet předplacené karty mobilních telefonů. Podařilo se mi ale získat informaci, že to banka do budoucna plánuje zavést. Předplacenky lze prozatím dobíjet například přes bankomaty.

Komunikace s bankou

Z internetového bankovnictví můžete pomocí autorizovaného formuláře komunikovat s bankou, v případě dotazů či problémů s účtem. Je důležité slůvko „autorizované“ – banka má tak „jistotu“, že komunikuje s oprávněnou osobou.

Trvalé příkazy: jednou a dost

Pokud máte trvalé příkazy a v době strhávání platby nemáte na účtu dostatečné finanční prostředky, platba skončí neúspěšně. Dobré je ale vědět, že se banka později nepokusí danou platbu znovu odeslat, tak jak to dělají některé jiné banky.

Nápověda a vaše činnost

V celém internetovém bankovnictví je smysluplně sepsána nápověda, takže pokud vám něco nebude jasné, patrně se v ní dozvíte vše podstatné. Škoda jen, že banka doposud nestihla v nápovědě aktualizovat texty. Místo „Fio bankou, a. s.“ tak v nápovědě narazíte na texty „Fio družstevní záložnou“ .

Ve výpisu akcí můžete vidět, co jste kdy s účtem prováděli:

Zaznamená činnosti s vaším účtem

14 - Fio - Akce.png

Demo účet

Sami si můžete vyzkoušet internetové bankovnictví díky demo účtu na stránkách Fia.

Přístup k účtu přes iPhone a Android

Koncem května banka zdarma vydala bezplatnou chytrou aplikaci pro iPhone – Smartbanking. Nabízí dvě části – veřejnou a zabezpečenou.

Přihlášení se do Smartbankingu

05.jpg

Veřejná část – informace o bance

Ve veřejné části naleznete seznam poboček, navíc vám ukáže pobočky ve vašem okolí. Dále jsou ve veřejné části uvedeny důležitá telefonní čísla na infolinku a nahlášení ztráty platební karty.

Nabídka možností a pobočky
 

06.jpg 

07.jpg

Zabezpečená část – vaše účty

Zabezpečená část vyžaduje přihlášení. Uvidíte v ní zůstatky na svých bankovních účtech (běžných, spořicích a termínovaných) a tříměsíční transakční historii. U jednotlivých transakcí lze zobrazit detail včetně možnosti opakování transakce – bez nutnosti transakci znovu vyplňovat – stejně jako u internetového bankovnictví.

Příkaz k úhradě a transakční historie
 

08.jpg 

09.jpg

Můžete bezplatně zadávat převody mezi vlastními bankovními účty, zadávat příkazy v měně CZK v rámci České republiky a zadávat jednorázové příkazy v EUR na Slovensko. Zadávat lze také příkazy v EUR v rámci Eurozóny a vidět přehled plateb s budoucí splatností a doposud neuskutečněné platby.

Stažení aplikace do iPhonu

Pokud se rozhodnete aplikaci použít, stáhněte si ji přímo z AppStore. Nezbytné je ale povolit přístup v globálním nastavení. Podrobný návod na zprovoznění naleznete na stránkách Fio banky.

Možnosti nastavení internetového bankovnictví a povolení Smartbankingu

10 - Fio - Nastavení aplikace - Google Chrome (3).png

11 - Fio - Nastavení aplikace - Google Chrome (2).png

Aplikace pro Android

V příštích měsících banka plánuje vydat obdobnou aplikaci pro chytré mobilní telefony s operačním systémem Android. Prozatím banka analyzuje požadavky klientů, aby v budoucnu rozšířila možnosti těchto aplikací. Pokud vám proto v aplikaci něco chybí, neváhejte banku kontaktovat s požadavkem na vylepšení.

Kodex – přechod od jiné banky

Na začátku dubna letošního roku se banka připojila ke Kodexu mobility klientů. Přecházejícím klientům Kodex umožňuje otevření účtu v nové bance a převod všech trvalých příkazů a souhlasů s inkasem z původní banky do nové. Navíc je možné prostřednictvím nové banky požádat o zrušení běžného účtu v původní bance.

Zrušení Fio účtu

Pokud ke svému Fio účtu nemáte vydanou platební kartu, účet lze zrušit přímo. Jestli ale kartu k účtu máte, účet zrušit nejde. V takovém případě je nejprve třeba zažádat o zrušení platební karty (zdarma) a až poté zrušit samotný účet. Tak či tak je zrušení účtu zdarma.

Fio banka aneb jaký mám z ní pocit?

Fio banka na mě zatím působí docela dobře. Má ale svoje omezení, které především souvisí s platebními kartami. Nemožnost nastavit odlišné limity pro internetové platby považuji za problém. Stejně tak je škoda nezobrazování blokovaných transakcí. Toto vše by ale měly vyřešit vlastní platební karty – snad to nebude dlouho trvat.

Někomu také mohou chybět PDF výpisy, ty banka naštěstí také přislíbila. Škoda neoficiální podpory českého tvaru IBAN. Kdyby jej banka garantovala, hned by to bylo veselejší, hlavně při využití služeb alá PayPal.

Jinak předpokládám, že Fio banka v příštích letech dříve či později zpoplatní to, co je nyní zdarma, a že celkově podraží. Pokud to ale bude na rozumné hranici, tak proč ne, nic není zadarmo.

Autor působí jako webový vývojář, píše svůj blog a publikuje na Živě.cz. Najít ho můžete také na Twitteru: @ZdenekVecera.

Další článek


 

Související články

celkem 92 komentářů

Poslední komentáře

:-D mbank nám provedla to samé...... a nepovolili . ...
Jana
19. 4. 2016, 19:16
FIO banka je dobrá pokud moc nevybíráte z bankomatu....
Radek
26. 10. 2015, 21:28
Dobrý den, kolik zaplatím když provedu platbu kartou...
Přemek
13. 8. 2015, 21:39
prostě z.m.r.d.i co tě oškubou
antisporka
1. 8. 2015, 21:46
Tvrdí že bojují proti nesmyslným poplatkům a sami ma...
stirice
8. 3. 2015, 16:02

Další články

Začínají Češi investovat?

Začínají Češi investovat?

Před 2 hodinami  |  Rybová Romana
Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Snižování se dotkne nově uzavřených smluv.

Před 11 hodinami  |  Rybová Romana  |  3

 Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Včera  |  Ondráčková Kamila
Koho se týká EET již od prosince?

Koho se týká EET již od prosince?

Za neplnění zákonných povinností hrozí vysoké sankce, proto je potřeba se na EET včas připravit.

5.  5.  2016  |  Ivanco Gabriela  |  3

P2P půjčky: využít jich mohou i podnikatelé

P2P půjčky: využít jich mohou i podnikatelé

Včera  |  Rybová Romana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.255 Kč0.214 %
Britská libraGBPGBP35.497 Kč0.121 %
Japonský jenJPYJPY21.811 Kč-1.192 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.083 %
více...
PX894.7000.23 %
CETV62.5500.00 %
ČEZ442.1000.89 %
Erste Bank659.3000.23 %
Fortuna86.0000.00 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více