FinExpert.e15.cz

Vláda schválila otcovskou dovolenou či snazší získání sirotčího důchodu

Vláda schválila novinky jako je otcovská dovolená, snazší získání sirotčího důchodu a nemocenskou pro dobrovolné hasiče. Návrh otcovské dovolené ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové schválila vláda ve středu. Nyní je nutné, aby novinka prošla i parlamentem.

Pokud to tak bude, mohla by otcovská dovolená začít platit od začátku roku 2017. Půjde o týden volna pro novopečené otce. S tím, že otec dostane 70 % platu. Podle ministryně jde o to, aby péče o novorozeně byla rozvržena mezi oba rodiče. Tatínkové by neměli být ochuzeni o čas strávený s rodinou. „V Evropské unii jde o standardní opatření, protože již 23 zemí z celkového počtu 28 členských států obdobnou dávku přiznává,“ dodala ministryně. 

Tato nová dávka bude vyplácena z nemocenského pojištění a otec dostane 70 % vyměřovacího základu svého platu. Na dávku tedy budou mít nárok zaměstnaní, ale i podnikatelé, kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění.

Pokud tedy čekáte nebo plánujete miminko, máte manžela či partnera podnikatele, který si dobrovolné nemocenské pojištění neplatí, a chtěli byste otcovské dovolené využít, poraďte mu, aby si pojištění začal platit. Bude totiž nutné platit dobrovolné nemocenské pojištění alespoň tři měsíce před čerpáním otcovské dovolené. Podobně jako u peněžité pomoci v mateřství. Otec bude moct nastoupit na otcovskou v průběhu šesti týdnů ode dne narození dítěte. Tuto otcovskou dovolenou nebude možné přerušovat. 

Sirotčí důchod

U sirotčího důchodu byla stanovena nová alternativní podmínka, pro vznik nároku na tuto penzi. Z důvodu, že dosud se často stávalo, že nárok na sirotčí důchod nevznikl, protože zemřelý rodič nedosáhl potřebné doby pojištění, budou mít šanci získat penzi sirotci, jejichž zemřelému rodiči bylo méně než 28 let a platil v posledních deseti letech alespoň jeden rok sociální odvody.

„U zemřelého rodiče staršího 38 let se podmínka potřebné doby pojištění bude považovat za splněnou, byla-li získána v období dvacet let přede dnem smrti a potřebná doba placeného pojištění přitom bude činit aspoň dva roky,“ uvádí MPSV.

Nárok na nemocenskou budou mít i dobrovolní hasiči

Pokud se hasič dostane do dočasné pracovní neschopnosti nebo do karantény, které vznikly v důsledku prováděných záchranných nebo likvidačních prací, bude denní výše nemocenské činit sto procent denního vyměřovacího základu. 

Další článek


 

 


Další články

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 3 hodinami  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 5 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 13 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více