FinExpert.e15.cz

Víno a zdraví se vzájemně doplňují

Nefinanční sobotník vám ukáže deset důvodů k pravidelnému a střídmému pití vína. Přesvědčí vás?

10 důvodů k pravidelnému a střídmému pití vína:

1.

Střídmé každodenní pití malého množství vína je podle mnoha tuzemských i zahraničních lékařských výzkumů významnou prevencí řady civilizačních chorob. Odborníci se shodují, že za umírněné množství lze považovat 3 až 4 decilitry vína denně pro muže, u žen pak zhruba polovinu tohoto objemu.  Není to diskriminace, ženy mají totiž podstatně nižší aktivitu alkohol dehydrogenázy, tedy enzymu, který zajišťuje metabolismus alkoholu v organismu.

2.

Jednou z příznivě působících látek je resveratrol, který patří mezi látky polyfenolické povahy, v révě vinné se vyskytuje přirozeně a rostlina se jím brání proti patogenům. Ve srovnání se zahraničními vyšla v analýzách výborně moravská bílá vína, která s průměrným obsahem 600 mg/l převýšila své konkurenty asi dvaapůlkrát. Jedna sklenka červeného přitom obsahuje přibližně 0,6 miligramu resveratrolu.

3.

Opakované studie prokázaly, že pravidelný příjem malého množství alkoholu snižuje riziko kardiovaskulárního postižení, zejména projevy ischemické choroby srdeční, o 20 až 45 procent. Významně jde dolů i výskyt mozkových cévních příhod, projevů aterosklerotického postižení periferních tepen a oddalují se i komplikace při cukrovce druhého typu. Příznivý účinek vysvětlují odborníci mimo jiné zvýšením koncentrace tzv. „hodného“ cholesterolu v krevní plazmě či působením na zánětlivé cytokiny.

4.

Z pohledu onkologa lze i přes nutné další výzkumy doporučit ženám po přechodu pravidelné přiměřené dávky dávky vína, především červeného. Spolu s příznivými účinky alkoholu na srdečně-cévní systém se zde mohou uplatnit fytoestrogenní látky, tedy zejména resveratrol, jako přirozená náhrada poklesu pohlavních hormonů pro  prevenci osteoporózy.  Velmi pravděpodobně látka rovněž blokuje buněčné změny, které vedou k rakovině v orgánech, funkčně závislých na hormonech.

5.

Podle zahraničních studií znamenala pro ženy sklenka vína denně významný pokles rizika karcinomu vaječníků a měla nejpozitivnější vliv na plodnost. Již Hippokrates zařadil 400 let před Kristem víno mezi vhodné léky při poruchách spánku, srdeční činnosti a bolestech hlavy.

6.

Kulturní pití malých dávek vína vína má bezesporu pozitivní vliv také na lidskou sexualitu. Víno působí příznivě u mužů i žen a v případě potíží je akceptováno jako lék daleko příznivěji než antidepresiva či lokální anestetika.

7.

Tuzemská vína neobsahovala podle výzkumné pilotní studie, provedené v roce 2004, žádné stanovitelné množství mykotoxinů typu ochratoxinů A (OTA). Evropská komise po zhodnocení zdravotních rizik, která byla patrná zejména ve Středomoří,  stanovila v roce 2005 limit obsahu OTA na dva mikrogramy v jednom kilogramu hroznů, hroznové šťávy, moštů nebo vína.

8.

Dobře vybrané víno je ideálním doplňkem a nápojem k jídlu. Louis Pasteur tvrdil, že jídlo bez vína je jako den bez slunce. Víno nejen příznivě ovlivňuje metabolismus tuků, ale jeho konzumace při večeři zaručuje 24 hodinovou ochranu proti infarktu.

9.

Pití vína není pouhou konzumací alkoholu, ale pro řadu lidí částí životní filozofie. Konzumace vína s přáteli či partnerem je příjemnou chvílí, vedoucí k radosti ze života a k celkové pohodě, která bez medikamentů prodlužuje život.

10.

Jak známo, lidé pijí víno, protože v něm hledají pravdu (in vino veritas), ale i zdraví (in vino sanitas). Skrovné užívání vína kvůli žaludku a častým nemocem doporučoval ostatně již před více než 2000 lety apoštol Pavel v dopise Timoteovi. Blahodárné působení vína vyjádřili později také naši předkové na pomezí Moravy a Slovenska: „Zkušenost múdro to praví, dobré víno ľuďom ku zdraví. Srdco nám obveseluje a rozumu uděluje do hlavy. Víno líbezné je k chuti člověku - když sa slušně pije, přidá mu na věku.“

Já mám víno rád, ale k jeho pravidelné konzumaci mám rozhodně daleko. A narozdíl od vyhlášených odborníků, dokážu víno rozdělit jen na dvě kategorie: buď mi chutná, nebo nechutná. A co vy, pijete pravidelně a střídmě víno?

Zdroj: 3. odborná konference Víno a zdraví (Brno 2.11.2006)
Další článek


 
celkem 5 komentářů

Poslední komentáře

Nakonec proč néé? Víno jako podvečerní drink není vů...
Roy
8. 3. 2011, 21:29
jo jo vínečko bílé
Tomáš
11. 12. 2006, 11:58
Ano
Obyvatel
10. 12. 2006, 14:52
vědec?
garfi
9. 12. 2006, 20:29
rovnopravnost
J
9. 12. 2006, 14:57

Další články

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

24.  6.  2016  |  Procházková Kateřina  |  5

Bankrot pro každého. Vstup do insolvence má být jednodušší, plánuje justice

Bankrot pro každého. Vstup do insolvence má být jednodušší, plánuje justice

Jedním z hlavních cílů má být, po vzoru zahraničních úprav, zpřístupnění oddlužení širšímu okruhu dlužníků.

Před 3 hodinami  |  Novák Daniel

9 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

9 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

Jestliže chcete skutečně ušetřit, udělejte si inventuru v poplatcích.

Před 3 hodinami  |  web Investiční  |  8

Fórum: Důchodové pojištění vs. investiční životní pojištění

Fórum: Důchodové pojištění vs. investiční životní pojištění

Před 5 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Přehled: Nakupování, placení a smlouvání na dovolené

Přehled: Nakupování, placení a smlouvání na dovolené

Nejčastěji nakupujeme suvenýry. Kde se smlouvat vyplatí a kde ne?

Před 7 hodinami  |  Šatný Petr

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více

EuroEUREUR27.150 Kč0.184 %
Americký dolarUSDUSD24.692 Kč0.814 %
Britská libraGBPGBP32.544 Kč-3.3 %
Japonský jenJPYJPY24.285 Kč1.503 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.194 %
více...
PX789.840-3.63 %
CETV52.550-2.87 %
ČEZ398.100-2.95 %
Erste Bank512.300-5.83 %
Fortuna86.0001.78 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více