FinExpert.e15.cz

Veřejnost rozhodne, komu připadnou tři miliony korun od Ery

Praha, 4. září 2015 

Díky úspěšnému programu Era pomáhá regionům si letos rozdělí regionální, veřejně prospěšné projekty z celé České republiky celkem tři miliony korun. Do programu se v tomto roce přihlásilo 270 neziskových organizací. Grantová komise vybrala v každém z 20 regionů tři nejzajímavější projekty, čtvrtého finalistu bude v každém regionu vybírat přímo veřejnost. Možnost posunout favorizovaný projekt do finále, kde může získat až 50 tisíc korun, mají lidé až do 16. září.

„Letos jsme se rozhodli program Era pomáhá regionům inovovat a ještě více zapojit veřejnost. Lidé tak mají poprvé šanci ovlivnit nejen pořadí projektů v jednotlivých mikroregionech, ale na „divokou kartu“ pošlou do boje o 150 tisíc korun i jeden ze čtyř projektů v každém regionu. Tři další vybrala grantová komise,“ vysvětluje Jitka Švejcarová, specialistka společenské odpovědnosti Ery. 

Novinkou je i video medailonek, který musí natočit všichni finalisté. „Krátké video umožní neziskovým organizacím lépe představit přihlášený projekt. Věříme, že účastníci pojmou tento úkol kreativně a budou se snažit využít netradiční možnost, jak veřejnost zaujmout,“ doplňuje Jitka Švejcarová.

Až do 16. září může veřejnost podpořit na webu www.erapomaharegionum.cz některý z 60 projektů, které se uchází o „divokou kartou“. V každém z 20 regionů má člověk na výběr tři takové projekty, přičemž hlas může dát vždy jen jednomu z nich. Celkem tedy může jeden hlasující podpořit až 20 projektů, v každém regionu jeden. Nabídka projektů je opravdu široká – od péče o děti, seniory či sociálně a zdravotně znevýhodněné přes vzdělávací programy a asistenční služby až po budování komunitních zahrad. 

„Nejvíce přihlášek jsme zaznamenali v Praze, kde jsme vybírali z 35 projektů. Činily se také neziskové organizace na Pardubicku, odkud nám přišlo 23 přihlášek. Trojici nejaktivnějších regionů uzavírá Valašsko a Slovácko společně se Slezskem, kde jsme posuzovali shodně 21 projektů,“ říká Jitka Švejcarová.

Jaké bude pokračování

Až veřejnost vybere posledních 20 finalistů, které do programu Era pomáhá regionům vstoupí díky „divoké kartě“, začnou jednotlivé projekty soupeřit o finanční podporu veřejnosti. Podle výše částky, kterou projekty od individuálních dárců získají, bude rozdělen i finanční příspěvek od Ery. „V každém z 20 regionů tak bude rozděleno 150 tisíc korun, celkově Era věnuje na 80 veřejně prospěšných projektů v celé republice tři miliony korun,“ říká Jitka Švejcarová. Projekt, který veřejnost podpoří nejvíce, získá od Ery 50 tisíc korun, druhý v pořadí 40 tisíc korun, třetí 35 tisíc korun a čtvrtý projekt si odnese 25 tisíc korun. Výběr peněz od veřejnosti startuje 13. října a končí 6. ledna příštího roku. „Z minulých ročníků víme, že lidé užitečné a zajímavé projekty v regionu, kde žijí, rádi podpoří. Proto chceme, aby se místní obyvatelé co nejvíce zapojili. V programu Era pomáhá regionům totiž nejde jen o peníze, ale především o zlepšení komunitního života v jednotlivých mikroregionech,“ uzavírá Jitka Švejcarová.

Další článekDalší články

5 důvodů, proč dětem nezakazovat počítačové hry

5 důvodů, proč dětem nezakazovat počítačové hry

Co tedy mohou hry vašim potomkům přinést?

Před 7 hodinami  |  Štarková Petra  |  7

Ženy x muži: Proč se nedaří smazat rozdíly ve výši průměrných výdělků?

Ženy x muži: Proč se nedaří smazat rozdíly ve výši průměrných výdělků?

Před 9 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Nová kalkulačka: Spočítejte si výši mateřské v roce 2017

Nová kalkulačka: Spočítejte si výši mateřské v roce 2017

Před 10 hodinami  |  FinExpert.cz
Raiffeisenbank chystá změnu podmínek a oseká „kreditky“

Raiffeisenbank chystá změnu podmínek a oseká „kreditky“

Rozlučte se s nejvýhodnějšími kreditními kartami na trhu...

Před 12 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  4

Británie práskne Bruselu dveřmi, premiérka prosazuje tzv. hard-brexit

Británie práskne Bruselu dveřmi, premiérka prosazuje tzv. hard-brexit

21.  1.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  4

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční chyby | Rodinný rozpočet | Platíme | Spoříme

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho. více