FinExpert.e15.cz

Vánoce v číslech aneb co všechno musí umět Ježíšek

Praha, 11. ledna 2015

Na rozdíl od Santa Clause či Dědy Mráze nevíme, jak Ježíšek vypadá. Netušíme, jak rozdává ratolestem dárky, ani kde bydlí, ale to neznamená, že je „datuvzdorný’’, před neúprosnými čísly vás zkrátka neubrání ani nadpřirozené schopnosti (to kdybyste se náhodou při vyplňování dalšího daňového přiznání odhodlali zvolit raději dráhu superhrdiny). 

Ježíškovo jméno je zdrobnělinou Ježíše Krista, původ tradičního obdarovávání můžeme najít ve středověké křesťanské tradici, konkrétně tedy v 16. století. Kde přesně bydlí, ve zlatých stránkách nenajdete, jeho oblíbeným českým městem je však s největší pravděpodobností Boží Dar. Mnohem snadnější je zjistit, kde pracuje. Kromě České republiky roznáší dárky také v Maďarsku, jižním Německu, Rakousku, Slovensku, Švýcarsku, Jižním Tyrolsku, Lichtenštejnsku, části Chorvatska a ve Slovinsku. Kolik asi zaplatí měsíčně za dojíždění? 

V České republice musel Ježíšek v loňském roce obdarovat celkem 10 546 120 obyvatel.  "Během roku je průměrná váha balíčku cca 6,5 kg, v prosinci se pak snižuje na 4,5 kg. Jedná se o váhy zasílaných balíčků, které si zákazníci objednali z e-shopů," vysvětluje Daniel Mareš, jednatel DPD CZ a zároveň osobní asistent Ježíška. Pokud necháme pracovat čísla, zjistíme, že Ježíškův český náklad váží 47 457 540 kg, tedy přes 47 tisíc tun – tolik váží například 2 966 tramvají T3. Když srovnáme Ježíška s největším nákladním letadlem na světě, Antonovem An-225, Ježíšek unese zhruba 237 287krát více. 

Zajímavé je i časové hledisko, při limitu 24 hodin a 10 546 120 dárcích má český Ježíšek přesně 0,008192 sekundy na každého z nás. No a pak že vy máte v práci fofr. 

Kolik na to vše potřebuje Ježíšek peněz?  “Průměrná cena jednoho dárku v roce 2015 byla 850 Kč, což přestavuje nárůst o 50 Kč oproti předchozím Vánocům,” říká Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovna.cz

Vynásobili jsme to tedy letošní průměrnou cenu dárku počtem obyvatel ČR a získali, že Ježíšek by na národ zpod Řípu potřeboval vydělat 8 953 655 880 Kč. Možná by bylo na místě Ježíškovi  vysvětlit, že podle Úmluvy o nejnižším věku pro vstup do zaměstnání z roku 1973 by neměl vydělávat vůbec. 

“Všechna data, která jsme díky Ježíškovi získali, byla následně zpracována nástrojem SAS Visual Analytics,” říká Zdeněk Honek, Country Manager společnosti SAS. 

Podle předvánoční studie Deloitte se Ježíšek v loňském roce samozřejmě zvládl při nakupování zaměřit na praktické a užitečné dárky. „Nejčastěji nakupoval oblečení, věnoval dárkové poukazy či domácí elektroniku. Nezapomínal ale i na dětské hračky či knihy a kosmetiku. Nejraději dárky vybírá prostřednictvím internetu, v obchodních domech či centrech a ve specializovaných obchodech. Při hledání inspirace rád využívá sociální sítě, kde se zajímá o možnost získání slevy, čte recenze a doporučení a zajímá se o zkušenosti uživatelů,“ doplnila Anna Bezděková, senior manažerka z auditního oddělení společnosti Deloitte, která se věnuje odvětví maloobchodu. „Ježíšek také při nakupování dárků nezapomíná být trochu sobecký. Vždyť polovinu dárků si pod stromeček nadělí pro sebe,“ dodává Anna Bezděková.

A nakupoval opravdu svižně: "Podle počtu doručených balíčků za prosinec 2015 můžeme říci, že Češi opět nakupovali online ve velkém. Oproti prosinci minulého roku vzrostl počet zásilek o 20 %. Pokud porovnáme prosinec se zbytkem roku, je toto množství téměř dvojnásobné," uvádí Daniel Mareš.

Další článekDalší články

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

Právě teď  |  Štarková Petra  |  4

Air Bank: Pozor na lyžích a žádnej alkohol. Aneb nepodceňujte cestoví pojištění

Air Bank: Pozor na lyžích a žádnej alkohol. Aneb nepodceňujte cestoví pojištění

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Spoření pro děti: Jak a kolik?

Spoření pro děti: Jak a kolik?

Jak a kolik spořit dětem, abychom jim v budoucnu finančně ulehčili start do samostatného života.

Včera  |  Cibulka Michal  |  7

Pozor na zapomenuté kreditní karty

Pozor na zapomenuté kreditní karty

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1
5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

Kupní síla průměrné mzdy v Česku je na úrovni 59 procent unijního průměru.

Včera  |  Lazarevič Arsen  |  9

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená