FinExpert.e15.cz

V posledním roce bylo vyhlášeno nejméně bankrotů obchodních společností za 7 let

Praha, 3. června 2016

V květnu letošního roku bylo vyhlášeno 70 bankrotů obchodních společností, 654 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 476 osobních bankrotů. Oproti dubnu je počet bankrotů nižší ve všech kategoriích. Počet bankrotů obchodních společností v posledních 12 měsících byl nejnižší od března 2009. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz společnosti CRIF obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

V květnu roku 2016 bylo vyhlášeno 70 bankrotů obchodních společností a 654 bankrotů fyzických osob podnikatelů, z nichž tvořilo 92 % případů oddlužení. Počet bankrotů se v obou kategoriích oproti minulému měsíci snížil. V případě obchodních společností jde o pokles o 10 bankrotů, zatímco počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se snížil oproti dubnu o 36 bankrotů. 

Oproti dubnu se také snížil počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů, kterých bylo podáno 814, tedy o 25 méně než o měsíc dříve. Počet návrhů na bankrot obchodních společností se naopak zvýšil o 15 na 161 návrhů.

Za poslední rok, tedy v období od června 2015 do května 2016, bylo vyhlášeno 895 bankrotů obchodních společností, což je o 272 bankrotů, respektive 23 % méně než v předchozím období. Zároveň jde o nejnižší počet bankrotů obchodních společností v období 12 po sobě jdoucích měsíců od března 2009, tedy za 7 let. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů dosáhl za poslední rok 7 643 bankrotů, což je o 636 bankrotů, respektive 8 % méně než v minulém období a zároveň nejnižší 12měsíční součet od prosince 2014.

„Ačkoli počty bankrotů fyzických osob podnikatelů i obchodních společností v jednotlivých měsících kolísají, u dlouhodobého ukazatele, kterým je srovnání počtu bankrotů v posledních 12 po sobě jdoucích měsících, vidíme pokračující klesající trend. O kondici české ekonomiky přitom více vypovídají bankroty obchodních společností, které dosáhly v uplynulých 12 měsících rekordně nízkého počtu. O něco mírněji se snížil i počet bankrotů fyzických osob podnikatelů, včetně oddlužení,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. 

V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (325 bankrotů) a v Jihomoravském kraji (114 bankrotů). Nejméně to bylo v Karlovarském kraji (12 bankrotů) a v kraji Vysočina (19 bankrotů).       

Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil ve všech krajích. Nejvíce to bylo ve Středočeském kraji (- 38 %) a v kraji Vysočina (- 34 %). Nejnižší pokles zaznamenal Plzeňský kraj (- 9 %) a Moravskoslezský kraj (- 10 %).

Osobní bankroty

V květnu bylo vyhlášeno 1 476 osobních bankrotů, což je o 47 méně než v dubnu. V květnu bylo také podáno 1 843 návrhů na osobní bankrot, tedy o 129 více než v dubnu a zároveň nejvíce od června loňského roku.

Od června roku 2015 do května roku 2016 bylo vyhlášeno 16 443 osobních bankrotů (o 1 238 méně než v předchozím období). Meziročně se počet osobních bankrotů snížil o 7 %. Počet návrhů na osobní bankrot se potom meziročně snížil o 6 %, když v posledních 12 měsících dosáhl počtu 19 705 návrhů, tedy o 1 171 návrhů méně než ve stejném období minulý rok.

„Počet osobních bankrotů meziměsíčně kolísá, přesto je od roku 2014 viditelná sestupná tendence,“ dodává Věra Kameníčková.

Další článekDalší články

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Před 3 hodinami  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 8 hodinami  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 10 hodinami  |  Rybová Romana  |  2
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 18 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více