FinExpert.e15.cz

V období výprodejů se v obchodech krade více než před Vánoci

Praha, 22. 1. 2015 

Málo prodavačů, zboží vystavené mimo bezpečnostní rámy, nedostatečné technologické zabezpečení, nízká přehlednost obchodních jednotek… Nejčastější prohřešky obchodníků z předvánoční doby využívají zloději i v  době probíhajících výprodejů. Jen s tím rozdílem, že jsou ještě lépe organizovaní a spoléhají na menší ostražitost zákazníků i obsluhy obchodů. Výsledkem je, že podle statistiky zásahů společnosti Special Service International (SSI), která poskytuje komplexní bezpečnostní služby a integrovaný facility management ve zhruba čtyřiceti obchodních centrech a retail parcích po celé České republice, se v lednu výšil počet zásahů u krádeží oproti prosinci dvakrát! Což platilo v roce 2014 i v prvních týdnech letošního roku. Nejčastěji se krade móda a módní doplňky, kosmetika a drobná elektronika, a to v milionových hodnotách.  

 „Aktuálním trendem jsou zejména organizované skupinové krádeže. Každý člen skupiny zajišťuje pouze částečný úkol, např. kontrola prostoru, vytipování zboží, odvedení pozornosti prodavače, samotná krádež, zdržován í ostrahy a podobně,“ líčí Radek Škrabal, provozní ředitel SSI, a dodává:

„K přípravě a samotné krádeži se nejčastěji používají kleště a silné magnety pro odstranění bezpečnostních prvků a odstíněná zavazadla pro bezpečný průchod bezpečnostními bránami. K taktice pachatelů patří i různé převleky během pobytu v jednotce s cílem zmást pracovníky ostrahy.“

Nelichotivou bilanci, která se dotýká i desítek okradených návštěvníků obchodních center, trochu napravuje fakt, že řadu pachatelů trestné činnosti se podařilo zadržet ještě před tím, než s kradeným zbožím stihli utéct. Napomáhá tomu mimo jiné kvalitnější monitorovací zařízení, organizace a komunikace security zasahující i do okolí střeženého objektu. Ale například i školení personálu obchodů, jež vede k aktivní reakci zaměstnanců na mimořádné situace jako právě krádeže.

Podle analýzy SSI je výrazný nárůst incidentů zaznamenáván u ostrůvkových obchodních jednotek, umístěných v pasážích nebo atriích obchodních center. Je to dáno tím, že jejich obsluha často nemá (a ani nemůže mít) přehled o celém prodejním prostoru. Zboží zde navíc bývá vystavené bez jakéhokoliv zajištění.

I s ohledem na probíhající vlnu výprodejů, které provází vysoká návštěvnost, řada obchodníků připravuje bezpečnostní opatření. Ta nemají jen podobu zvýšeného počtu členů ostrahy nebo prodavačů: stále oblíbenější jsou důmyslná technologická zabezpečení, monitorovací systémy nebo školení prevence kriminality, které pomáhá zabránit řadě krizových situací.

Další článekDalší články

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Dražší vozy tvoří v policejních přehledech krádeží přibližně pětinu všech odcizených aut.

Včera  |  Bořil Martin

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Včera  |  Ondráčková Kamila
Zabrzdí EET stánkový prodej? Podnikatelé našli trik, jak evidenci výrazně urychlit

Zabrzdí EET stánkový prodej? Podnikatelé našli trik, jak evidenci výrazně urychlit

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  3
Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

Včera  |  Procházková Kateřina  |  5

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

23.  2.  2017  |  FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Koupě bytu | Prodej bytu | Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více