FinExpert.e15.cz

V období výprodejů se v obchodech krade více než před Vánoci

Praha, 22. 1. 2015 

Málo prodavačů, zboží vystavené mimo bezpečnostní rámy, nedostatečné technologické zabezpečení, nízká přehlednost obchodních jednotek… Nejčastější prohřešky obchodníků z předvánoční doby využívají zloději i v  době probíhajících výprodejů. Jen s tím rozdílem, že jsou ještě lépe organizovaní a spoléhají na menší ostražitost zákazníků i obsluhy obchodů. Výsledkem je, že podle statistiky zásahů společnosti Special Service International (SSI), která poskytuje komplexní bezpečnostní služby a integrovaný facility management ve zhruba čtyřiceti obchodních centrech a retail parcích po celé České republice, se v lednu výšil počet zásahů u krádeží oproti prosinci dvakrát! Což platilo v roce 2014 i v prvních týdnech letošního roku. Nejčastěji se krade móda a módní doplňky, kosmetika a drobná elektronika, a to v milionových hodnotách.  

 „Aktuálním trendem jsou zejména organizované skupinové krádeže. Každý člen skupiny zajišťuje pouze částečný úkol, např. kontrola prostoru, vytipování zboží, odvedení pozornosti prodavače, samotná krádež, zdržován í ostrahy a podobně,“ líčí Radek Škrabal, provozní ředitel SSI, a dodává:

„K přípravě a samotné krádeži se nejčastěji používají kleště a silné magnety pro odstranění bezpečnostních prvků a odstíněná zavazadla pro bezpečný průchod bezpečnostními bránami. K taktice pachatelů patří i různé převleky během pobytu v jednotce s cílem zmást pracovníky ostrahy.“

Nelichotivou bilanci, která se dotýká i desítek okradených návštěvníků obchodních center, trochu napravuje fakt, že řadu pachatelů trestné činnosti se podařilo zadržet ještě před tím, než s kradeným zbožím stihli utéct. Napomáhá tomu mimo jiné kvalitnější monitorovací zařízení, organizace a komunikace security zasahující i do okolí střeženého objektu. Ale například i školení personálu obchodů, jež vede k aktivní reakci zaměstnanců na mimořádné situace jako právě krádeže.

Podle analýzy SSI je výrazný nárůst incidentů zaznamenáván u ostrůvkových obchodních jednotek, umístěných v pasážích nebo atriích obchodních center. Je to dáno tím, že jejich obsluha často nemá (a ani nemůže mít) přehled o celém prodejním prostoru. Zboží zde navíc bývá vystavené bez jakéhokoliv zajištění.

I s ohledem na probíhající vlnu výprodejů, které provází vysoká návštěvnost, řada obchodníků připravuje bezpečnostní opatření. Ta nemají jen podobu zvýšeného počtu členů ostrahy nebo prodavačů: stále oblíbenější jsou důmyslná technologická zabezpečení, monitorovací systémy nebo školení prevence kriminality, které pomáhá zabránit řadě krizových situací.

Další článekDalší články

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

Právě teď  |  Pospíšil Aleš
Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

Včera  |  Valentík Michal

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Včera  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

24.  3.  2017  |  Medlíková Olga  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více