FinExpert.e15.cz

Užitečné tipy na zdravé rodinné finance

Plánování rodinných financí je šancí, jak si splnit co nejvíce přání.

Každá rodina by si měla stanovovat finanční přání, které odpovídají finančním možnostem, neboť nadsazené cíle mohou být i při sebevětšímu úsilí nedosažitelné, což životní pohodě příliš nepřidává. Současně není vhodné žít v současnosti asketický život s vidinou růžové budoucnosti. Nadměrné šetření a spoření není ideální. Takový život by příliš radostný nebyl. Vždy je potřeba myslet na budoucnost, avšak vždy žít maximálně šťastně a spokojeně v přítomnosti.

  • Šetření neznamená, že je nutné minimalizovat výdaje za zábavu nebo sport. Snižovat výdaje je možné i efektivním výběrem pojistných smluv. Hledáním optimálních investičních a spořících produktů může rodina dosáhnout vyššího zhodnocení a více si plnit své finanční sny.

Rodinný rozpočet je velký pomocník

Základem rodinného finančního zdraví je, aby se rodinné výdaje odvíjely od rodinných příjmů. Žití nad poměry se v budoucnu nevyplatí, neboť věřitelé si své pohledávky mnohem více a rychleji hlídají. Exekuce není legrace a vyhnout se jí je pro většinu občanů téměř nemožné. Pravidelné sestavování rodinného rozpočtu (na papír nebo v excelu) umožňuje hledat rezervy v hospodaření a zabraňuje nekontrolovaným výdajům.

Stáhněte si užitečný formulář Plánování rodinného rozpočtu

Pro běžný provoz domácnosti je nutné sestavovat rodinný rozpočet přebytkový. Úspory se mimo jiné čerpají v měsících, kdy se pořizuje nové vybavení domácnosti nebo na dovolené či Vánocích, kdy jsou rodinné výdaje vždy vyšší než v ostatních měsících.

  • Pravidelné sestavování rozpočtu umožňuje velmi pečlivě řídit výdaje a najít tak možnosti úspor a rezerv. Při detailní kontrole se zjistí, že některé výdaje je možné snížit (např. čerpat v některých obchodech věrnostní slevy, najít levnější konkurenci, např. u telefonu, internetu...).
  • Každá koruna, která se podaří ušetřit navíc, je dobrá a umožňuje zvýšit měsíční rodinné investice, které umožní plnit finanční sny (např. lepší bydlení). Šetřit se však musí s rozumem, pro zaměstnanou rodinu není možné kvůli výhodným nákupům v akci navštívit během dne čtyři supermarkety.
  • Jaké jsou další možnosti úspor u provozních rodinných výdajů? Výdaje za auto, bankovní poplatky, za energie, za pojistné produkty apod.

Ke zvýšení životní úrovně rodiny v budoucnu je nutné nejenom hledat možnosti úspor na výdajové stránce, ale rovněž se snažit zvýšit rodinné příjmy, hledat lepší uplatnění na trhu práce, mapovat možnosti přivýdělku apod.

Spořicí účet se železnou rezervou

Volné peníze je vhodné investovat a zhodnocovat, přesto by však alespoň železná rezerva měla být rodině k dispozici na spořicím účtu, kde je sice nižší úročení než u jiných finančních produktů, avšak tyto peníze jsou kdykoliv k dispozici. Současně je úročení na spořícím účtu vyšší než na běžném účtu. Zpravidla se doporučuje železná rezerva ve výši 4 až 6 měsíčních mezd pro případ nenadálých výdajů, např. během dočasné nezaměstnanosti, pořízení spotřebičů do domácnosti.

Nakupování je věda

Přestože to tak na první pohled nevypadá, správné nakupování je věda. Pořizovat jenom věci, které potřebujeme a využijeme v dobré kvalitě za přijatelnou cenu, není rozhodně snadné. Rodiny, které umí správně nakupovat, mohou během roku získat nečekané peněžní zdroje. Jak efektivně nakupovat? Zde je několik tipů:

  • Nakupovat pouze věci, které rodina skutečně potřebuje.
  • Porovnávat ceny v renomovaných internetových obchodech.
  • Zimní věci nakupovat v létě a letní v zimě.
  • U některého zboží nakupovat i třeba použité zboží na specializovaných internetových portálech.
  • O kola, lyže, ale i oblečení je dobré se během užívání dobře starat, následně je můžeme prodat v internetové aukci. Zvláště sportovní vybavení pro děti se rychle mění, neboť děti stále rostou.
  • Dělat pravidelné promyšlené velké nákupy.

Není úvěr jako úvěr

Rodiny, které umí správně využívat úvěry, získávají finanční náskok. Jsou dobré a špatné úvěry. Díky dobrému a výhodnému úvěru si může rodina zvyšovat radost ze života, neboť si může dopřát lepší vlastní bydlení nebo může rozjet vlastní dobře připravený podnikatelský záměr. Vždy je však vhodné velmi dobře zmapovat situaci na trhu a čerpat co nejlepší podmínky vzhledem k našemu případu. Rozhodně není potřeba se dívat na úvěr jako na finančního nepřítele. V případě, že má čerpání úvěru své ekonomické opodstatnění (např. bydlení, podnikání, studium), potom je úvěr naopak pomocník, čekat až našetříme na vlastní bydlení není rozhodně rozumné. Splácení úvěru však nesmí být nad rodinné finanční možnosti a rodina by měla při čerpání úvěru počítat i s horší finanční situací v budoucnosti než je při vyřizování úvěru. Kvalitní rodinné finanční plány život usnadňují.

Další článek


 

 


Další články

Případů padělání bankovek a mincí přibylo

Případů padělání bankovek a mincí přibylo

Před 9 hodinami  |  Rybová Romana
Nevíte si rady? Pomůže vám Slovník sociálního zabezpečení

Nevíte si rady? Pomůže vám Slovník sociálního zabezpečení

Před 11 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Hypotéky: červen byl rekordní

Hypotéky: červen byl rekordní

Před 12 hodinami  |  Rybová Romana
Pražský soud podpořil Uber, ale ohrožení rozhodně nekončí

Pražský soud podpořil Uber, ale ohrožení rozhodně nekončí

Před 14 hodinami  |  Kůžel Filip, Mobilmania.cz
Pro půjčku do 10 tisíc jdeme nejčastěji za rodinou

Pro půjčku do 10 tisíc jdeme nejčastěji za rodinou

Před 15 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč-0.055 %
Americký dolarUSDUSD24.324 Kč-0.238 %
Britská libraGBPGBP32.014 Kč-0.275 %
Japonský jenJPYJPY23.533 Kč1.045 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.610 Kč-0.083 %
více...
PX883.050-0.47 %
CETV56.200-0.97 %
ČEZ457.700-2.41 %
Erste Bank643.6001.32 %
Fortuna89.8501.01 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více