FinExpert.e15.cz

Uplatnění školkovného v příkladech

V ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání je možné za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši až 9 900 Kč na každé dítě.

Daňovou slevu školkovné je možné uplatnit jednou za rok v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem nebo v daňovém přiznání. Nárok na uplatnění daňové slevy je nutno doložit příslušným dokladem od školky.

Pro tento doklad není stanovena závazná forma, ale musí být uvedeno jméno dítěte, výše zaplaceného školkovného za rok 2016 a komu se potvrzení vydává. Podívejme se na uplatnění školkovného v praktických příkladech.

Výše školkovného odpovídá výši výdajů prokazatelně vynaložených poplatníkem za umístnění dítěte poplatníka v roce 2016 v předškolním zařízení. Školkovné lze uplatnit pouze, žije-li vyživované dítě s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Maximálně lze za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši 9 900 Kč na každé dítě. Školkovné snižuje přímo vypočtenou roční daň z příjmu. Zaměstnanci, který během roku zaplatil zálohovou daň z příjmu, vznikne při uplatnění školkovného nárok na daňový přeplatek.

Praktický příklad 1)

Manželé Pokorní mají nárok na uplatnění školkovného na syna v maximální výši 9 900 Kč za rok 2016. Každý z nich chce uplatnit školkovné v poloviční výši 4 950 Kč. Tento postup není možný. Může je uplatnit pouze jeden z rodičů v plném rozsahu, školkovné nelze dělit. Školkovné by měl vždy uplatnit ten z rodičů, který v plné rozsahu využije možnou daňovou slevu. Pokud by měli manželé Pokorní dvě děti a na každé  uplatnili školkovné, tak může jeden z rodičů uplatnit slevu na jedno dítě a druhý z rodičů na druhé.

Praktický příklad 2)

Pan Procházka měl po celý rok 2016 hrubou mzdu ve výši 34 000 Kč a uplatňoval daňové zvýhodnění na jednu dceru. Celkem na měsíčních zálohách na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 odvedl 43 836 Kč (3 653 Kč měsíčně). Manželka paní Procházková měla hrubou mzdu 13 000 Kč a za rok 2016 zaplatila na měsíčních zálohách na dani z příjmu částku 6 660 Kč (555 Kč měsíčně). Roční školkovné činilo 20 000 Kč, lze tedy uplatnit školkovné v maximální výši 9 900 Kč.

Jestliže uplatní školkovné pan Procházka, tak z důvodu uplatnění obdrží daňový přeplatek ve výši 9 900 Kč. Pokud by školkovné uplatnila paní Procházková, tak by obdržela daňový přeplatek jen  6 660 Kč. Zohledňujeme pouze školkovné a nikoliv rozdílné zaokrouhlování daňového  základu během roku v jednotlivých měsících a v ročním zúčtování daně za celý rok 2016. Z důvodu uplatnění slevy nemůže být zaměstnanci po provedení ročního zúčtování vrácena vyšší částka, než jaká byla zaplacena během roku 2016 na zálohách na dani z příjmu.

Praktický příklad 3)

Živnostník Novák uplatňuje výdaje paušálem. Manželka pana Nováka byla po celý rok 2016 na rodičovské dovolené s mladším dítětem. Školkovné na starší dceru činilo 12 000 Kč. Protože pan Novák  uplatňuje výdaje paušálem, tak nemůže v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku s vlastními příjmy nepřesahujícími 68 tisíc Kč (rodičovský příspěvek se do limitu nepočítá) a ani nemůže uplatnit daňové zvýhodnění na své dvě děti. Školkovné však uplatnit může, a to v maximální výši 9 900 Kč. Školkovné lze uplatnit i při stanovení výdajů paušálem.

Praktický příklad 4)

Manželé Novotní mají jedno dítě. Oba manželé podnikají a vedou daňovou evidenci. V daňovém přiznání za rok 2016 uplatní pan Novotný daňové zvýhodnění na dceru a paní Novotná školkovné na dceru. Uplatnění daňového zvýhodnění a školkovného není na sebe vázáno. Jeden z rodičů může uplatnit daňové zvýhodnění na děti a druhý školkovné.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Děkuji, konečně nějaká užitečná informace.
Gustavo Woltmann
12. 1. 2017, 11:23

Další články

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

Řada podnikatelů vyplňuje přiznání ve stresu. Jak se vyvarovat chyb?

Před 2 hodinami  |  Kleinová Andrea

Pět rad, jak se dobře pojistit proti rakovině

Pět rad, jak se dobře pojistit proti rakovině

Zatímco ještě před pár lety bylo obtížné se proti rakovině pojistit, dnes je samostatné pojištění v nabídce většiny pojišťoven. Podle čeho tyto pojistky porovnávat a na co si dát pozor?

Před 3 hodinami  |  Šídlo Dušan

mBank už refinancuje i kreditní karty. Nabízí nulový úrok

mBank už refinancuje i kreditní karty. Nabízí nulový úrok

Před 4 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna.

Před 8 hodinami  |  Kleinová Andrea

10 vět, které prozradí špatného finančního poradce

10 vět, které prozradí špatného finančního poradce

Pokud uslyšíte některou z následujících deseti vět, vezměte nohy na ramena.

Před 9 hodinami  |  web Investiční  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více