FinExpert.e15.cz

Uniqa řešila během zimní sezóny na tisíc škod z cestovního pojištění

Praha, 19. dubna 2016

Během zimní sezóny od listopadu 2015 do konce března 2016 nahlásili zákazníci Uniqa pojišťovny bezmála tisíc případů, kdy se ocitli v nouzi v zahraničí a využili svého cestovního pojištění. Celková škoda ze všech pojistných událostí se odhaduje na 13,5 milionu korun. Tyto náklady zaplatí bez spoluúčasti zákazníků v plné výši Uniqa. Nejčastějšími problémy byly nemoci dýchacích cest a úrazy končetin, zejména při zimních sportech, a to v Rakousku, Itálii nebo na Slovensku.

Meziročně došlo k poklesu počtu pojistných událostí o pět procent a ke snížení celkové škody téměř o třetinu. Bylo to dáno jednak o něco horší situací se sněhem v destinacích, kam Češi jindy tradičně vyrážejí lyžovat, jednak absencí mimořádně závažných případů s plněním převyšujícím několik milionů korun, jak tomu bylo v předchozí sezóně.

Téměř dvě třetiny postižených turistů využily servis asistenčních služeb k cestovnímu pojištění Uniqa. Na tom je jasně patrné, že nepřetržitá služba expertů na telefonu, navíc v rodném jazyce, je velkou přidanou hodnotou komerčního pojištění. Vyškolení pracovníci pomohou zorganizovat vyhledání a záchranu, transport do vhodného zdravotního zařízení, dohodnout optimální rozsah léčby a připravit odbornou přepravu zpět do ČR. V jednodušších případech jsou připraveni poradit s ambulantní návštěvou lékaře, nákupem medikamentů, pomoci komunikovat s českou ambasádou v místě události, a podobně. 

V uplynulé sezóně nevyřizovala Uniqa tak závažné případy z pojištění odpovědnosti k cestovnímu pojištění jako v předchozích letech. Jde o situace, kdy náš turista na sjezdovce nechtěně srazí a zraní cizího státního příslušníka. Nejvyšším plněním letošní zimy je 620.000 korun pro Švýcara, jenž v kolizi s klientem Uniqa pojišťovny při lyžování v Itálii utrpěl zlomeninu ruky. Z této události je ale zřejmé, že i nekomplikovaná zlomenina s dobou léčení v délce několika týdnů by bez pojištění významně nabourala finanční situaci viníka.

Současně se ukazuje další související fenomén. Zatímco postižení cizinci dokážou v takových případech nárokovat po viníkovi události z ČR vysoké odškodnění, naši klienti se neumí bránit podobným způsobem, ocitnou-li se v pozici poškozeného. Většinou událost neřeší s policií, nevyžádají si identifikační údaje od toho, kdo je na sjezdovce srazil, a nemohou tudíž svůj nárok vznést stejným způsobem.

Dalším častým nedostatkem našich turistů je neznalost poměrů v sousední Slovenské republice. Někteří považují cestovní pojištění za zbytečné. O tom, že tomu tak není, snad přesvědčí příhoda staršího českého páru, který se před cestou správně pojistil: ve Vysokých Tatrách se odpoledne vydal na procházku, během níž však došlo k dramatickému zhoršení počasí se sníženou viditelností. Dezorientovaní klienti se obrátili na Horskou službu, která je neprodleně vyrazila hledat. Vše mělo šťastný konec – až na mírné podchlazení se nikomu nic nestalo, a už večer mohli oba výletníci o svém dobrodružství vyprávět v teple horské chaty. Uniqa nicméně uhradila účet za zásah Horské služby ve výši téměř 30 000 korun.

Nejkurióznější pojistnou událostí bylo loni „kočkování“ dvou chlapců předškolního věku při lyžování v Itálii. Krátili si volnou chvíli mezi jízdami zápasením, při němž mladší z nich nechtěně kopl staršího do obličeje nohou obutou do lyžáku. Následkem byly dva vyražené přední zuby. Ošetření přišlo na více než 45 000 korun.

Další článekDalší články

Každý desátý na neschopence je zkontrolován

Každý desátý na neschopence je zkontrolován

Právě teď  |  Ondráčková Kamila
Pojištění nemovitosti. U některých pojišťoven stačí základ, u jiných ne

Pojištění nemovitosti. U některých pojišťoven stačí základ, u jiných ne

K typickým zimním rizikům patří popraskané potrubí či poškození střechy.

Před 9 hodinami  |  Kýjonka Martin

Kolik vyděláte ve srovnání s ostatními?

Kolik vyděláte ve srovnání s ostatními?

Včera  |  FinExpert.cz
Berní úředníci vyrazí do obcí „posbírat“ přiznání, podívejte se kdy a kde budou

Berní úředníci vyrazí do obcí „posbírat“ přiznání, podívejte se kdy a kde budou

18.  2.  2017  |  Pospíšil Aleš
Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

17.  2.  2017  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená