FinExpert.e15.cz

U Last Minute pobytu pozor na zrušení zájezdu

Pokud si hledáte na internetu zájezd na poslední chvíli, dejte si pozor na to, abyste zvolili termín, na který budete moct stoprocentně odjet. U těchto zájezdů totiž neexistuje právo na odstoupení od smlouvy. Poskytovatelé z jiných zemí EU také mohou požadovat vysoký storno poplatek.

Závazně nezávazně

Uvědomte si, že když si prohlížíte zájezdy přes internet, stačí, abyste klikli na „objednat“ a zájezd je váš se vším všudy, a to i bez vašeho podpisu. Podle Evropského spotřebitelského centra ČR se pak lidé diví, že jsou po nich požadovány stornopoplatky v případě zrušení zájezdu. A to někdy až do výše 100 procent.

„Ne vždy je ale taková výše opodstatněná. Českým spotřebitelům pomáháme řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU a u storno poplatků jde o ubytovatele nebo cestovní kanceláře většinou z Německa a Rakouska. V některých případech se opíráme o tamní judikaturu a mimosoudně vymůžeme snížení poplatku,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR. 

Konkrétní příklad z Německa

V jednom z případů se díky právní argumentaci partnerského centra v Německu podařilo snížit storno poplatek požadovaný tamní cestovní kanceláří ze 40 % na 20 %. Spotřebitel požadované storno ve výši 40 % zaplatil, ale nadále chtěl jednat o bezplatném zrušení své objednávky, protože podle něj měla společnost ještě dost času na to prodat zájezd někomu jinému. To společnost odmítala.

„Němečtí kolegové ji ale přiměli, aby se zachovala v souladu s příslušnou německou judikaturou, podle které lze požadovat maximálně 20% z ceny zájezdu, pokud je zrušen více než 30 dní před jeho začátkem. Spotřebitel tak dostal zpět polovinu zaplacené částky, tedy kolem 4500 Kč,“ uvádí Ondřej Tichota.

Jak je to v Rakousku?

Podle rakouské judikatury můžete zájezd bezplatně zrušit v předstihu tří měsíců, pokud je to v rozmezí tří až jednoho měsíce, zaplatíte 40 % z ceny zájezdu. V případě, že bude zájezd rušen měsíc až týden před začátkem pobytu, si musíte připravit 70 % z jeho ceny a rušení pár dnů před pobytem vám z kapsy vytáhne 90 % z ceny zájezdu. „Při výběru ubytování Je tedy vhodné řídit se i obchodními podmínkami, které případné zrušení rezervace ošetřují,“ uzavírá Ondřej Tichota.

Další článek


 

Další články

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Před 7 hodinami  |  FinExpert.cz
Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Od března má evidovat dalších 250 tisíc podnikatelů...

Před 10 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  15

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám buď může dát výpověď, nebo může odstoupit od smlouvy.

Před 19 hodinami  |  Rybová Romana  |  5

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Včera  |  Pospíšil Aleš
Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

Včera  |  Štarková Petra  |  6

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená