FinExpert.e15.cz

Tři čtvrtiny mladých: najít práci nebude problém

Optimismus dnešní mládeže roste: 77% mladých lidí věří tomu, že si najde práci hned v prvním roce po studiích. Vyplývá to z průzkumu společnosti Adecco Group, který se uskutečnil ve 13 zemích světa.

V přímém kontrastu k převažujícímu názoru ohledně pracovních příležitostí pro mladé, tento průzkum zjistil, že většina z nich věří v rychlé pracovní uplatnění. Navíc se domnívají, že jsou vybaveni potřebnými dovednostmi pro získání práce svých snů. Největší důraz přitom stále kladou na potřebnou praxi. 

8 z 10 mladých respondentů (77,47%) věří tomu, že si najde práci do jednoho roku od ukončení studia. Nejvíce je o tom přesvědčena švýcarská mládež (89,66%), nejméně pak ta španělská (57,84%). Většina z nich (73,08% ) je přesvědčena o tom, že je správně vybavena dovednostmi potřebnými pro budoucí zaměstnání. Nejvíce tomu věří Němci (89,11%), nejméně jsou v tomto ohledu optimističtí Japonci (31.54%). 

Vyděláváme | Práce | Studium | Psychologie | Životopis

7 tipů, jak napsat první životopis

Obzvláště nesnadné je to tehdy, pokud jste nikdy nebyli zaměstnaní a zkušenosti nemáte ani s vlastními podnikatelskými projekty.

Co je nejdůležitější?

Pokud jde o názor, jaké specifické dovednosti jsou potřebné pro získání práce, v odpovědích vede na prvním místě jazyková vybavenost (56,68%), poté praktické zkušenosti, tedy praxe (53,70%), na třetím místě se překvapivě umístily digitální dovednosti (41,48%). 

Na otázku, co je aktuálně nejdůležitější pro získání práce, většina dotázaných dospěla k názoru, že jsou to na prvním místě pracovní zkušenosti, na druhém kvalifikace a na třetím kladný přístup k práci. Během příštích 10 let chtějí mladí usilovat především o finanční stabilitu, vysněnou práci nebo pracovat u firem se společenskou zodpovědností.

„Velká očekávání ohledně vysněné práce a rychlého uplatnění na trhu práce jsou u mladých Čechů stejná jako ve většině středoevropských zemí, jen s tím rozdílem, že u nás je stále kladen větší důraz na dosažené vzdělání, praxi a jazykovou vybavenost. Ve výsledcích průzkumu se tak nejvíc blížíme zemím, jako je Polsko, Slovensko nebo Maďarsko. Z interních statistik Adecco ČR vyplývá, že se většina (cca 70%) českých vysokoškoláků opravdu do jednoho roku uchytí na trhu práce.

Neméně zajímavé je, že nejmladší část populace, která se chystá pracovat, je zcela odlišná od starších ročníků. Jedná se o tak zvané generace X a Y. Ty se hlavně vyznačují tím, že více požadují zapojení do vedení vlastních projektů, větší samostatnost a také lepší pracovní podmínky. Na druhou stranu ale nechtějí  v práci trávit více času než je nezbytně nutné,“ komentuje situaci mladých uchazečů o práci na českém trhu Ondřej Wysoglad, ředitel Adecco ČR.

Další článek


 

 


Další články

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Před 7 hodinami  |  FinExpert.cz
Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Od března má evidovat dalších 250 tisíc podnikatelů...

Před 10 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  15

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám buď může dát výpověď, nebo může odstoupit od smlouvy.

Před 19 hodinami  |  Rybová Romana  |  5

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Včera  |  Pospíšil Aleš
Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

Včera  |  Štarková Petra  |  6

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená