FinExpert.e15.cz

Trendy ve stavebním spoření

Stavební spoření patří v ČR mezi nejoblíbenější finanční produkty. Za jeho úspěchem stojí především finanční podpora ze strany státu.

V současnosti však Rada ministrů EU jedná o změně směrnice, která by úvěry na renovaci a modernizaci postavila na stejnou úroveň s běžnými spotřebitelskými úvěry. Tento krok by měl za následek dramatické zdražení úvěrů. Úroky u spotřebitelských úvěrů se totiž většinou pohybují na úrovni dvojnásobku.

Současná legislativa

Tato skutečnost by se negativně dotkla také spotřebitelů, kteří ve vlastních domech financují mimo jiné úpravy související s ochranou životního prostředí, například tepelné izolace.

Jak říká Andreas J. Zehnder, výkonný ředitel Evropského sdružení stavebních spořitelen, nařízení Rady ministrů by mělo absurdní důsledky. Například půjčka na novou střechu, díky které by se snížily emise CO2, by musela byt zpracována jako dražší spotřebitelský úvěr, zatímco na terénní vůz stojící před domem, pokud by se k jeho zajištění použilo stávající zástavní právo, by mohl být poskytnut výhodnější hypoteční úvěr.

Evropské sdružení stavebních spořitelen proto apeluje, aby přijetí úpravy zabránilo.

Stavební spoření má v ČR pevné zázemí

První stavební spořitelny zahájily v České republice obchodní činnost už v roce 1993. Od té doby uzavřely více než 11 milionů smluv a poskytly téměř 1,4 milionu úvěrů v celkové hodnotě téměř 300 miliard korun.

Na počátku devadesátých let minulého století existoval na finančním trhu absolutní nedostatek dlouhodobých zdrojů k financování bydlení. Stavební spoření (konstruované na postupné akumulaci vlastních zdrojů za podpory státu a následně doplněné výhodným úvěrem) se v této době jevilo jako ideální řešení nepříznivé finanční situace drtivé většiny občanů. Zdroje, které byly na trhu k dispozici, byly navíc neúměrně drahé – např. tzv. 2T repo sazba stanovená Českou národní bankou se pohybovala v rozmezí 11,50 % až 12,40 %. To dobře ilustruje tehdejší nedostupnost a vysokou cenu peněz. V polovině roku 1997 (červnové vyvrcholení měnová krize) se dokonce 2T repo sazba vyhoupla na pár dní na 39 %, po zbytek roku kolísala mezi 19 a 14,5 %.

Občané začali aktivně reagovat na nabídku stavebních spořitelen, které i v této době charakterizované vysokými úroky nabízely relativně dlouhodobé úvěry za fixní sazby zpravidla 6 % p. a. Přesto bylo stavební spoření zpočátku stále ještě vnímáno spíše jako výhodný spořící produkt, než jako nástroj k financování bydlení.

Zlom nastal v roce 1996

Teprve od roku 1996 došlo u stavebních spořitelen k výraznějšímu rozmachu úvěrování, tedy v době, kdy klasické hypoteční úvěrování bylo v České republice na samém počátku. V tomto roce bylo poskytnuto téměř 19 tisíc úvěrů (pro srovnání, v současné době stavební spořitelny poskytují ročně okolo 155 tisíc úvěrů), takže na konci roku 1996 v České republice stavebně spořilo již 1,6 milionu obyvatel.

Redukce státní podpory

Po velmi dobrém začátku stavebního spoření mohl stát přistoupit k regulaci poskytované podpory. S účinností od 1. 1. 2004 došlo k zásadní novelizaci zákona o stavebním spoření, která se však nedotkla smluv uzavřených před tímto datem. Ke konci roku 2002 bylo ve fázi spoření 4,87 miliónu smluv a dalších 421 tisíc klientů splácelo úvěr ze stavebního spoření.

Na konci roku 2003 přišla největší novela zákona o stavebním spoření. Na smlouvy o stavebním spoření uzavřené od 1. ledna 2004 stát začal přispívat maximálně 3 000 Kč oproti dosavadním 4 500 Kč. Rok 2003 tedy znamenal obrovský nárůst v uzavírání smluv, protože lidé chtěli stihnout zvýšenou podporu. Novou smlouvu tehdy za jediný rok tak uzavřelo 2 097 338  klientů. Tímto rokem skončila první fáze rozvoje stavebního spoření na českém trhu.

Boom úvěrů na bydlení

Od této doby se stavební spořitelny stále častěji koncentrují na poskytování úvěrů. Už v roce 2004 poptávka po stavebním spoření klesla na necelých 315 tisíc smluv, přičemž začal vzrůstat počet úvěrů.

Prognózy ukazují a vývoj v posledních obdobích potvrzuje, že úvěrová fáze stavebního spoření hraje a bude hrát v České republice stále důležitější roli. Přestože nárůst počtu úvěrů je stabilní, podstatné je, že rostou významnou měrou objemy úvěrů. Podle statistiky ČTK za první tři čtvrtletí roku 2007 představuje meziroční nárůst plných 33 %. Poměr mezi počty smluv ve spořící fázi a ve fázi úvěrové se bude postupně měnit ve prospěch smluv v úvěrové fázi.

Chystají se i další využití stavebního spoření. Připravují se úpravy, aby bylo možné pomocí tohoto produktu financovat např. vzdělání.

 

 

Stavební spoření v ČR
Více než 11,2 milionu smluv o stavebním spoření
1,37 milionu úvěrů v celkovém objemu 292 miliardy Kč.
367,7 miliardy Kč uložených na účtech klientů ve stavebních spořitelnách.
Další článek


 

Související články


 


Další články

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou.

Před 7 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

Uplatnění školkovného v příkladech

Uplatnění školkovného v příkladech

V ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání je možné za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši až 9 900 Kč na každé dítě.

Včera  |  Gola Petr  |  1

Nová kalkulačka: Spočítejte si svůj čistý zisk OSVČ za rok 2016

Nová kalkulačka: Spočítejte si svůj čistý zisk OSVČ za rok 2016

25.  2.  2017  |  FinExpert.cz
Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Dražší vozy tvoří v policejních přehledech krádeží přibližně pětinu všech odcizených aut.

24.  2.  2017  |  Bořil Martin

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

24.  2.  2017  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více