FinExpert.e15.cz

Trendy v nakupování: E-shopy vrací peníze zpět

Portály vracející peníze zpět v podstatě konkurují slevovým serverům.

Objednat si na internetu nové pneumatiky, dovolenou, parfém, boty nebo knihu není nic neobvyklého. Ačkoli nejsme v on-line nákupech tak aktivní, jako zákazníci v jiných evropských zemích, oblíbili jsme si je především díky slevám a akčním nabídkám, úspoře času a snadnému porovnání nabízených produktů.

Podle průzkumu společnosti E-commerce 2012 společnosti Gemius, který realizovala ve spolupráci se servery Seznam.cz a Centrum Holdings, vyzkoušelo již přes 50 procent internetových uživatelů některý ze srovnávačů cen a 30 procent lidí využívá k  také slevové portály. Přednost ovšem stále dáváme běžným e-shopům, ve kterých nakupuje 74 procent internetových uživatelů. I přesto vznikají na českém internetu nové servery, které lákají zákazníky na výhodné nákupy – patří k nim i relativní novinka tzv. cashback portály.

Peníze za nákup zpět

„Hotovost zpět“ zavedly v českém prostředí jako první banky, které ve spolupráci se supermarkety umožnily zákazníkům vybrat si na pokladnách hotovost bez poplatků. Zhruba před rokem dostal pojem cashback jiný rozměr právě ve spojení s nakupováním na internetu. Objevily se první cashback portály, které jsou již nějakou dobu populární ve Spojených státech nebo Velké Británii. Například britský portál Quidco.com, který byl založen v roce 2005, využívá aktuálně na 2,5 milionu zákazníků.

Co zákazníky cashback portálů láká? Jsou to především peníze zpět, které získají, pokud si jejich prostřednictvím objednají zboží nebo službu. Postup je jednoduchý: zaregistrujete se, vyberete produkt, nakoupíte ho a z utracené částky je vám vrácena část zpět. „Uživatel předem ví, kolik procent z nákupu mu bude na účet připsáno,“ uvedl Václav Pěcháček, který provozuje cashback server Refundo.cz.

Částka, kterou za nákup dostanete zpět, se liší obchod od obchodu. V nabídce najdete e-shopy, které vám vrátí patnáct, ale i pouhé půl procento. „Za většinu nákupů dostanete zpět 5 až 10 procent. U velkých obchodních domů, jako je Mall.cz nebo eProton.cz, dostane uživatel nazpět 0,5 až 4 procenta z utracených peněz,“ upřesnil Pěcháček.

Zboží všeho druhu

Cashback portály si v podstatě může představit jako obrovská nákupní střediska, v nichž je koncentrováno rozličné zboží z různých obchodů. Tyto servery fungují na principu provize, kterou dostávají za zprostředkování obchodu. Část z nich si ponechávají a část připisují na účet svým uživatelům. Myšlenka je založena na tom, že čím víc nakupujete, tím více peněz si na svůj cashback účet připisujete. Výplata na vaše bankovní konto je možná od určité částky, kterou je zpravidla 300 korun.

Servery vracející peníze zpět v podstatě konkurují oblíbeným slevovým portálům. „Cashback portál nabízí slevu na běžné zboží z kvalitních a prověřených internetových obchodů. Ušetříte tak za každý nákup, který byste v daném obchodě dělali i normálně. Nakupování na slevových portálech je spíše o nákupu služeb, omezené módní kolekce či zboží,“ vysvětlil rozdíl mezi cashback a slevovým portálem Pěcháček.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) nakupujeme na internetu nejčastěji oblečení a obuv, kosmetiku nebo sportovní potřeby. K nejaktivnějším internetovým nakupujícím patřili v minulém roce lidé ve věku 25 až 34 let.

Další článek


 

celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Aha, tak fungují zatím jen asi 3 měsíce oproti těm d...
JirkaB.
8. 7. 2015, 22:27
Našel jsem ještě jeden cashback, který vypadá nadějn...
JirkaB.
8. 7. 2015, 22:18
Dal jsem si tu práci a porovnal jsem všechny cashbac...
František Drobil
15. 3. 2015, 19:46
Ušetřit ještě více můžete také díky slevovým kupónům...
Majka
26. 3. 2013, 15:30
Omlouvám se za špatný odkaz na portál Správný odkaz ...
Pavel Korbélyi
20. 2. 2013, 11:11

Další články

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Právě teď  |  Pospíšil Aleš

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  2
Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

25.  3.  2017  |  Valentík Michal  |  1

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

25.  3.  2017  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

25.  3.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více