FinExpert.e15.cz

Studenti mají dostávat peníze přímo na ruku

MŠMT přišlo nedávno s návrhem na reformu vysokého školství. Peníze jsou zde – jak jinak – hlavním tématem.

S reformou financování vysokého školství nedávno přišlo Ministerstvo školství ČR. Před prázdninami byl dán k diskusi návrh, který by poskytl studentům možnost financovat své studium samostatněji než dosud.

V současnosti je většina studentů závislá na příjmech od rodičů. Takováto situace nenahrává studentům ze sociálně slabších rodin a také těm, jejichž rodiče nemají o studia svých dětí na vysoké škole nebo univerzitě zájem.

O zavedení systému podpory studentů a studentských půjček se na vládní úrovni hovoří už delší dobu. Obecně se vychází z předpokladu, že v dlouhodobé perspektivě je procento vysokoškolsky vzdělaných občanů v přímém vztahu s výší hrubého domácího produktu (HDP). Teprve nyní však myšlenka dostala konkrétnější rysy. Ministr Liška uvádí, že nové formy podpory studentů by měly platit od roku 2010.

Pro každého studenta 3000 Kč

Náklady na život studenta se měsíčně pohybují v průměru kolem 6 500 Kč. Je v tom započítáno stravování, bydlení, studijní potřeby (např. knihovny), doprava ve městě i domů atd. Hlavní změnou, kterou navrhuje MŠMT, je přechod z nepřímého financování (tj. od rodičů, částečně školy), na systém přímých studijních grantů, studentských půjček a sociálních stipendií, samozřejmě za stanovených podmínek, které by zabraňovaly zneužívání. Jde mimo jiné o to, aby studentům byla státní podpora dostupná i tehdy, když rodiče nemají prostředky nebo vůbec nechtějí, aby dítě studovalo.

Návrh financování studentů je postaven na třech pilířích:

Studijní granty a stipendia

Prvním pilířem reformy financování studentů jsou studijní granty a stipendia. Podle návrhu by grant měl být pro každého vysokoškoláka měsíčně 890 korun. Tuto částku si nyní mohou rodiče dítěte odečíst z daně. Nově by však student neměl být veden jako dítě v péči rodičů, nýbrž jako samostatná sociální jednotka. Pokud by se student ve škole "poflakoval", grant by se stal půjčkou. Totéž by platilo pro sociální stipendia. To by mělo studenty motivovat, aby školu dokončili.

Nízkoúročené půjčky

Druhým pilířem reformy financování studia by měly být státem poskytované nízkoúročené půjčky, které by alespoň částečně pokrývaly životní náklady studentů. Podle návrhu by mohla být půjčka 2 tisíce korun na měsíc. Za třicet měsíců studia, což odpovídá tříletému bakalářskému programu, by tak vysokoškolák dlužil státu 60 tisíc korun. Splácet by je začal ve chvíli, kdy začne vydělávat víc než osm tisíc korun měsíčně. Pokud by se mu plat snížil, snížila by se i výše splátky. Splácení se bude zastavovat ve chvíli, kdy student(ka) bude na mateřské dovolené nebo v nevýhodné finanční situaci. Také úroky by měly být nižší než tržní, ovšem ne příliš nízké, aby půjčky nezneužívali zabezpečení studenti (například vkladem na lépe úročené spořicí účty). Dluh by za studenta mohl splácet i zaměstnavatel a odečíst si ho z daní. Za veřejně prospěšné profese, například za učitele, by část dluhu splácel i stát. V souvislosti s půjčkami se uvažuje i o zavedení spoření na vzdělání s finanční podporou státu. Na vzdělání by si student mohl podle návrhu s podporou státu spořit. Stát by mu mohl přispívat 15 procenty z částky, kterou si ukládá.

Zvýhodnění studentských brigád

Třetí pilíř reformy by měl zvýhodnit příležitostné práce studentů osvobozením od placení zdravotního a sociálního pojištění do limitu, jehož výše by byla stanovena automaticky se valorizující částkou, ze které platí za studenty zdravotní pojištění stát. Studenti by tak byli motivováni k přivýdělku, a současně by získávali potřebnou praxi.

Další článek


 

Související články

 


Další články

Česká pojišťovna zvyšuje limity v cestovním pojištění

Česká pojišťovna zvyšuje limity v cestovním pojištění

Před 7 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Do Česka míří franchisový koncept ve finančnictví MBI

Do Česka míří franchisový koncept ve finančnictví MBI

Před 7 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Začínají Češi investovat?

Začínají Češi investovat?

Před 12 hodinami  |  Rybová Romana
Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Snižování se dotkne nově uzavřených smluv.

Před 21 hodinami  |  Rybová Romana  |  4

 Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.020 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.223 Kč-0.132 %
Britská libraGBPGBP35.467 Kč-0.085 %
Japonský jenJPYJPY21.820 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.606 Kč-0.139 %
více...
PX895.1100.27 %
CETV63.1000.88 %
ČEZ444.3001.39 %
Erste Bank657.600-0.03 %
Fortuna85.400-0.70 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více