FinExpert.e15.cz

Stěhujete se? Nezapomeňte odhlásit elektřinu

Na co nezapomenout při odhlašování energií při stěhování...

Když se stěhujete, musíte vyřídit celou řadu věcí. Kromě jiného nezapomeňte na energie. Smlouvu na elektřinu nebo zemní plyn můžete vypovědět nebo přepsat na nového nájemce či majitele nemovitosti.

Jak na to? 

Odběr elektřiny nebo zemního plynu je vázaný ke konkrétnímu místu. Každý elektroměr i plynoměr má své specifické číslo. Pokud se stěhujete, nemůžete si ho jednoduše přenést s sebou. Proto je třeba odběr energie odhlásit a nově se přihlásit na novém bydlišti. Současně můžete i změnit dodavatele a pokusit se zbavit nevýhodné smlouvy na dobu určitou. 

Podejte žádost o ukončení smlouvy

Většina dodavatelů má na svých webových stránkách formuláře, které umožňují jednostranně ukončit smlouvu, například z důvodu stěhování. Většinou jsou nazvané jako „Žádost o ukončení smlouvy“. V tomto formuláři pochopitelně uvádíte, proč smlouvu ukončujete – v případě stěhování je důvodem změna zákazníka v odběrném místě. Je důležité připomenout, že nový majitel nebo nájemník, nemusí vaše závazky (smlouvu a produkt) převzít, ale může si vybrat svého dodavatele. 

Co je nutné k přepisu odběrného místa se změnou dodavatele?

  • Žádost o ukončení smlouvy
  • Důkaz o změně majitele/nájemce (výpis z katastru, kopie kupní nebo nájemní smlouvy, úmrtní list…)
  • Smlouva s novým dodavatelem

Když chce dodavatel zaplatit

Jsou ale energetické společnosti, které přepis odběrného místa komplikují. „Spotřebitelé se často domnívají, že stěhování z odběrného místa je automaticky uznatelným důvodem pro ukončení smlouvy o dodávkách energií. Tak tomu ovšem není. Záleží na podmínkách konkrétní smlouvy. Ze zákona právo na ukončení smlouvy z důvodu stěhování nevyplývá,“ vysvětluje vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený. 

Do hry v takovém případě vstupuje konkrétní smlouva uzavřená s dodavatelem. A platí to, co v běžných situacích – smlouvu na dobu neurčitou může spotřebitel vypovědět bez sankcí v zákonné tříměsíční lhůtě nebo ve výpovědní době stanovení ve smlouvě.

Nakupujeme | Bydlíme | Rodinný rozpočet

Bydlíme: Byt či dům?

Nevrhejte se bezmyšlenkovitě hned do první nabídky, která se vám namane.

Někteří dodavatelé umožňují smlouvu na dobu určitou vypovědět bez sankce, pokud spotřebitel doloží, že se stěhuje, například výpisem z katastru nemovitostí se změnou majitele nebo novou nájemní smlouvou.

Jiní dodavatelé navíc vyžadují i doklad o tom, že se spotřebitel v novém místě nemůže připojit k danému dodavateli a že nový majitel či nájemník bytu na sebe odmítl převést stávající smlouvu o dodávkách energií.

Někteří dodavatelé nicméně trvají na tom, aby spotřebitel ve smlouvě pokračoval, a to buď s původním odběratelem energií v novém odběrném místě, nebo s novým odběratelem na odběrném místě, ke kterému se smlouva vztahuje.

„Pokud tedy spotřebitel ‚nevezme‘ smlouvu s sebou do nového bydliště, nebo nepřesvědčí nového majitele či nájemce bytu či domu, aby jeho smlouvu přepsal na sebe, musí často zaplatit smluvní pokutu za předčasné ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou v řádech tisíců až desetitisíců korun,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Konečné zúčtování

Po ukončení smlouvy v odběrném místě vystaví dodavatel tzv. ukončovací fakturu. Je proto vhodné zapsat si spotřebu nebo si elektroměr vyfotit pro případnou reklamaci. „Setkali jsme se i s případy, že dodavatelé účtovali spotřebu za stejné období jak původnímu, tak novému odběrateli,“ uzavírá Lukáš Zelený.

Další článek


 

 


Další články

Daňové přiznání podejte do 3. dubna, pozor na povinnost podat elektronicky

Daňové přiznání podejte do 3. dubna, pozor na povinnost podat elektronicky

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Pět vět, které pohřbí vaše šance u pracovního pohovoru

Pět vět, které pohřbí vaše šance u pracovního pohovoru

Co byste při pracovním pohovoru opravdu neměli říkat?

Před 3 hodinami  |  web Investiční  |  1

Každý desátý na neschopence je zkontrolován

Každý desátý na neschopence je zkontrolován

Před 5 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Pojištění nemovitosti. U některých pojišťoven stačí základ, u jiných ne

Pojištění nemovitosti. U některých pojišťoven stačí základ, u jiných ne

K typickým zimním rizikům patří popraskané potrubí či poškození střechy.

Před 14 hodinami  |  Kýjonka Martin

Kolik vyděláte ve srovnání s ostatními?

Kolik vyděláte ve srovnání s ostatními?

Včera  |  FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená