FinExpert.e15.cz

Srovnání poplatků u online brokerů

Zdá se Vám, že platíte příliš vysoké poplatky za nákup akcií u svého brokera, srovnejte se s konkurencí, možná budete překvapeni.

Jaké jsou poplatky za nákup akcií, aneb kolik si ukousne broker, Vám přinášíme v pokračování článků na téma srovnání online brokerů, které by měl mít každý burzovní investor dobře uložený.

 Tabulka 1 Velikost lotu3.PNG

Velikost lotu na BCPP a v jednotlivých obchodních systémech

SPAD
V systému SPAD na pražské burze se obchoduje v lotech (standardním množství akcií), pro které zajišťují tvůrci trhu v každém okamžiku likviditu tzn. stanovují nákupní a prodejní cenu. Tento systém je určen pro institucionální a velké investory a velikost lotu se pohybuje v řádu miliónů. Tento systém v době od 9:15 do 16:00 hod., v tzv. otevřené fázi SPAD, umožňuje akcie koupit či prodat za aktuální cenu nabízenou tvůrcem trhu.

EasyClick
EasyClick je systém na mimoburzovním trhu RM-Systém, ve kterém se obchoduje v EasyClick lotech. 1 EasyClick lot je nastaven tak, aby byl dostupný pro střední a drobné investory (v současnosti se pohybuje v průměru od 40 do 60 tis. Kč). Nákupy a prodeje akcií se jednoduše zadávají v násobcích počtu akcií v rámci tzv. EasyClick lotů. Pro větší počet akcií je možné zadat více EasyClick pokynů. Na RM-Systému působí dva tzv. market makeři (tvůrci trhu, jimiž jsou Fio, burzovní společnost a BH Securities, a.s.), kteří průběžně doplňují nabídku akcií k prodeji a poptávku k nákupu. Investoři tak mají jistotu, že v každý okamžik mohou akcie nakoupit nebo prodat. Poplatek je pouze 0,29 % z objemu obchodu, max. 3 400 Kč. V současné době je v EasyClicku zahrnuto 25 českých a zahraničních akcií.

MiniSPAD
Obchodování v miniSPADu zachovává dosavadní výhody obchodování v KOBOSu v době od 9:10 do 15:55 hod a současně umožňuje koupit či prodat za výhodnější cenu, je-li na daný minilot k dispozici kotace Patria Finance ve SPADu. V miniSPADu jsou také výhodnější poplatky 0,45 % (0,3 % při intraday obchodování, což znamená nákup a prodej minilotů v 1 obchodní den) z objemu obchodu při podání pokynu prostřednictvím internetové aplikace. Velikost minilotu je stanovena na výši vhodné pro střední až menší investory (50 - 80 tis. v průměru). Maximálně lze v 1 pokynu nakoupit 5 minilotů. Pro větší počet akcií je nutné zadat více pokynů.

Tabulka 2 Sazby poplatku na RMS 3.PNG

Tabulka 3 sazby na BCPP nej.JPG

Tabulka 4 BCPP a RMS nej.JPG

 

Pozn. 1. V tabulce 4 jsou červeně označeny poplatky, které jsou při daném nákupu nejvyšší a naopak zeleně poplatky, jenž jsou při daném nákupu nejnižší.
Pozn. 2. K poplatkům u Fio a Patria na pražské burze jsou připočítány poplatky burze tj. 0,01 % z objemu obchodu (max. 4 000 Kč) u spadových titulů. Na RM-Systému a také u Brokerjetu jsou poplatky konečné.
Pozn. 3. Sazebníky všech brokerů a jejich aplikací naleznete v tabulkách 2 a 3.

 

Srovnání poplatků u brokerů na BCPP a RMS

Výše poplatků je často velmi podobná, může se však u jednotlivých investicí i velmi lišit. Z tabulky 4 lze vidět, že nejnižší poplatky má Fio v aplikaci EasyClick při obchodování na RM-Systému, který aktuálně tvoří 25 akcií českého trhu i zahraničních kapitálových trhů, obchodovat pouze za 0,29 % z objemu obchodu. Maximální výše poplatku přitom zůstává na 3 400 Kč. Akciový trh RM-Systém a pokyn EasyClick je tak pro drobné a střední investory nejlevnějším způsobem, jak mohou obchodovat české akcie.

Jeho nevýhodou je investování v lotech viz. tabulka 1, kde je nastaven minimální pokyn v rozmezí v průměru od 40 tis. Kč do 60 tis. Kč. Kdo chce obchodovat třeba i 1 akcii na RM-Systému, pro toho už obchodování tak levné není. Aukční obchody na RM-Systému jsou buď nejdražší nebo druhé nejdražší (po Patrii miniSPADu) viz. tabulka 4. Kdo chce tedy obchodovat v určitém množství, a to od 40 - 60 tis. Kč měl by zvolit Fio a EasyClick, kdo chce obchodovat i jednotlivé akcie, případně obchodovat ve standardních lotech měl by zvolit Brokerjet, jenž má druhé nejnižší poplatky.

Jak můžeme vidět z tabulky 4 Patrii příliš neprospívá zavedení minimálního poplatku, který ostatní společnosti zrušily viz. nákup 500 ks akcií společnosti AAA. Naopak výhodou EasyClicku je zavedení max. výše poplatku (3 400 Kč) jenž se u vyšších obchodů plně projeví. Pro opravdu velké obchody jsou tu standardní loty ve SPADu, kde jsou poplatky ještě výhodnější viz. nákup 1 lotu akcií společnosti ČEZ, což představuje nákup 5 tis. ks akcií společnosti ČEZ.

U systému miniSPAD (Patria) je zaveden maximální počet minilotů v 1 pokynu, a to 5 minilotů. Při nákupu většího počtu akcií je tedy nutné rozdělit nákup na vícero pokynů viz. nákup 300 ks akcií KB, při kterém jsme nákup rozdělili na 3 pokyny (2 x 5 minilotů + 2 loty) a nákupu 5 000 ks akcií ČEZu (25 pokynů po 5 minilotech). Tento postup tak může být při větším nákupu zdlouhavý a obtížně realizovatelný. 

Kdo je tedy nejlevnější?

Z čistě poplatkového hlediska aneb kolik nacpeme peněz brokerům, je nejlevnější Fio a obchodní systém EasyClick a to pro obchodování v EasyClick lotech (v průměru 40 - 60 tis. Kč). Pro obchodování jednotlivých akcií a pro obchodování v standardních lotech (pro velké a institucionální investory) je nejlevnější Brokerjet. 

Kdo je tedy nejdražší?

Ti, co si nejvíce ukousnou z našich peněz si pomyslně předávají štafetu podle toho, za kolik jsme právě nakoupili. Při nejnižších částkách (do 16 000 tis. Kč) si díky zavedení minimálního poplatku 80 Kč ukousne nejvíce Patria. Poté přebírá štafetu Fio s aukčními obchody na RM-Systému a má nejdražší poplatky až do výše cca 300 tis. Kč. Dále si prvenství znovu na chvíli převezme Patria při skoku do dalšího cenového pásmu. Cílovou rovinkou (obchody nad 500 tis. Kč) pak probíhá jako vítěz Patria a obchodní systém miniSPAD s fixním poplatkem 0,45 %.

Článek publikován ve spolupráce s magazínem Fondmarket.

Fondmarket.gif

Další článek


 

Související články

celkem 3 komentáře

Poslední komentáře

Re: Zloději
A.R.
4. 8. 2008, 22:41
Re: Zloději
Petr Ch.
4. 8. 2008, 13:08
Zloději
Franta
4. 8. 2008, 11:21

Další články

Zdraví a rodina jsou pro nás na prvním místě

Zdraví a rodina jsou pro nás na prvním místě

Včera  |  Rybová Romana
V kterých zemích se žije nejlépe?

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami.

11.  5.  2016  |  Gola Petr  |  7

Jak se změní daňové povinnosti při prodeji nemovitosti?

Jak se změní daňové povinnosti při prodeji nemovitosti?

Při prodeji bytu, domu či pozemku se odvádí daň z nabytí nemovitých věcí. Jestliže však legislativním procesem úspěšně projde novela, dojde ke změně poplatníka.

Včera  |  Ivanco Gabriela

Minimální mzda by se měla opět zvýšit. Je ale otázkou o kolik

Minimální mzda by se měla opět zvýšit. Je ale otázkou o kolik

Včera  |  Rybová Romana
Život se psem stojí stovky tisíc

Život se psem stojí stovky tisíc

Jen málokdy si uvědomuje, kolik nás takový pes za celý jeho život stojí. A nejde o malé částky.

Včera  |  Skálová Jana  |  7

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.025 Kč-0.019 %
Americký dolarUSDUSD24.192 Kč-0.252 %
Britská libraGBPGBP35.570 Kč-0.107 %
Japonský jenJPYJPY21.979 Kč-0.146 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.605 Kč-0.111 %
více...
PX890.100-0.02 %
CETV56.4000.00 %
ČEZ429.400-0.35 %
Erste Bank663.5000.47 %
Fortuna86.2001.41 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více