FinExpert.e15.cz

Správa financí přes mobil

Do banky nemusíte, své osobní finance zvládnete i přes mobil.

Mobilní telefon a osobní finance, spojení, na které jsme zvyklí z poněkud nepříjemného pohledu. Samozřejmě mám na mysli onen pohled, kdy mobil představuje pro mnoho z nás neúprosného žrouta finančních prostředků, bez něhož se ale v dnešní době jen stěží obejdeme.

Vysoké účty jsou ovšem dílo tuzemských operátorů, kteří si z České republiky udělali zlatý důl a v porovnání s okolním světem jsou extrémně předražení. To by ale bylo na jiný článek, v tom dnešním se podíváme, jak nám mobilní telefon může s našimi rozpočty naopak pomoci.

Mobily jsou dnes již vyspělé přístroje, které si v mnohém nezadají s osobními počítači a jejichž velké dotykové obrazovky nám mohou posloužit jako okno do naší banky. V podstatě kdekoli může potom takový uživatel kontrolovat své finance, zadávat platební příkazy, měnit limity na platebních kartách a spoustu dalších věcí. Výhodou takového počínání je nejen flexibilita a operativnost, ale také to nic nestojí, což v případě zákaznických linek a telefonních bankéřů zpravidla neplatí.

Banka v kapse ať už jste kdekoli

Ještě malý dodatek k ceně, pokud nejste připojeni na veřejné Wi-Fi síti třeba v restauraci, pak samozřejmě platíte za datové přenosy svému mobilnímu operátorovi. Datové balíčky, pro chytré mobily nezbytné, začínají někde na sto padesáti korunách dle datového objemu, který můžete stáhnout plnou rychlostí. Ani pak vás sice operátor „neodstřihne“, razantně vás ovšem zpomalí.

0218167.jpg
Do banky nemusíte už dávno, své osobní finance v dnešní době zvládnete i přes mobil

Chytrý mobil, tzv. Smartphone, vám také může být nápomocen ve sledování výdajů, stačí si vybrat některou z desítek aplikací, které jsou k mání. Rozhodně souhlasím s tím, že bezhotovostní platby kartou lze dnes poměrně dobře sledovat na výpisech z banky, jež si můžete nechat ve vašem elektronickém bankovnictví kdykoli „vyjet“, ale pokud se vám stává, že podíváte do peněženky a s údivem si kladete otázku kam, že poděly všechny ty peníze, které tam ještě před pár dny byly, možná je čas si takovou aplikaci pořídit.

Vraťme se ale k přístupu do banky přes mobil. Své peníze můžete mít pod kontrolou buď prostřednictvím speciální aplikace, nebo se do internetového bankovnictví přihlásíte přímo z prohlížeče. V tomto ohledu jsou znevýhodněni například klienti Komerční banky, která pro přihlášení vyžaduje certifikát – to je překážka.

1307186.jpg
Pokud máte signál, klidně si můžete zkontrolovat, zda vám už dorazila výplata i když jste na tůře v horách

Jako čtenáře webu FinExpert, kteří určitě nevidí důvod platit nesmyslně vysoké bankovní poplatky, vás ale bude jistě spíše zajímat přístup do Fio Banky, mBank a Zuno banky, což jsou ústavy, které jednak elektronickou správu financí podporují a za druhé nedřou své zákazníky z kůže jako tradiční banky.

Postupem času se jistě připojí všechny banky

Speciální aplikaci pro smartbanking nabízí zatím v podstatě jen Fio Banka, má své mušky, respektive klientům banky chybí například přístup k Fio e-Broker, absence šablon plateb, možnost měnit limity pro platby kartou a také vyhledávač bankomatů sítě Pharro. Doufejme, že se vylepšení dočkáme v další verzi. Nicméně aplikace je jednoduchá, přehledná a pro běžnou správu vašich osobních financí naprosto dostačuje.

IMG_0726.PNG IMG_0727.PNG IMG_0728.PNG IMG_0729.PNG IMG_0730.PNG
Ukázka aplikace Fio Smartbanking

Osobně se mi velmi líbí a rozhodně ji mohu doporučit všem příznivcům nových technologií a možností, které nabízejí. Aplikace je dostupná pro operační systém Google Android a také majitelům iPhonů. Fio Smartbankingu jsme se věnovali v samostatném článku, najdete ho zde.

Přes webové rozhraní se přihlásíte k svému účtu například v mBank a Zuno Bank. I přes mobil tak zařídíte vše jako byste seděli u klasického počítače či notebooku. Účet u Zuno bohužel zatím nemám založen, pro přístup z mobilu ale Zuno své bankovnictví optimalizovalo. Internetová mBank zatím nepřišla ani s aplikací ani s optimalizovaným webovým rozhraním, své finance ale můžete pohodlně spravovat i tak. Přesvědčit se můžete na následujících screenshotech:

IMG_0717.PNG IMG_0719.PNG IMG_0718.PNG IMG_0712.PNG IMG_0711.PNG
Zuno a mBank, první má optimalizováno webové rozhraní pro přístup z mobilu, ta druhá zatím nikoli.

S obsluhou účtů není u mBank problém, jen si musíte vystačit s displejem mobilu:

IMG_0713.PNGIMG_0716.PNGIMG_0715.PNG
Klasická internetová banka na displeji mobilu

Než se dostaneme k aplikacím pro sledování výdajů, můžeme se na chviličku zdržet také u aplikace Mobilní banka 2 od Komerční banky. Zatím je naprosto nepoužitelná a klienty Komerční banky velmi zklamala a soudě dle diskuze na Apple App Store také naštvala.

IMG_0720.PNG IMG_0721.PNG IMG_0722.PNG IMG_0723.PNG IMG_0724.PNG
Mobilní banku 2 od Komerční banky její klienti náležitě ohodnotili, viz druhý screenshot

Neumí totiž nic jiného než najít pobočky, bankomaty a ukázat přehled kontaktů. Na sledování účtů a provádění plateb si můžeme nechat zajít chuť do jara příštího roku.

Aplikace pro iPhone: lahodící oku, účinné a funkční

Z aplikací pro sledování výdajů bych začal těmi pro Apple iOS, tedy pro zařízení Apple iPhone či iPad. Prográmků je velká spousta a všechny pohromadě najdete v obchodě aplikací (v Apple App Store i na Andorid Market) v sekci Finance. Všechny aplikace jsou si svým způsobem podobné – jejich cílem je sledování výdajů, takže prosím berte následující výběr jen jako tipy a ukázku, jak takové aplikace vypadají.

Já osobně jsem si nejvíc oblíbil Saver – jednoduchá, graficky velmi pěkně zpracovaná a intuitivní aplikace. Není zbytečně složitá a výdaje umí zaznamenávat rychle a efektivně. Aplikace umí pracovat v české měně (stejně jako všechny ostatní prezentované aplikace), provádět grafický přehled výdajů, uchovává veškeré záznamy, takže si můžete třeba zpětně zjistit, za co jste v minulosti kolik utratili. Vývojáři rovněž mysleli na zálohu dat na serveru a odnovu dat třeba do nového iPhone.

IMG_0731.PNG IMG_0732.PNG IMG_0733.PNG IMG_0734.PNG IMG_0735.PNG
Saver ~ Control your Expenses, výborná volba pro majitele jablečných mobilů

Přehledný, intuitivní a funkčně bohatý je také MoneyBook. U této aplikace můžete snadno přidávat příjmy i výdaje, exportovat data do CSV, zálohovat, chránit přístup heslem, přizpůsobovat kategorie výdajů, nechat si zobrazit příjmy i výdaje graficky a mnoho dalšího.

IMG_0740.PNG IMG_0737.PNG IMG_0741.PNG IMG_0738.PNG IMG_0739.PNG
Svůj účel dobře splní i aplikace MoneyBook

Sofistikovanější a trošku dražší je pak můj poslední tip pro iOS: HomeBudget. Zvládá všechno to, co dvě předchozí aplikace, ale umí sledovat i rodinné výdaje. Domácí rozpočet umí pracovat s jednou částkou, respektive objemem prostředků, který utrácí více lidí. Veškeré údaje se pak synchronizují. Aplikace má širokou škálu nastavení a výdaje vám umí i připomenout. Můžete si ji rovněž vyzkoušet zdarma (HomeBudget Lite).

IMG_0744.PNG IMG_0743.PNG IMG_0745.PNG IMG_0748.PNG IMG_0749.PNG
Aplikaci HomeBudget může používat celá rodina

Aplikace pro Android: propracované s možností vyzkoušet

Pro ty, kteří nechtějí nic zbytečně složitého, bych měl jeden tip  aplikaci Wallet. Jde jednoduchou a přesto propracovanou virtuální peněženku pro evidenci příjmů a výdajů. Její předností je bezpečné zálohování dat, generování PDF reportů a praktický widget. Výhodou aplikace je fakt, že ji můžete důkladně otestovat, zadání prvních tří stovek transakcí je zdarma.

EasyMoney o sobě tvrdí, že je nejprodávanější aplikace svého druhu pro operační systém Android. Nabízí sofistikované zaznamenávání i plánování vašich výdajů včetně připomínače plateb. Program umí exportovat data do souborů CSV a QIF (Quicken), vytvářet grafické reporty, fotit účtenky a mnoho dalšího. Funkce tohoto programu jsou opravdu velmi bohaté stejně tak jako možnosti zabezpečení. Aplikaci si můžete takříkajíc osahat v praxi úplně zdarma během třicetidenní zkušební doby, plná verze vyjde na necelých deset babek.

A do třetice se podíváme na Cashbook – Expense Tracker. Aplikace je vhodná pro podnikatele i pro každodenní život. Program nabízí nadstandardní možnosti ve sledování výdajů, ale také sledování ujetých kilometrů a spotřeby. Přístup je možné chránit heslem, uživatel si také může vytvořit více účtů, třeba pro firemní a soukromé výdaje. Obsahuje ale třeba také kalkulátor spropitného. Samozřejmostí je opět možnost převést data do formátů CSV a QIF.

Dražší nemusí být nutně lepší

Aplikací, ze kterých můžete vybírat jsou desítky ba dokonce stovky. Ty pro iPhone mají dle mého názoru lepší design, skvělou funkčnost a jsou více „user-friendly“. Pravou je, že jejich ceny se pohybují v rozmezí od dvaceti do (zhruba) dvou set korun, ale za koupi určitě stojí. Aplikace pro Android si můžete stáhnout často zdarma a důkladně je před koupí vyzkoušet. Přesto bych měl jednu radu pro všechny: ujasněte si co od aplikace očekáváte a podle toho vybírejte. Nemá smysl utratit peníze za aplikaci, jejíž funkce vůbec nevyužijete a které vám budou spíše na obtíž.

Konečná volba samozřejmě záleží na každém, jelikož každý má jiné potřeby a nároky. Doufám, že vám dnešní tipy výběr usnadní.

Další článek


 
celkem 13 komentářů

Poslední komentáře

No jestli tam platební příkazy potvrzuješ pomocí hes...
TM
8. 9. 2011, 08:37
nepravda GEMB má promakaný MoneyManager propojený př...
pakett86
7. 9. 2011, 20:27
No a jak ta aplikace sbírá ta data? Nebo do ní jako ...
myšpulín
7. 9. 2011, 09:27
chtel bych upozornit na velmi dobrou aplikaci pro sy...
michal
7. 9. 2011, 07:14
mBank pripravuje mobilni verzi IB ve forme upravenyc...
Petr
7. 9. 2011, 00:34

Další články

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Před 5 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Podnikání bývá opředeno spoustou mýtů a polopravd.

Před 13 hodinami  |  Štarková Petra

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

Včera  |  Rybová Romana
Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Včera  |  Ondráčková Kamila
Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Včera  |  Dufek Petr

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.025 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.192 Kč0.355 %
Britská libraGBPGBP35.323 Kč1.164 %
Japonský jenJPYJPY22.045 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.607 Kč-0.083 %
více...
PX887.0901.24 %
CETV56.900-0.44 %
ČEZ431.4000.79 %
Erste Bank652.0002.32 %
Fortuna85.5000.59 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více