FinExpert.e15.cz

Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly, meziročně stouply

Meziměsíční pokles cen byl způsoben zejména poklesem cen potravin o 0,6 %. Rovněž víno zlevnilo o 3,4 %. Ceny pohonných hmot byly v průměru o 1,8 % levnější než v červenci. Oproti tomu stouply ceny nájmů o 0,5 %, ceny dovolených se zvýšily o 1,3 %.

Meziroční vzestup cen táhly opět zejména ceny tabáku a alkoholu. Tabák zdražil o 5,7 %, což při pětiprocentním podílu tabákových výrobků ve výdajích domácností celkovou inflaci posunulo nahoru o tři desetiny procentního bodu. Alkohol byl o 3,8 % dražší než před rokem, oproti tomu potraviny zůstaly o půl procenta levnější.

Vyšší ceny pohonných hmot pocítíme již v zářijové inflaci, nicméně většinu zboží budeme i nadále dovážet velmi levně. Německo, náš hlavní obchodní partner, vykázal v červenci inflaci ve výši 0,4 %. U druhého hlavního obchodního partnera – Slovenska – se deflace prohloubila na -0,9 %. V deflaci je téměř polovina zemí EU. Levné dovozy se promítají do velmi nízkého růstu cen zboží, které celkově meziročně zdražilo jen o 0,1 %. Domácí inflační tlaky plynoucí z nízké nezaměstnanosti a relativně rychlého růstu mezd mají šanci se prosadit ve službách. Celkově rostou ceny služeb podstatně rychleji než ceny zboží – jejich meziroční vzestup činil v srpnu 1,2 %.

Nakupujeme

Ve slevách nakupujeme nejčastěji elektroniku a oblečení

Za zmínku stojí další vzestup cen stravování a ubytování. Ceny ubytování stouply oproti loňsku o půl procenta, ceny v restauracích o 1,3 %. Kromě zvýšeného letošního zájmu o domácí dovolené je pravděpodobné, že restauratéři zvedají ceny v souvislosti se zavedením EET. Aby mohli legálně zaplatit zaměstnancům v běžné výši a přitom přiznat všechny příjmy, musí začít zvedat ceny. Nemohou to udělat skokově v momentě zavedení evidence, protože to by k nim přitáhlo pozornost finančních úřadů. Zavedení EET tedy pocítí i v příštích měsících všichni návštěvníci restaurací.

Inflace se aktuálně vyvíjí v souladu s předpoklady centrální banky a není tedy důvod, aby byl kurzový závazek prodlužován za polovinu roku 2017. Navíc existuje možnost, že aktuálně centrální banka nebude zcela striktně trvat na přesně dvouprocentní inflaci měřené indexem spotřebitelských cen. Je možné, že do hledáčku se dostává i rychlý růst cen nemovitostí, které nejsou součástí indexu spotřebitelských cen. Ekonomika se aktuálně pohybuje nad svým potenciálem a není tedy žádný důvod udržovat měnovou politiku extrémně uvolněnou.

Autorka je hlavní ekonomkou České bankovní asociace.

Další článek


 

 


Další články

Air Bank: Pozor na lyžích a žádnej alkohol. Aneb nepodceňujte cestoví pojištění

Air Bank: Pozor na lyžích a žádnej alkohol. Aneb nepodceňujte cestoví pojištění

Před 1 hodinou  |  Pospíšil Aleš
Spoření pro děti: Jak a kolik?

Spoření pro děti: Jak a kolik?

Jak a kolik spořit dětem, abychom jim v budoucnu finančně ulehčili start do samostatného života.

Před 5 hodinami  |  Cibulka Michal  |  7

Pozor na zapomenuté kreditní karty

Pozor na zapomenuté kreditní karty

Před 6 hodinami  |  Ondráčková Kamila
5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

Kupní síla průměrné mzdy v Česku je na úrovni 59 procent unijního průměru.

Před 15 hodinami  |  Lazarevič Arsen  |  3

Nová kalkulačka: Spočítejte si váš důchod v roce 2017

Nová kalkulačka: Spočítejte si váš důchod v roce 2017

Včera  |  FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená