FinExpert.e15.cz

Spoření přes životní pojištění: Ano, či ne?

Pojištění by mělo zajistit případy vážné nemoci a úrazu.

Pojišťovny i finanční poradci nám nabízí investiční životní pojištění jako velice výhodné. Pro pojišťovny spoření přes životní pojištění bezesporu výhodné je. Jak je to ale s jejich klienty? Proč je spoření přes životní pojištění nevýhodné? K čemu hlavně by mělo životní pojištění sloužit? Na to nám odpověděli finanční experti.

„Životní pojištění je primárně určeno k ochraně osoby či rodiny před finančními problémy způsobenými nepříznivými životními situacemi jako je předčasná smrt, invalidita apod. Spoření slouží k zajištění finančních prostředků pro budoucí využití, ať již jde o školné pro děti, financování bydlení či rezerva pro důchodový věk.  

Pojištění | Placená inzerce

Životní pojištění má smysl hlavně ve vážných situacích

(Inzerce) Nebezpečí vážné nemoci nebo invalidity si mnozí nepřipouštějí. Podceňují význam životního pojištění.

Lze spořit i prostřednictvím životního pojištění, ale je to finančně značně nákladné, a to několikanásobně v porovnání s tradičními spořicími či investičními programy. Bohužel, vzhledem k vysokým provizním podmínkám se mnoho nepoctivých finančních poradců snaží sjednat životního pojištění i v případech, kdy je to pro klienta evidentně nevýhodné. Tím však kazí reputaci nejen sobě, ale i celému našemu oboru,“ říká finanční poradce Michal Oplt za společnost Invalid. Tato odpověď je naprosto jednoznačná.

Co si o problematice myslí pojišťovny? 

I pojišťovny se shodují na tom, že životní pojištění by mělo sloužit hlavně k zajištění pro případ vážné nemoci a úrazu. Některé pojišťovny berou investiční pojištění jako jistý způsob zajištění na stáří. „Zhodnocení vložených prostředků dnes není nijak zázračné, ale na druhé straně není ani špatné. Pokud má klient zájem jen spořit, může si místo životního pojištění sjednat čistě investiční produkt. Pokud chce v první řadě pojistit a zhodnocení financí akceptuje jako doplňkovou vlastnost takového produktu, bude pro něj životní pojistka ideálním rozhodnutím,“ říká Jana Jirásková, tisková mluvčí Pojišťovny České spořitelny.

„Jde o dlouhodobý horizont a je potřeba počítat s případnými výkyvy hodnoty investice v čase podle zvolené investiční strategie. V každém případě jde o investování, nikoliv spoření. Spoření můžeme chápat jako uložení peněz stranou, vytvoření pohotovostní rezervy pro naši krátkodobou potřebu, které můžeme částečně ochránit aspoň před inflací, např. na spořicím účtu nebo termínovaném vkladu tak, aby byly takto uložené peníze jednoduše dostupné. IŽP slouží především jako ochrana v případě pojistné události, tedy ne ke spoření,“ říká o investičním životním pojištění Karel Žyla, tiskový mluvčí AXA pojišťovny.

Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny říká, že tvrzení, že spoření přes životní pojištění je nevýhodné, není jednoznačné. Ptát bychom se spíše měli kdy ano a kdy ne. „Je to podobné, jako bych se ptal proč nepít víno. Kdy ano: potřeba pojistné ochrany a využití daňových odpočtů. Z tohoto důvodu by daňově uznatelná část pojistného měla být maximálně 1 000 Kč. Zároveň je dobré sjednat pojištění spoření od placení. V případě invalidity bude pojišťovna spořit za vás, to jiný produkt na trhu nemůže nabídnout (nemá na to licenci). Kdy nespořit: naopak vyšší částky je dobré investovat jinak s ohledem na investiční horizont a účel. Například ke spoření na důchod neexistuje nákladově výhodnější produkt než 3. pilíř (DPS),“ doplňuje Martin Podávka, vedoucí produktových inovací Allianz pojišťovny.

Investiční životní pojištění jako rezerva na stáří

Obecně platí, že investiční životní pojištění musíte mít uzavřené několik let, aby se stalo výhodným. Případné vytváření finanční rezervy v rámci životního pojištění je nadstavba, která se nehodí pro každého. „Nicméně i tato složka postupné akumulace a zhodnocení úspor může být smysluplnou součástí přípravy na postproduktivní věk a etapu života, kdy člověk už nebude výdělečně činný – záleží na tom, jak dotyčný klient spoří a jaké finanční nástroje k tomuto účelu zvolí,“ říká Eva Svobodová za Uniqa pojišťovnu.

Pojištění | Smlouvy

Životní pojištění: Nejvážnější rizika podceňujeme

„Je stále málo lidí, kteří se u životního pojištění chovají podle ideálního schématu. Na počátku pracovní kariéry, kdy mají lidé malé děti, by u životního pojištění mělo jednoznačně dominovat riziko. Později, až děti začnou dospívat, je vhodné smlouvu upravit a více peněz ukládat na důchod,“ dodává za Českou podnikatelskou pojišťovnu Renata Čapková.

Další článek


 

 


Další články

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Včera  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Včera  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Včera  |  Rybová Romana  |  4
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Včera  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

23.  3.  2017  |  Rybová Romana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více