FinExpert.e15.cz

Spadlo vám do klína velké dědictví? Pozor na oznamovací povinnost

Pokud věc neoznámíte, čeká na vás vysoká sankce.

Přestože jsou některé příjmy od daně z příjmu osvobozeny, tak je nutné tyto příjmy finančnímu úřadu oznámit, pokud je tento příjem vyšší než 5 miliónů korun. Nesplnění zákonné povinnosti je sankciováno.

Pokud během roku 2016 obdržíte příjem, který je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen a je přitom vyšší než 5 miliónů korun, musíte tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu v řádném termínu pro podání daňového přiznání za rok 2016. V praxi se např. jedná o dědictví i dary, na které se zaměříme.

Rodinný rozpočet | Zákony | Dluhy

Co dělat, když zdědíte dluhy?

Do pozůstalosti jsou podle nového občanského zákoníku zahrnuty veškeré dluhy v plné výši.

Pro splnění oznamovací povinnosti se limit posuzuje jednotlivě. Oznamovací povinnost mají i ti, kteří nemají povinnost podávat daňové přiznání. Pokud nejsou oznámeny osvobozené příjmy nad limit, potom vzniká povinnost uhradit vysokou pokutu, a sice ve výši:

  • 0,1 % z částky neoznámeného příjmu, když daňový poplatník tuto skutečnost splní, aniž by k tomu byl správcem daně vyzván
  • 10 % z částky neoznámeného příjmu, pokud bude zákonná povinnost plněna v náhradní lhůtě
  • 15 % z částky neoznámeného příjmu, jestliže nesplní daňový poplatník zákonnou povinnost ani v náhradní lhůtě

Praktický příklad

Penzistka paní Nováková zdědí po své mamince částku 5,5 miliónu korun. Uvedený příjem formou dědictví je od daně z příjmu fyzických osob osvobozen, protože od daně z příjmu je osvobozen bezúplatný příjem z nabytí dědictví nebo odkazu. Paní Nováková nebude platit žádnou daň z příjmu, neboť obdržený důchod i dědictví jsou daňově osvobozenými příjmy, paní Nováková nebude tedy vyplňovat daňové přiznání. V zákonné lhůtě však musí finančnímu úřadu písemně oznámit, že obdržela osvobozený příjem nad limit. V písemném oznámení, pro které není stanoven žádný závazný tiskopis, stačí uvést výši příjmu, popis okolností nabytí příjmu a datum, kdy příjem vznikl.

Které příjmy se nemusí zveřejňovat?

Písemně oznamovat se nemusí příjmy nad 5 miliónů korun, které si může finanční úřad zjistit z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup. V praxi se tedy jedná o osvobozený příjem z prodeje nemovitosti v osobním vlastnictví, které jsou zapsány v Katastru nemovitosti.

Pokud se jedná o příjem nad limit plynoucí do společného jmění manželů, potom stačí, když tuto skutečnost oznámí finančnímu úřadu jeden z manželů.

Kdy jsou od daně osvobozeny dary?

Při splnění zákonných podmínek jsou od daně z příjmu osvobozeny i dary. Darovací daň byla zrušena a od roku 2014 patří příjmy z darování pod daň z příjmu. Pokud je částka daru nad limit, potom je nutné tyto příjmy oznámit, i když se z nich žádná daň z příjmu fyzických osob neplatí. Od daně z příjmu jsou osvobozeny tyto dary, které při překročení limitu je nutné finančnímu úřadu oznámit:

  • dary od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů
  • dary od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou

Zaměstnavatel může provést roční zúčtování daně

Zaměstnanec, který během roku 2016 bude mít pouze příjem ze závislé činnosti od svého zaměstnavatele, a současně obdrží daňově osvobozený příjem formou dědictví nebo daru nad limit, nemá povinnost podávat daňové přiznání.

Daňové záležitosti za tohoto zaměstnance může vyřídit jeho zaměstnavatel prostřednictvím ročního zúčtování daně. V zákonném termínu však tento zaměstnanec musí finančnímu úřadu písemně oznámit příjem nad zákonný limit. 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Kdo má čisté svědomí, se bát nemusí? Tohle už jsem ...
AntiSo
28. 10. 2016, 18:24
Nejvíc se toho zákona samozřejmě bojí členové ODS a ...
Havlovo Česko
27. 10. 2016, 13:18
Babiš si prosadil zákon, který ukládá tuhle zhovadil...
Tomáš Fuk
26. 10. 2016, 15:01
Občane, jásej, daně sic neplatíš, ale FU bude mít o ...
lap
26. 10. 2016, 03:30

Další články

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

Stačí jen mírně upravit spotřebitelské návyky.

Před 8 hodinami  |  web Investiční  |  7

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Sněmovna schválila týdenní dovolenou pro otce, kterým se narodilo dítě. Tato novela by měla začít platit příští rok od ledna nebo února.

Včera  | 

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Na slevu na EET mají nárok pouze fyzické osoby, právnické osoby nikoliv.

Včera  |  Gola Petr  |  5

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

(Inzerce) Placení bankovní kartou je už v Česku běžným standardem. Povědomí o firemních kartách a jejich výhodách ale stále není moc rozšířené.

Včera  |  Inzerce

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více