FinExpert.e15.cz

Smutné penzijní připojištění

Politici si z nás dělají legraci. Řeší se kdejaká prkotina, ale to, že za pár let zkrachuje penzijní systém nikomu jaksi nevadí.

A když už se na penzijní systém dostane, tak se prostě jen prodlouží bolestné umírání stávajícího průběžného systému. To je i tzv. první fáze reformy, o které aktuálně hovoří ministr Nečas. Zajímavé, že opravdová reforma penzijního systému je vždy až ta další fáze... Nebo si opravdu myslíte, že před volbami přijde rázná a nutně bolestivá reforma?

150 miliard je zoufale málo

Ale zanechme (odůvodněného) brekotu a podívejme se na stávající nedokonalou náhražku. Jde o systém penzijního připojištění, který vřele doporučuje využívat i ministr Nečas. Tento produkt má každý třetí z nás, celkem je v systému více než 150 mld. korun. Tato 4 % hrubého domácího produktu jsou ale ve srovnání s 90 % podílem v rozvinutých zemích OECD výsměchem. Průměrný příspěvek nyní činí 460 korun měsíčně. Jak moc si po třiceti letech spoření tímto tempem přilepšíte? Nijak zvlášť. Po započítání státního příspěvku a poplatku fondu budete moci po dobu patnácti let dostávat zhruba půldruhého tisíce korun měsíčně. Podívejte se prosím, kolik máte vy naspořeno ve vašem „penzijňáku“ a zvažte, jak dlouho hodláte z těchto peněz v důchodu vyžít.

Nicméně, pokud se jednoho dne, snad ještě v tomto století, dočkáme penzijní reformy, lze očekávat příliv cca 300 mld. korun v prvních deseti letech. To jsou zkušenosti dalších zemí promítnuté do českých reálií. Kam budou tyto peníze investovány? Pokud zůstane v platnosti stávající nesmyslné legislativní omezení, skončí skoro 90% všech prostředků na termínových účtech a v dluhopisech. Snad i laikovi je jasné, že pokud si spoří na několik pětiletek (nebo i desetiletek) dopředu, existují zajímavější příležitosti než termínový účet.

Hodně záleží, kam peníze jdou

Tak proč vlastně naše penzijní fondy investují většinu prostředků klientů do (českých) vládních dluhopisů? Důvod spočívá v legislativě, která přikazuje akcionářům fondů nést rizika spojená s úhradou případné ztráty na roční bázi. Přechodná ztráta je v zásadě nepřípustná. Výsledkem je, že správci prostředků ve fondech logicky preferují bezpečné investice před vyšším výnosem. Zatímco akciové trhy dodaly v posledních čtyřiceti letech skoro 10% průměrný roční výnos, u dluhopisů jsme na necelé polovině (viz tabulka 1).

PP_1.jpg

Samozřejmě, že akcie jsou rizikovější, ale diversifikace a právě dlouhodobá investice riziko z velké části eliminuje. Ve světě to vědí, a proto v akciích a jiných dlouhodobých investicích jako jsou reality leží více než 40% všech prostředků (tabulka 2).

PP_2.jpg

Proč nutí v Česku legislativa penzijní fondy sypat peníze na špatnou hromádku? Domnívám se, že příčinou může být obava státu, že starší občané, jež se do systému zapojí, nevyjdou z poměru výnos versus riziko při větší volatilitě na akciovém trhu dobře. To je ale podobně zkratkovité uvažování jako nám předvádí Evropská komise s omezením roamingu. Namísto řešení příčiny problému (málo frekvencí omezujících konkurenci) se direktivně řeší důsledek. Elegantnějším řešením u nízkých výnosů penzijních fondů je proto zrušení ustanovení nutících fondy ke kladnému výnosu na roční bázi. Bez tohoto nařízení nepochybně vzroste podíl prostředků alokovaných v akciích a alternativních investicích jako jsou reality. Důležité je ale hlavně to, že velmi pravděpodobně vzroste výnos penzijních fondů ze stávajících 3-4% na zhruba 10%. Výše uvedený budoucí důchodce se tak bude moci těšit nikoliv z 1,5 tisíce korun, ale z téměř 4 tisíc korun. Ano, tak moc záleží na tom, kam peníze jdou.

Speciální fondy pro každý věk

Zároveň připravované oddělení majetku fondu a prostředků účastníků fondu může být impulsem pro masivnější vznik specializovaných „life-cycle“ fondů. Jejich šarm spočívá v přizpůsobení investiční alokace věku účastníka spoření. V případě starších lze preferovat dluhopisy nebo i hotovost, v případě mladších ročníků zase akcie. Fond navíc může alokaci aktiv upravovat se stárnutím jeho klientů tak, aby byla k datu předpokládaného ukončení spoření minimalizována volatilita spravovaných peněz. Tím do značné míry mizí problém nevhodného poměru výnosu versus rizika pro různé věkové skupiny.

Peníze sušíme v Česku

Dalším sporným omezením, zřejmě sloužícím k tomu, aby stát ušetřil na financování dluhu, je nutnost investovat min. 70% do instrumentů denominovaných v české koruně. Ve vyspělých zemích není podobné omezení standardní. Je sice pravda, že i tak leží většina peněz tamních střadatelů doma, ale tento „home bias“ časem polevuje. Navíc s přijetím eura jako domácí měny toto nesmyslné omezení padá a státy jako emitenti státních dluhopisů budou soutěžit o přízeň penzijních fondů kombinací výnosů (kreditní spread) a likvidity. Zkuste se zeptat manažera portfolia českého penzijního fondu, jestli by uměl naráz prodat za 2 miliardy v jakémkoli českém státním dluhopisu, a ať vám to srovná s likviditou na evropských trzích.

Jak na penzi?

Za prvé si pořád myslím, že by se člověk měl snažit (což není lehké) spoléhat s důchodovým zabezpečením nikoliv na stát, ale na sebe. Za druhé, stát by měl co nejrychleji umožnit změnou zákona zvýšit procentuální zastoupení akciových, tj. těch výnosnějších, investic v portfoliích penzijních fondů. Za třetí, skutečně těžko hledat lepší dobu k rozjezdu druhého pilíře než teď. Ale to je evergreeen.

Autorem textu je Viktor Kotlán, hlavní ekonom České spořitelny, a. s.

Příloha:

Penzijní reformy ve střední a východní Evropě (leden 2007)

PP_3.jpg

Další článek


 
celkem 86 komentářů

Poslední komentáře

Re: Veselé příspěvky k platu od zaměstnavatele
Sea Wolf
9. 11. 2007, 17:44
Re: Upřímně řečeno
Sea Wolf
9. 11. 2007, 17:39
Re: zamyšlení
jaromir
25. 9. 2007, 01:28
Re: Veselé příspěvky k platu od zaměstnavatele
pavel
12. 8. 2007, 20:36
Re: Veselé příspěvky k platu od zaměstnavatele
pavel
12. 8. 2007, 20:25

Další články

Chystáte se na dovolenou? Kde je to podle vás bezpečné? [fórum]

Chystáte se na dovolenou? Kde je to podle vás bezpečné? [fórum]

Před 12 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Většina lidí už dává přednost kartě před hotovostí. Podívejte se proč

Většina lidí už dává přednost kartě před hotovostí. Podívejte se proč

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  5
Jak postupovat, aby vám nezůstal nevyužitý voucher na službu se slevou

Jak postupovat, aby vám nezůstal nevyužitý voucher na službu se slevou

22.  7.  2016  |  Ondráčková Kamila
U Last Minute pobytu pozor na zrušení zájezdu

U Last Minute pobytu pozor na zrušení zájezdu

22.  7.  2016  |  Rybová Romana  |  1
Koho se týká EET již od prosince?

Koho se týká EET již od prosince?

Za neplnění zákonných povinností hrozí vysoké sankce, proto je potřeba se na EET včas připravit.

22.  7.  2016  |  Ivanco Gabriela  |  3

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Se smartphonem v kapse můžete ušetřit prakticky na všem. více

EuroEUREUR27.025 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.535 Kč0.02 %
Britská libraGBPGBP32.127 Kč-0.641 %
Japonský jenJPYJPY23.123 Kč0.164 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.028 %
více...
PX892.9800.62 %
CETV55.000-1.43 %
ČEZ459.8000.39 %
Erste Bank654.0001.13 %
Fortuna89.0001.14 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více