FinExpert.e15.cz

Šetřit pomůže i dešťová voda

Pro mnohé účely v domácnosti je použití upravované vody plýtváním. Ušetřit lze například při použití dešťové vody na splachování toalet.

Průměrný obyvatel České republiky spotřebuje přibližně devadesát litrů pitné vody denně. Spotřeba je oproti jiným státům nízká a za poslední roky neustále klesá. S klesáním spotřeby však neustále roste její cena. I proto je uvažování jak s vodou nakládat hospodárněji stále důležitým momentem při řízení domácích financí. Nemusí přitom jít vždy jen o zásadní omezení její spotřeby, stačí se jen poohlédnout po náhradních zdrojích. 

Doplňkové řešení

Nejnáročnější na spotřebu vody je provoz koupelny – mytí, sprchování a koupele tvoří 40 % spotřeby. Druhým největším spotřebitelem je toaleta se splachováním – 30 až 35 %, následuje praní a mytí nádobí, oba účely po zhruba 10 až 15 %, zbylý podíl se spotřebuje při vaření. U některých činností přitom není nutné využít dokonale upravenou vodu.

Pitnou vodu z vodovodu je možné v provozu domácnosti nahradit s využitím jejího vlastního zdroje – studny. To ale není reálné ve všech lokalitách, na druhou stranu možností, kterou mají k dispozici téměř všechny domy, je využití dešťové vody. Firmy v současnosti pro tento účel nabízejí řadu zajímavých řešení.

K čemu dešťovka může sloužit:
 
  • splachování toalet
  • praní prádla
  • jako užitkovou v technickém zázemí
  • zalévání zahrady
  • speciální aplikace – požární nádrže, voda v zahradě, v zahraničí existují realizované projekty estetického řešení na sídlištích (umělé potůčky), ... 

Nejvhodnější pro WC a praní

Nejvíce lze ušetřit při použití dešťové vody na splachování toalet. Splachování WC navíc spotřebuje společně se sprchováním nejvíce vody v domácnosti a vzhledem k tomu, že nevyžaduje vodu vysoké kvality, je používání pitné vody zbytečným plýtváním. Pro WC a instalace (přívodní potrubí, odpady) je dešťová voda navíc výhodná, protože je měkká a nedochází tedy k usazování vodního kamene.

Na praní prádla se z celkového množství užitkové vody v domácnosti spotřebuje kolem patnácti procent. Pro tento účel navíc může dešťová voda sloužit ještě lépe než upravovaná pitná díky tomu, že je skutečně měkká, a tedy pro praní (a šetrnost vůči prádlu i pračce) vhodnější.

Na trhu jsou pračky se dvěma oddělenými přípojkami na vodu, které jsou samy schopny řídit proces praní tak, že při předpírce, hlavním praní a prvním máchání využívají právě dešťovou vodu a teprve až pří posledním máchání pak vodu pitnou.

Podstatná je kvalita a účel

Určující pro příští využití je po instalaci nádrže kvalita získané vody. Možnosti využití přitom mohou být různé: voda pro zalévání zahrady nemusí splňovat kritéria kladená např. na praní prádla. Pokud potřebujeme kvalitní vodu, budeme se potýkat se skutečností, že déšť zachycuje nečistoty v atmosféře, ale splavuje je i z povrchů, po nichž stéká. Možnosti jak nepříznivé faktory eliminovat jsou dvojí: filtrace nebo sedimentace.

Mechanické nečistoty se usazují buď přímo v hlavní akumulační nádrži nebo v usazovací nádrži, která je předsazena před hlavním zásobníkem. Lepší kvalitu filtrace zajistí filtry, které vyčištěnou vodu propouštějí do akumulační nádrže, nečistoty a přebytečnou vodu odvádějí do kanálu.

Filtrační systém tvoří první čistící stupeň zařízení pro dešťovou vodu. Pro případ, že vodu používáme v pračce, kde prochází jemnými tryskami, doporučuje se využít citlivý filtr umístěný až v tlakovém potrubí za čerpadlem, které vodu do pračky přivádí.

Základem je nádrž

Aby bylo možné dešťovou vodou pravidelně a účelně pokrývat spotřebu domácnosti, je nutné vytvořit její dostatečnou zásobu. Proto je základním prvkem systému pro využití dešťovky zásobník. Pokud jde o konstrukci, lze vybírat z různých typů – nadzemní zásobník je možné bez problémů umístit na přilehlém pozemku a vyjde levněji, je ale třeba počítat pouze s provozem mimo zimní období anebo s pořízením náročném izolace.

Celoročně užívané zásobníky musí být instalovány v zemi, v nezámrzné hloubce, což investici prodraží. Nejčastěji je k jejich výrobě použit plast, beton, nebo jejich kombinace.

Klepněte pro větší obrázek
 

Návratnost nemusí být problém

Před investicí do zařízení na zužitkování dešťové vody je důležité zvážit některé důležité faktory. Jedním z nich předpokládané množství získané vody, které závisí na průměrném množství srážek v dané oblasti. Podstatným parametrem ovlivňujícím cenu je velikost nádrže, a tedy i předpokládaná spotřeba dešťové vody.

Nádrže se vyrábějí v objemech mezi 2500 až 8000 litry a ceny zařízení se pohybují v desetitisících korun, další náklady představuje doprava a vlastní instalace nádrže, zapojení čerpadel a potrubí do systému domu. Pokud se ale zkombinuje drahá nebo příliš tvrdá voda z vodovodní sítě s možností získávat dostatek kvalitní vody z akumulace dešťových srážek, může být návratnost investice přijatelná.

Klepněte pro větší obrázek
Další článek


 

Související články


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, zajímavý článek o filtrované vodě nale...
Martin
5. 3. 2017, 21:48
Celý článek je v celku velká hloupost. Dešťová voda ...
Vladimír Novák
8. 11. 2016, 10:04
Pokud by někdo chtěl dešťovku na praní, tak musí být...
petr
8. 11. 2016, 07:56
A navíc je známo, že člověk, který používal dešťovku...
mp
7. 11. 2016, 18:29
To myslíte vážně autore, že se nádrže vyrábějí jen o...
Pavel
7. 11. 2016, 13:47

Další články

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

Řada podnikatelů vyplňuje přiznání ve stresu. Jak se vyvarovat chyb?

Před 2 hodinami  |  Kleinová Andrea

Pět rad, jak se dobře pojistit proti rakovině

Pět rad, jak se dobře pojistit proti rakovině

Zatímco ještě před pár lety bylo obtížné se proti rakovině pojistit, dnes je samostatné pojištění v nabídce většiny pojišťoven. Podle čeho tyto pojistky porovnávat a na co si dát pozor?

Před 3 hodinami  |  Šídlo Dušan

mBank už refinancuje i kreditní karty. Nabízí nulový úrok

mBank už refinancuje i kreditní karty. Nabízí nulový úrok

Před 4 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna.

Před 8 hodinami  |  Kleinová Andrea

10 vět, které prozradí špatného finančního poradce

10 vět, které prozradí špatného finančního poradce

Pokud uslyšíte některou z následujících deseti vět, vezměte nohy na ramena.

Před 9 hodinami  |  web Investiční  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více