FinExpert.e15.cz

Sektorové investice

Investiční portfolio můžete doplnit o podílové fondy, které se zaměřují na akcie firem z jednoho odvětví. Růst odvětví může přinést zajímavé zhodnocení.

V nabídce každé investiční společnosti najdete několik skupin fondů. Setkáte se s fondy peněžního trhu, dluhopisovými fondy, akciovými fondy, smíšenými fondy, zajištěnými fondy, fondy fondů či speciálními nemovitostními fondy. Každá skupina obsahuje fondy, které mají ve svém portfoliu stejné typy cenných papírů. Například portfolio akciových fondů tvoří obchodovatelné akcie společností, které podnikají v různých oborech a zemích. Jednotlivé skupiny fondů se navzájem liší výší očekávaného výnosu, rizikem i likviditou.

Fondy zaměřené na jeden sektor

Portfolio manažer fondu může v rámci zvolené strategie zařazovat do spravovaného portfolia pouze společnosti, které podnikají v jednom oboru či odvětví. Fond může být tedy zaměřen například na akcie firem, které těží a zpracovávají ropu, vyvíjejí a vyrábí léky, prodávají výpočetní techniku apod. Akciové fondy, které investují pouze do vybraných sektorů ekonomiky, se často označují jako sektorové či odvětvové fondy. Jedná se tedy o zvláštní podskupinu akciových fondů.

Sektorové versus akciové fondy

Sektorové fondy se od klasických akciových fondů liší především mírou rizika a očekávaným výnosem. Běžný akciový fond investuje do několika desítek akcií. Do portfolia fondu jsou vybírány akcie společností z různých geografických oblastí (např. akcie firem střední a východní Evropy), různých zemí, různé velikosti (např. akcie středních a velkých firem) a odlišného předmětu podnikání. Rozložení finančních prostředků do několika různých společností, zemí a oborů snižuje riziko ztráty investice. V případě útlumu jednoho odvětví hospodářství jsou ztráty z části „tlumeny“ růstem ziskovosti firem v ostatních odvětvích. V případě sektorových fondů chybí právě oborová diverzifikace, která zvyšuje riziko ztráty v případě poklesu daného odvětví. V posledních měsících byly příkladem značných ztrát investice do fondů, které se zaměřily na finanční sektor a sektor nemovitostí.

S vyšším rizikem úzce souvisí i výše očekávaného výnosu. Pokud vyberete odvětví, které má potenciál dlouhodobě růst, můžete dosáhnout oproti investici do sektorově diverzifikovaného akciového fondu mnohem vyššího zhodnocení.

Do kterých sektorů lze investovat?

Sektorové podílové fondy mohou investovat například do akcií společností, které podnikají v oblasti energií, surovin, materiálů, průmyslu, farmacie, zdravotní péče, léčiv, potravin, informačních technologií, finančních služeb apod. Teoreticky lze vytvořit fond zaměřený na jakékoliv odvětví ekonomiky. Investiční společnosti dávají přednost těm odvětvím, která by mohla být v budoucnu nadprůměrně růstová.

Podle Pavla Fohlera ze společnosti SFM Group byly donedávna nejvíce v „kurzu“ investice zaměřené např. na biopaliva a alternativní energie. Naopak v nelibosti je vlivem americké hypoteční krize finanční sektor a sektor nemovitostí, které jsou v posledních měsících pod velkým výprodejním tlakem. Právě bankovní tituly a finanční sektor všeobecně mohou být velmi zajímavým tipem do budoucna.

Příklady zaměření fondů:

  • Energie
  • Suroviny a materiály
  • Bankovnictví a pojišťovnictví
  • Informační technologie
  • Telekomunikační služby
  • Potraviny a nápoje

Vývoj jednotlivých odvětví

Celá ekonomika i jednotlivá odvětví prochází v čase různými vývojovými stádii. Některá odvětví prosperují v období ekonomického růstu, jiným naopak vyhovuje spíše období ekonomického poklesu a některá odvětví jsou na vývoji ekonomiky téměř nezávislá. V období rozmachu ekonomiky rostou zisky automobilkám, strojírenským, elektrotechnickým a stavebním firmám, dopravcům, cestovním kancelářím, bankám apod. Zisky rostou i firmám, které se orientují na luxusní produkty (např. lodě, šperky, luxusní automobily). S rostoucími zisky rostou i kurzy akcií těchto společností na burze. V období útlumu ekonomiky zpravidla rostou zisky firem, které se orientují na levnější a jednodušší produkty. Společnosti podnikající v potravinářství, tabákovém průmyslu, farmacii, zdravotnictví či výrobě produktů běžné denní spotřeby (např. hygienické a domácí potřeby) vykazují srovnatelné zisky jak v období hospodářského růstu, tak v období recese (tzv. defenzivní odvětví).

Uvažujete-li o dlouhodobé investici, vybírejte taková odvětví, u kterých lze předpokládat trvalý růst. V následujících desetiletích mohou být například zajímavé investice do firem, které se zabývají čištěním vod, využíváním obnovitelných zdrojů či výrobou ekologicky šetrných produktů. Chcete-li využít sektorové fondy ke krátkodobé investici, zaměřte se na odhad budoucího vývoje ekonomiky a vybraného odvětví. Pokud se vám podaří správně načasovat okamžik nákupu, může i krátkodobá investice přinést zajímavé zhodnocení.

Pro koho je investice vhodná?

Sektorové fondy lze využít jak pro dlouhodobou, tak i pro krátkodobou investici. Méně zkušení investoři by měli tyto fondy využít pouze k doplnění investičního portfolia. Pokud například věříte v dlouhodobý růst kurzů akcií firem energetických společností, můžete nákupem podílových listů jednoho fondu zvýšit zastoupení energetických firem v investičním portfoliu. Zkušení investoři mohou prostřednictvím sektorových fondů spekulovat na růst či pokles vybraného odvětví.

 

Další článek


 

Související články

 


Další články

Stavebním spořitelnám sebevědomí nechybí: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Stavebním spořitelnám sebevědomí nechybí: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Snižování se dotkne nově uzavřených smluv.

Před 5 hodinami  |  Rybová Romana

 Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Včera  |  Ondráčková Kamila
Koho se týká EET již od prosince?

Koho se týká EET již od prosince?

Za neplnění zákonných povinností hrozí vysoké sankce, proto je potřeba se na EET včas připravit.

5.  5.  2016  |  Ivanco Gabriela  |  2

P2P půjčky: využít jich mohou i podnikatelé

P2P půjčky: využít jich mohou i podnikatelé

Včera  |  Rybová Romana  |  1
Odbory versus zaměstnavatelé: boj o zákoník práce

Odbory versus zaměstnavatelé: boj o zákoník práce

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.255 Kč0.214 %
Britská libraGBPGBP35.497 Kč0.121 %
Japonský jenJPYJPY21.811 Kč-1.192 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.083 %
více...
PX892.1700.19 %
CETV62.4504.96 %
ČEZ439.0000.02 %
Erste Bank656.000-0.91 %
Fortuna86.1500.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více