FinExpert.e15.cz

Sektorové investice

Investiční portfolio můžete doplnit o podílové fondy, které se zaměřují na akcie firem z jednoho odvětví. Růst odvětví může přinést zajímavé zhodnocení.

V nabídce každé investiční společnosti najdete několik skupin fondů. Setkáte se s fondy peněžního trhu, dluhopisovými fondy, akciovými fondy, smíšenými fondy, zajištěnými fondy, fondy fondů či speciálními nemovitostními fondy. Každá skupina obsahuje fondy, které mají ve svém portfoliu stejné typy cenných papírů. Například portfolio akciových fondů tvoří obchodovatelné akcie společností, které podnikají v různých oborech a zemích. Jednotlivé skupiny fondů se navzájem liší výší očekávaného výnosu, rizikem i likviditou.

Fondy zaměřené na jeden sektor

Portfolio manažer fondu může v rámci zvolené strategie zařazovat do spravovaného portfolia pouze společnosti, které podnikají v jednom oboru či odvětví. Fond může být tedy zaměřen například na akcie firem, které těží a zpracovávají ropu, vyvíjejí a vyrábí léky, prodávají výpočetní techniku apod. Akciové fondy, které investují pouze do vybraných sektorů ekonomiky, se často označují jako sektorové či odvětvové fondy. Jedná se tedy o zvláštní podskupinu akciových fondů.

Sektorové versus akciové fondy

Sektorové fondy se od klasických akciových fondů liší především mírou rizika a očekávaným výnosem. Běžný akciový fond investuje do několika desítek akcií. Do portfolia fondu jsou vybírány akcie společností z různých geografických oblastí (např. akcie firem střední a východní Evropy), různých zemí, různé velikosti (např. akcie středních a velkých firem) a odlišného předmětu podnikání. Rozložení finančních prostředků do několika různých společností, zemí a oborů snižuje riziko ztráty investice. V případě útlumu jednoho odvětví hospodářství jsou ztráty z části „tlumeny“ růstem ziskovosti firem v ostatních odvětvích. V případě sektorových fondů chybí právě oborová diverzifikace, která zvyšuje riziko ztráty v případě poklesu daného odvětví. V posledních měsících byly příkladem značných ztrát investice do fondů, které se zaměřily na finanční sektor a sektor nemovitostí.

S vyšším rizikem úzce souvisí i výše očekávaného výnosu. Pokud vyberete odvětví, které má potenciál dlouhodobě růst, můžete dosáhnout oproti investici do sektorově diverzifikovaného akciového fondu mnohem vyššího zhodnocení.

Do kterých sektorů lze investovat?

Sektorové podílové fondy mohou investovat například do akcií společností, které podnikají v oblasti energií, surovin, materiálů, průmyslu, farmacie, zdravotní péče, léčiv, potravin, informačních technologií, finančních služeb apod. Teoreticky lze vytvořit fond zaměřený na jakékoliv odvětví ekonomiky. Investiční společnosti dávají přednost těm odvětvím, která by mohla být v budoucnu nadprůměrně růstová.

Podle Pavla Fohlera ze společnosti SFM Group byly donedávna nejvíce v „kurzu“ investice zaměřené např. na biopaliva a alternativní energie. Naopak v nelibosti je vlivem americké hypoteční krize finanční sektor a sektor nemovitostí, které jsou v posledních měsících pod velkým výprodejním tlakem. Právě bankovní tituly a finanční sektor všeobecně mohou být velmi zajímavým tipem do budoucna.

Příklady zaměření fondů:

  • Energie
  • Suroviny a materiály
  • Bankovnictví a pojišťovnictví
  • Informační technologie
  • Telekomunikační služby
  • Potraviny a nápoje

Vývoj jednotlivých odvětví

Celá ekonomika i jednotlivá odvětví prochází v čase různými vývojovými stádii. Některá odvětví prosperují v období ekonomického růstu, jiným naopak vyhovuje spíše období ekonomického poklesu a některá odvětví jsou na vývoji ekonomiky téměř nezávislá. V období rozmachu ekonomiky rostou zisky automobilkám, strojírenským, elektrotechnickým a stavebním firmám, dopravcům, cestovním kancelářím, bankám apod. Zisky rostou i firmám, které se orientují na luxusní produkty (např. lodě, šperky, luxusní automobily). S rostoucími zisky rostou i kurzy akcií těchto společností na burze. V období útlumu ekonomiky zpravidla rostou zisky firem, které se orientují na levnější a jednodušší produkty. Společnosti podnikající v potravinářství, tabákovém průmyslu, farmacii, zdravotnictví či výrobě produktů běžné denní spotřeby (např. hygienické a domácí potřeby) vykazují srovnatelné zisky jak v období hospodářského růstu, tak v období recese (tzv. defenzivní odvětví).

Uvažujete-li o dlouhodobé investici, vybírejte taková odvětví, u kterých lze předpokládat trvalý růst. V následujících desetiletích mohou být například zajímavé investice do firem, které se zabývají čištěním vod, využíváním obnovitelných zdrojů či výrobou ekologicky šetrných produktů. Chcete-li využít sektorové fondy ke krátkodobé investici, zaměřte se na odhad budoucího vývoje ekonomiky a vybraného odvětví. Pokud se vám podaří správně načasovat okamžik nákupu, může i krátkodobá investice přinést zajímavé zhodnocení.

Pro koho je investice vhodná?

Sektorové fondy lze využít jak pro dlouhodobou, tak i pro krátkodobou investici. Méně zkušení investoři by měli tyto fondy využít pouze k doplnění investičního portfolia. Pokud například věříte v dlouhodobý růst kurzů akcií firem energetických společností, můžete nákupem podílových listů jednoho fondu zvýšit zastoupení energetických firem v investičním portfoliu. Zkušení investoři mohou prostřednictvím sektorových fondů spekulovat na růst či pokles vybraného odvětví.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Před 7 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Před 7 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Před 10 hodinami  |  Poncarová Jana  |  12

Převod auta: od června nastane změna

Převod auta: od června nastane změna

Před 10 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné vládě předložila ministryně Michaela Marksová.

Před 20 hodinami  |  Rybová Romana  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více