FinExpert.e15.cz

Schengen – otevírá se Evropa

V pátek už budeme moci do zemí Evropské unie vyjet bez pasových kontrol. Bude tak učiněn další krok v pomyslném sjednocování Evropy.

Schengenský prostor se rozšíří v noci z 20. na 21. prosince letošního roku. Posunutí data z původního 31. prosince 2007 potvrdili ministři vnitra členských zemí na svém jednání, které proběhlo v listopadu v Praze. Definitivně toto datum potvrdili ministři EU na svém jednání ve dnech 6.-7. prosince.

Na letištích pak pasové kontroly uvnitř schengenských hranic přestanou platit od konce března 2008. K dosavadním státům se oficiálně připojí Česká republika, Polsko, Slovensko, Malta, Maďarsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Počet států Schengenu se tak zvýší ze současných 15 na 24.

Bez kontroly, ale s dokladem

Nejviditelnější změnou našeho vstupu do společného schengenského prostoru bude odstranění kontrol na společných (vnitřních) hranicích mezi státy. Zrychlí se tak doba cestování a odstraní zpoždění způsobená celní a pasovou kontrolou.

Jelikož Česko nemá na pozemních komunikacích žádnou vnější hranici, tj. nesousedí s žádným nečlenským státem EU, bude od stanoveného data možné překračovat všechny okolní hranice v zásadě na jakémkoli místě. S sebou je nutno mít pouze doklad totožnosti, tj. pas či občanku. Průjezd přes hranice se nebude ničím lišit od pohybu po vnitrostátních komunikacích. O tom, že vjíždíte na území jiného členského státu, se dozvíte z tabule modré barvy s kruhem 12 zlatých hvězd. Ze stávajících přechodů postupně se zmizí i hraniční závory, odbavovací buňky a veškeré další překážky. Změní se i dopravní značení. Zůstanou jen některé budovy hraniční kontroly pro případ obnovení kontrol (ve výjimečných případech státního ohrožení).

 Klepněte pro větší obrázek

 I Ruzyně se připravuje

Jediným místem, kde bude mít Česká republika vnější hranice, budou mezinárodní letiště. V případě, že poletíte mimo schengenský prostor, budete muset absolvovat odbavení i po 30. březnu 2008. Pasové kontroly však odpadnou, pokud budete cestovat v rámci vnitřních hranic.

V současné době má zájem o provozování letů z/do ČR do/ze zemí mimo schengenský prostor 13 letišť. Tato letište budou muset mít oprávnění provozovat neschengenské lety, které vydává Úřad pro civilní letectví, a splňovat bezpečnostní kritéria. Pět letišť (Praha Ruzyně, Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov, Pardubice a Karlovy Vary) se rozhodlo provést stavební úpravy, které zajistí fyzické (konstrukční) oddělení proudů cestujících na vnitřních a vnějších schengenských letech. Na jediném letišti „evropského formátu“ Praha Ruzyně byl v roce 2006 zprovozněn terminál Sever 2 určený výhradně pro lety do/z schengenských států.

Na mezinárodních letištích s vnější schengenskou hranicí zůstanou nadále přítomni také celníci, kteří od vstupu ČR do EU provádějí kontrolu zboží při letech z/do zemí mimo EU a její celní unii. V souladu se schengenskými pravidly bude kontrola podaných zavazadel prováděna při odletu na výchozím a při příletu na cílovém letišti.

Schengenský informační systém (SIS)

Přínos Schengenu má ale i jinou praktickou dimenzi. V případě, že vám bude např. ukradeno vozidlo, zvýší se díky Schengenskému informačnímu systému (SIS) šance jeho nalezení v jiném státě schengenského prostoru. Údaje z českého centrálního registru vozidel budou prostřednictvím SIS automaticky přístupné pro policisty v ostatních schengenských státech, kteří při dopravní kontrole budou moci snadněji identifikovat, že se jedná o vaše vozidlo.

V SIS jsou následující informace:

  • o osobách, u nichž se žádá o zatčení a předání na základě evropského zatýkacího rozkazu, nebo o osobách, u nichž se žádá o vzetí do předběžné vazby za účelem vydání;
  • o státních příslušnících třetí země, kterým je nutno odepřít vstup na území států Schengenu;
  • o pohřešovaných osobách a o osobách, které v zájmu své vlastní ochrany nebo předcházení nebezpečí musí být dočasně pod policejní ochranou;
  • o osobách, u nichž je třeba zjistit pobyt pro účely trestního řízení;
  • o osobách a předmětech, které jsou předmětem skryté kontroly nebo specifické kontroly;
  • o ztracených a odcizených předmětech nebo předmětech hledaných za účelem zajištění důkazů v trestním řízení (např. odcizená, neoprávněně užívaná nebo pohřešovaná motorová vozidla, střelné zbraně, nevyplněné úřední doklady, bankovky, odcizené kreditní karty atd.)

Co je Schengen?

Systém Schengen se jmenuje podle vesnice v Lucembursku, kde byla v roce 1985 smlouva o volném pohybu osob uvnitř EU podepsána. Do systému je zatím zapojeno 13 zemí EU (bývalá "patnáctka" bez Británie a Irska) a Norsko a Island.

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Kéž by bylo konečně možné
kos
21. 12. 2007, 22:52
Re: Kéž by bylo konečně možné
notch
21. 12. 2007, 09:07
Kéž by bylo konečně možné
Terry Fox
20. 12. 2007, 22:33
Re: Celní kontroly???
Jiří Zatloukal
14. 11. 2007, 10:00
Celní kontroly???
D.
14. 11. 2007, 09:51

Další články

Srovnání předplacených karet

Srovnání předplacených karet

Předplacená karta, na rozdíl od debetní či kreditní karty, není spojena s žádným konkrétním účtem či jménem. Je tedy zcela anonymní.

3.  10.  2016  |  Rybová Romana  |  1

Kolik skutečně zaplatíme na daních?

Kolik skutečně zaplatíme na daních?

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Při každodenních nákupech se platí DPH.

Před 8 hodinami  |  Gola Petr  |  5

Prodej nemovitosti bez realitky aneb Jak správně svou nemovitost inzerovat?

Prodej nemovitosti bez realitky aneb Jak správně svou nemovitost inzerovat?

Fakt, že máte nastavenou správnou cenu prodeje, poznáte podle toho, že se na nemovitost ptá více lidí.

Včera  |  Rybová Romana

Tyto tři kroky vás posunou kupředu. I když neznáte cíl

Tyto tři kroky vás posunou kupředu. I když neznáte cíl

Následující tři kroky by měl udělat každý člověk, který nechce ustrnout na místě.

Včera  |  web Investiční

Odložení startu EET neprošlo. Do začátku zbývá pět týdnů

Odložení startu EET neprošlo. Do začátku zbývá pět týdnů

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Předplacené karty | Debetní karty | Kreditní karty | Platíme | Platební karty

Srovnání předplacených karet

Předplacená karta, na rozdíl od debetní či kreditní karty, není spojena s žádným konkrétním účtem či jménem. Je tedy zcela anonymní. více