FinExpert.e15.cz

Rok 2017 ceny energií nezmění. Elektřina stagnuje, plyn mírně zlevňuje

Větší slevu čekejte jen výměnou za podpis smlouvy na dobu určitou.

Ačkoli ceny elektřiny a zemního plynu na energetických burzách v průběhu letošního roku, kdy je dodavatelé nakupovali na další období, klesaly, velké zlevnění se nekoná. Zdražuje distribuce a energetické firmy nabízejí větší slevu jen výměnou za podpis smlouvy na dobu určitou.

Dolů a zase nahoru. Tak letos vypadal vývoj cen silové energie na energetických burzách. Po výrazném propadu ceny elektřiny a zemního plynu zase vyskočily. Záleží tak hlavně na nákupní strategii dodavatelů, zda v roce 2017 budou ochotné nabídnout svým zákazníkům slevu. Velké energetické společnosti převážně mlčí, zlevnění zemního plynu oznámila innogy (dříve RWE) nebo E.ON. Ty ale zlevňují jen produkty, které se pojí se smlouvou na dobu určitou.

Bydlíme | Šetříme | Platíme | Rodinný rozpočet | Srovnání | Přehled | Vytápění

Dřevo, uhlí, elektřina, plyn – čím se vám vyplatí topit?

Výběr správného typu vytápění je více než důležitý, zvlášť když chcete ušetřit.

Distribuce zemního plynu a elektřiny zdražuje

Do výsledné ceny elektřiny a zemního plynu promlouvají regulované složky, například distribuce. Její cenu stanovuje každoročně Energetický regulační úřad, v jehož kompetenci jsou i další položky, například příspěvek na obnovitelné zdroje. Regulátor sice oznámil pokles regulovaných složek ceny elektřiny v roce 2017, to ale bylo podmíněno tím, že nebude vypsána podpora obnovitelným zdrojům, které ji nakonec dostanou.

Současně zdražila i distribuce elektřiny. Energetický regulační úřad ve svém cenovém rozhodnutí uvedl, že zvyšování bezpečnosti a spolehlivosti dodávek a s tím související investice do distribuční soustavy plánované na příští rok si vyžádají asi 20 miliard korun.

Zdražuje také distribuce zemního plynu. „Negativně se na výši ceny za distribuci projevily zejména nadprůměrně teplé zimy v minulých letech a obecný trend snižování spotřeby plynu,“ napsal úřad ve svém cenovém rozhodnutí. Jinak řečeno, čím méně lidé topí, tím méně peněz se vybere, ale do údržby a modernizace distribuční sítě je přesto třeba investovat. V případě zemního plynu zdraží distribuční služby v průměru o 2,67 procent, a to na 205,30 korun za megawatthodinu.

Zatímco neregulovaná část služeb dodávky plynu tvoří asi čtyři pětiny z celkové ceny, u elektřiny je to více než polovina. I proto platí, že výběrem vhodného dodavatele zemního plynu může domácnost ušetřit nemalou částku – v případě vytápění zemním plynem několik tisíc korun ročně.

Dodavatelé mlčí, zlevňují hlavně velcí hráči

Ceny obchodní složky pro rok 2017 oznámila už většina dodavatelů elektřiny a zemního plynu. Na rozdíl od předchozích let bez velkého halasu. Jeden z největších alternativních dodavatelů, společnost Bohemia Energy, na svých stránkách jen stručně uvedl, že zachovává ceny energií na stávající úrovni. „Přestože ceny elektřiny a plynu začaly v poslední čtvrtině roku 2016 opět výrazněji růst, Bohemia Energy svým zákazníkům ceny zvyšovat nebude,“ napsala firma.

Zlevnění zemního plynu o 4 procenta oznámila společnost innogy (dříve RWE), která ale dlouhodobě patří k nejdražším dodavatelům plynu na českém trhu, alespoň v oblasti standardních produktů spojených se smlouvou na dobu neurčitou. Nové ceny innogy začnou platit od února 2017. „Zákazníci, kteří preferují cenovou jistotu, mají možnost využít speciální nabídky produktu Optimal. Ten přináší každoroční pokles ceny o 2 procenta,“ uvádí Tomáš Varcop, obchodní ředitel společnosti innogy.

Zlevnění elektřiny a zemního plynu oznámil také další velký dodavatel, společnost E.ON. Ta představila produkt Variant Advent a slibuje úsporu až 19 procent z ceny elektřiny a zemního plynu. „Na nový produkt Variant Advent mohou bezplatně přejít všichni naši stávající zákazníci bez ohledu na to, jaký produkt momentálně využívají. Nízkou cenu elektřiny a plynu získají na garantované období dvou let,“ říká Vladimír Vácha, tiskový mluvčí E.ON.

Domácnost, která využívá elektřinu pouze ke svícení a provozu spotřebičů, podle výpočtů E.ON ročně ušetří asi 658 korun. „Pokud od nás domácnost odebírá také zemní plyn, její úspora se ještě zvýší. Například rodina žijící v domě se spotřebou 20 MWh plynu ročně, která doposud využívala produkt E.ON Standard plyn, zaplatí místo 30 501 korun jen 26 881 korun. S Variant Advent tak v plynu ročně ušetří dalších 3 620 korun,“ dodává Vladimír Vácha.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

K oznámení stagnace či zlevnění nepotřebuju několika...
Capa
28. 12. 2016, 15:10

Další články

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Před 5 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Před 5 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Před 8 hodinami  |  Poncarová Jana  |  12

Převod auta: od června nastane změna

Převod auta: od června nastane změna

Před 8 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné vládě předložila ministryně Michaela Marksová.

Před 18 hodinami  |  Rybová Romana  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více