FinExpert.e15.cz

Rodiče dluží na školném v průměru 20 tisíc

Možná je to překvapivé, ale dlužit se dá i na školném. Častěji mají takovýto dluh rodiče s vysokoškolským vzděláním. Dále vysokoškolští studenti a dálkoví studenti, kteří důkladně nečtou smlouvy. Ti si často neuvědomují, že i v případě, že přestanou školu navštěvovat, trvá jejich povinnost zaplatit školné podle uzavřené smlouvy. Dluhy na školném průměrně dosahují 20 tisíc korun. Samozřejmě mluvíme o soukromých školách. Ty své peníze logicky vymáhají. Školné pro ně totiž představuje hlavní zdroj příjmů.

„Dlužit za školné i v řádu měsíců je vcelku rozšířené. Pravda, zásahy exekutorů zatím nutné nejsou, ale lidé mnohdy platí až poté, co jim zašleme platební rozkaz vydaný soudem,“ popsal panující stav Tomáš Medřický, zakladatel služby ePohledávky.cz. Rodiče i studenti často spoléhají na to, že školy prostě dlužné školné vymáhat nebudou. Proto některé školy své pohledávky předávají specializovaným firmám. Když totiž přijde dlužníkům výzva k uhrazení od specializovaných firem, má to na ně mnohem větší účinek, než pokud je k uhrazení dluhu vyzve například ředitel školy. I tyto dluhy by samozřejmě mohly vést k exekučnímu řízení. „Když mluvím s některými kolegy a řeknu, že dluhy na školném aktivně vymáháme pomocí specializované firmy, jejich reakcí je překvapení. Považují to za nepatřičné,“ přidala svoji zkušenost Vladimíra Michalíková, ředitelka střední Školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha. 

Platíme | Rodinný rozpočet | Studium | Děti

Kolik stojí vysoká škola?

Blíží se začátek zimního semestru, proto se dnes podíváme na nezbytné výdaje, se kterými musí studenti a jejich rodiče počítat.

Vše může být velmi rychlé

Další věc, na kterou se dlužníci spoléhají, je fakt, že vymáhání dluhu bude pomalé. Může trvat až několik let. Opak je ale pravdou. „Od předžalobní upomínky, na kterou neplatič nereaguje, míváme zpravidla platební rozkaz zhruba do dvou týdnů. A pokud nepomůže ani ten, může být následně zahájena exekuce,“ připomíná Tomáš Medřický. V případě, že se dlužník dostane až k soudu, samozřejmě už nepůjde jen o základní dlužnou částku, ale dluh se bude navyšovat. „Uvedu konkrétní příklad. Rodič dlužil 7300 korun, ale tím, že záležitost nechal dojít k soudu, vzrostly jeho náklady o dalších 6934 korun za náklady právního zastoupení a soudní poplatek,“ vysvětlil Medřický. 

Další článek


 

 


Další články

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou.

Před 5 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

Uplatnění školkovného v příkladech

Uplatnění školkovného v příkladech

V ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání je možné za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši až 9 900 Kč na každé dítě.

Včera  |  Gola Petr  |  1

Nová kalkulačka: Spočítejte si svůj čistý zisk OSVČ za rok 2016

Nová kalkulačka: Spočítejte si svůj čistý zisk OSVČ za rok 2016

25.  2.  2017  |  FinExpert.cz
Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Dražší vozy tvoří v policejních přehledech krádeží přibližně pětinu všech odcizených aut.

24.  2.  2017  |  Bořil Martin

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

24.  2.  2017  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více