FinExpert.e15.cz

RM - Systém: Vstup volný

Obchodování na burze s cennými papíry je nyní snadné a je dostupné téměř každému. Co je pro to potřeba udělat?

Prvním krokem na cestě za obchodováním na RM-Systému je zřídit si na pobočce Fio družstevní záložny obchodní účet a přístup do internetové aplikace e-Broker. Zřízení účtu stojí 150 Kč, což se vám objeví jako záporná částka po jeho založení. Rezervujte si na jednání při založení účtu alespoň hodinu času, protože příslušný pracovník vás zároveň seznámí s hlavními prvky internetové aplikace a společně vyplníte investiční dotazník, který obsahuje důležité informace o vašich znalostech, přípustném riziku a investičních strategiích. Jeho význam je dvojí: požádáte-li v budoucnu o akci, která je vyhodnocena jako rizikovější nebo není v souladu s vaší investiční strategií, systém vás na to upozorní a vyžádá si váš souhlas, že takovou akci skutečně chcete provést. Zadáte-li totiž jakýkoliv příkaz a ten bude proveden, nemůžete jej vrátit zpět. Druhý význam investičního dotazníku je určité krytí společnosti Fio, že vám nezpůsobí nějakou vaší náhodnou nepozorností nepřiměřenou ztrátu.

Obvykle současně se založením obchodního účtu zařídí Fio také založení účtu ve Středisku cenných papírů a v systému RM-S. Odcházíte tedy z pobočky Fio a disponujete obchodním účtem. V této chvíli už nezbývá, než na obchodní účet dopravit peníze a začít.

Jumbo, nebo Fio konto?

Peníze na obchodní účet můžete vložit třemi způsoby. Prvním způsobem je předání peněz v hotovosti na přepážce pobočky. Jsou okamžitě k dispozici pro obchodování. Nejjednodušší a nejrychlejší pro jakékoliv manipulace s penězi na obchodním účtu je prostřednictvím Fio konta. Založení Fio konta provedete na pobočce. Jde o záležitost na zhruba 15 minut, založení konta, vedení a jakékoliv operace jsou zdarma, musíte se pouze stát členy Fio družstevní záložny a zaplatit členský poplatek 1 Kč. Minimální zůstatek je 100 Kč. Úročení těchto prostředků je 2 % p. a. Třetí možností je využít ke vkladům takzvané sběrné, neboli jumbo účty, které má Fio vedeny v ČSOB a v Komerční bance. Přehled účtů naleznete na internetových stránkách www.fi o.cz/docs/Burz_bank_ucty.pdf. Jsou zde k dispozici účty v českých korunách i v cizích měnách. Sem mohou klienti peníze bezhotovostně převádět či vkládat v hotovosti.

Stačí jednoduše kliknout

Aplikace e-Broker umožňuje obchodovat na Burze cenných papírů Praha, v RM-Systému nebo na burzách v jiných zemích – USA, Německu a Polsku. Pro obchodování na burzách v jiných zemích musíte elektronicky odsouhlasit smlouvy s těmito burzami o využívání informací výhradně pro vlastní potřebu a jejich neposkytnutí třetí osobě.

RM-Systém je od 1. 12. 2008 burza, která je určena zejména pro drobnější investory. Unikátní je, že se zde transakce vypořádávají okamžitě. Každý uskutečněný pokyn nákupu i prodeje je zpoplatněn. Pokyny lze zadávat elektronicky v aplikaci e-Broker. Pokud jste zadali pokyn v takzvaném standardním aukčním režimu, zaplatíte poplatek 0,4 % z obchodovaného objemu, minimálně však 20 Kč. V tomto režimu můžete nakupovat a prodávat jakýkoliv cenný papír dostupný na RM-Systému v libovolném množství, třeba i po jednom kuse. Kdybyste ovšem překročili v objemu obchodu částku 750 000 Kč, pak je poplatek stanoven jako 0,2 % z objemu + 1 500 Kč.

Kromě toho můžete elektronicky podat pokyn v režimu EasyClick, u něhož je stanoven poplatek pouze 0,29 %. Obchodovat však musíte v množství, které odpovídá násobku takzvaného EasyClick lotu, též EC lot – ten je určen pro každou akcii jinak, přibližně však odpovídá objemu obchodu v desetitisících korun. Například akcie Telefónica O2 ČR mají EC lot 100 kusů, přičemž cena za kus se pohybuje nad 400 Kč. Minimální objem obchodu je tedy přes 40 tisíc korun. Pokud byste chtěli pokyn zadat osobně, můžete takto realizovat jen standardní aukční režim a za samotné zadání zaplatíte poplatek 100 Kč. Všechny ostatní poplatky zůstávají stejné. Kdy nakoupit a kdy prodat? Odpověď na tuto zásadní otázku bohužel nedostanete. Můžete se však řídit mnoha informacemi, které jsou k dispozici u jednotlivých cenných papírů, jako základní přehled či technická analýza, a zprávami – globálními, SPADovými nebo pro cenné papíry. Podle vaší strategie pak využíváte tyto informace k rozhodnutí, zda nastal ten pravý okamžik pro uskutečnění transakce.

Nechte se poučit

Ze záložky Cenné papíry se dostanete k aplikacím zobrazující základní přehled, fundamentální analýzu a technickou analýzu. Můžete se zde dovědět údaje o emitentovi akcie, případně i doporučení brokerů pro nákup, držení nebo prodej. Technická analýza umožňuje zobrazovat deset grafi ckých charakteristik vývoje kurzu dané akcie, na některých z nich lze nechat zobrazovat indikátory okamžiku nákupu a prodeje. Většinu grafů lze ovlivňovat dalšími parametry, například klouzavé průměry lze volit v rozsahu pěti až dvou set dní.

Všeobecně platí, že vývoj kurzů cenných papírů na burze je do jisté míry nepředvídatelný, ale investor vybavený všemi informacemi určitě udělá méně chyb.

Článek vyšel v časopisu Osobní finance.

Další článek


 
celkem 2 komentáře

Poslední komentáře

E-broker poplatky a RMS
Mickey Mouse
3. 3. 2010, 10:04
Nějaké nepřesnosti
vk
10. 2. 2010, 10:52

Další články

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Nechoďte nakupovat hladoví a striktně se držte seznamu.

Včera  |  web Investiční  |  1

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

27.  5.  2016  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

27.  5.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více