FinExpert.e15.cz

Rizika pro platební karty II

Vaše plastické peněženky jsou v neustálém ohrožení. Pokračujeme v představení nejběžnějších způsobů jejich moderního zneužívání.

Skimming

Další rozšířenou metodou zneužití bankovní karty je skimming. Je to postup, při kterém jsou původní údaje z magnetického proužku karty elektronicky zkopírovány na jinou kartu bez vědomí právoplatného držitele. Jinými slovy, použijete-li kartu např. v bankomatu, do kterého zloději nainstalovali systém, který zkopíruje magnetický pásek vaší karty, a minikamera sejme vaše prsty při zadávání bezpečnostního kódu PIN, pak z vaší karty mohou prakticky všechno vybrat. O případech, kdy zloději instalují kamery a čtečky na bankomaty, občas naše media informují.

Zkopírovaný magnetický pásek bývá nakládán buď na „bílou“ plastikovou kartu a potom bývá využíván v terminálech, které kontrolují členové gangu, nebo nalepený na jinou platební kartu (v tomto případě se však číslo karty liší od čísla účtu).

Mnoho bankovních organizací proto instaluje antiskimmingová zařízení zabraňující skenování karet, neoprávněné stahování jejich dat a dále zkvalitňuje bezpečnost bankomatů. Posuzují se i nové způsoby analyzování údajů, které by bankám mohly napomoci sjednotit analýzu podvodné činnosti zaznamenané v různých organizacích.

Zneužít kartu „kopírováním“ mohou i např. prodavači v obchodech, kde platíte, nebo číšníci v restauracích. V restauracích se leckdy stává, že číšník si od vás kartu vezme a na tácku si ji odnese s sebou z dohledu vašich očí. Pomocí kopírovacího zařízení, které si není tak těžké opatřit, je možné zkopírovat magnetický pásek karty a opsat její číslo. Stejně tak v obchodech.

Klient často vůbec nemusí poznat, že prodavač kartu zkopíroval na čtečce v určité části pultu. Zloději v tomto případě nemusejí znát ani PIN, protože využívají platební terminály rovněž k nákupu zboží, což ulehčuje zfalšování podpisu. Obecnou praxí však je, že prodavači váš podpis stejně nekontrolují.

Rozšířené (zvláště v zahraničí) je falšování stvrzenek z již uskutečněných plateb. Děje se to v restauracích, v nichž u platebních terminálů existuje funkce, která umožňuje přidávat k účtu přirážku spropitného. Pokud klient tuto kolonku nevyplní, zůstává tato možnost na číšníkovi.

Případ ze zahraničí

V roce 2007 odhalena krádež "kartových" dat v mezinárodní obchodní síti (USA, Kanada, Irsko, UK)
Hackeři postupně pronikli do systému obchodníka a poté "odčerpávali" informace o kartách po několik let
Celkem se odhaduje, že byla zcizena data více než 45-ti miliónů platebních karet
Náklady na nápravu (přímé škody ze zneužití, preventivní opatření k ochraně klientů bank, zvýšení bezpečnosti systému) stály stovky miliónů USD
Škody na reputaci nezměr

Zdroj: Publikace Brzpečnost platebních karet RNDr. Karla Kadlčáka, předsedy Bezpečnostního výboru SBK České pojišťovny

Ochrana elektronické platby

 Ochránit platby po internetu se snaží bankovní ústavy například vyloučením obchodníka z transakce osobních údajů. Jedním z nejnovějších systémů ochrany je 3D Secure. Je založen na tom, že údaje ze své platební karty zadáváte přímo bance, která zajistí zakódovaný přenos dat a obchodníkovi pouze sdělí výsledek transakce, tedy povoleno či nikoliv.

K zabezpečení transakce vám slouží PIN speciálně vygenerovaný pro elektronické platby. Tímto způsobem se mj. odstraňuje odesílání vašich údajů nechráněnými kanály veřejné počítačové sítě. Všechny banky v České republice podmiňují placení kartami u svých e-commerce obchodníků implementací 3D Secure zabezpečení. Naopak žádná z našich bank zatím neimplementovala 3D Secure zabezpečení do svých platebních karet.

Zneužívání karet v Česku

Co se týče zneužívání bankovních karet, je situace u nás podobná jako ve světě. Nejčastějším typem podvodů je napadení karet a systémů s cílem získat data. Např. skimming se však u nás zneužívá převážně na bankomatech (ATM), kopírování karet a krádeže dat na prodejních místech, ze systémů či přenosu naopak není běžné.

Karty lze chránit efektivně čipovou technologií. Tzn. každá karta obsahuje implementovaný čip. Např. ve Francii je velmi rozšířená, u nás je stále kombinována se zneužitelnou magnetickou technologií, hlavně z důvodů nedostatku vhodných terminálů, které by je přijímaly. Čip je v současnosti (konec 2 kvartálu 2007) implementován v 55,4 % debetních karet, v 52,1 % kreditních karet, v 82,2 % prodejních míst a 98,3 % bankomatů.

Na závěr je nutno říct, že kriminalita spojená s novými technologiemi bude v budoucnosti nad „klasickými“ krádežemi stále častěji převažovat. Přestože banky se snaží „jít s dobou“ a zavádět nové druhy zabezpečení karet, je dobré znát i nejčastější příklady zneužití našich plastických peněženek. Lze tak uniknout vlastním chybám, které nás v případě platebních karet mohou stát velmi mnoho.

Jak užívat bezpečně karet

1Kartu nikomu nepůjčujte
2Nesdělujte nikomu PIN (Personal Identification Number), ani např. zaměstnancům banky, policistům
3PIN nezanechávejte v blízkosti karty
4K bankomatu přistupujte samostatně. Nikdo nemá právo vaši operaci přerušovat, ani např. obsluha bankomatu
5 V noci si vybírejte bankomat, který je dobře osvětlen
5 Kartu nevystavujte mechanickým vlivům. Ke zmagnetizování může dojít i mobilním telefonem, magnetickým zapínáním kabelek nebo počítačem
6 Ztrátu karty je třeba nahlásit co nejdříve, aby se zkrátil čas potřebný k jejímu zneužití
7 Při platbě kartou dbejte, aby byl zhotoven pouze jeden prodejní doklad
8 Personál prodejny či restaurace (nebo jakéhokoliv prodejního místa) by neměl s kartou odcházet. Pokud se tak stane, máte právo žádat navrácení karty a provedení transakce pod svým dohledem
9 Zkontrolujte, zda vám personál vátil skutečně vaši kartu
10 Při platbě na internetu zjišťujte důvěryhodnost serveru

 

 

Další článek


 

Související články

celkem 2 komentáře

Poslední komentáře

Re: Pokracovani
qwert
16. 10. 2007, 16:24
Pokracovani
Rafter
14. 10. 2007, 20:25

Další články

Kalkulačka: Ošetřovné v roce 2016

Kalkulačka: Ošetřovné v roce 2016

Právě teď  |  FinExpert.cz
Schváleno: Daň z převodu nemovitosti bude platit kupující

Schváleno: Daň z převodu nemovitosti bude platit kupující

Před 1 hodinou  |  Rybová Romana
Jedete na dovolenou vozem? Stáhněte si offline navigaci

Jedete na dovolenou vozem? Stáhněte si offline navigaci

Před 4 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  5
Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

4.  7.  2016  |  Ondráčková Kamila

21 triků, jak z vás v obchodě vytáhnou peníze

21 triků, jak z vás v obchodě vytáhnou peníze

Odhalte, jaké záludnosti na vás čekají za zdmi supermarketů!

12.  7.  2016  |  web Investiční  |  6

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.035 Kč0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.594 Kč0.085 %
Britská libraGBPGBP32.235 Kč-0.174 %
Japonský jenJPYJPY23.258 Kč-1.32 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.613 Kč0.055 %
více...
PX892.080-0.15 %
CETV56.800-0.35 %
ČEZ473.6000.77 %
Erste Bank642.000-0.88 %
Fortuna88.200-0.79 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více