FinExpert.e15.cz

Revoluce v platbách kartou?

V Japonsku lze již zaplatit v trafice mobilem. Bezkontaktní platby kartou jsou v provozu v USA, Austrálii i jiných státech. Kdy se jich dočkáme u nás?

Mobilem v Evropě ani České republice ještě nezaplatíte, to je zatím opravdu výsada pouze technologicky vyspělejšího Japonska (reálná zkušenost) či několika málo dalších zemí. Bezkontaktní platby však zase takovou hudbou budoucnosti být nemusejí. V České republice to bude určitě ještě chvíli trvat, protože ani samotné čipové karty nejsou příliš rozšířené, ale přesto banky již nyní vedou jednání o možnostech využití tohoto způsobu platby i na náš trh.

Už to přece znáte

S různými kartami, které nám prostřednictvím čipu umožňují vstup na plavecký bazén nebo do zaměstnání, se setkáváme běžně. V některých městech takto funguje i městská doprava. V těchto případech se však jedná o nepeněžní karty, maximálně o karty nabité předem určeným kreditem, které se dají využít pouze na jediném, předem určeném místě.

Využití bezkontaktního placení je však mnohem širší. Od kupování jízdenek na MHD, přes vstup na sportovní stadiony, placení v restauraci či fast-foodu až po parkovací lístky. Právě tyto oblasti chtějí obsluhovat bezkontaktní platební karty. Na všech těchto místech by osobní platební karta tohoto typu uspořila čas, který často musí člověk trávit ve frontách.

Pohodlnost versus bezpečnost

Pohodlnější a rychlejší placení představuje však zároveň i ohrožení bezpečnosti. Platební transakci není třeba autorizovat, a proto například při ztrátě může kartu použít kdokoli.

Z tohoto důvodu je stanoven maximální limit platby, po jehož překročení se musí klient autorizovat klasickým PINem. V Anglii, kde je systém již v provozu, je to například 10 GBP.

Funguje to jednoduše. Kartu jednoduše přiblížíme ke speciálnímu terminálu, který je schopen si data z platební karty přečíst na bezdotykové bázi (radiové vlny). Není tedy nutné, aby zákazník nebo obchodník vkládal kartu do čtecího zařízení, a vše tak probíhá rychleji.

V Evropě vede MasterCard

Na starý kontinent uvedla jako první bezkontaktovou technologii placení MasterCard. Poté co se dobře ujala v USA, zahájila minulý rok provoz PayPass – jak se technologie jmenuje – v Turecku. Tamější banka Garanti vydala pro své klienty minulý rok 25 tisíc platebních karet 'Tap & Go™'. Hned od začátku se k systému připojily společnosti Starbucks, Burger King a CineBonus, přičemž poslední uvedená je největší tureckou sítí multiplexů.

Podle údajů společnosti MasterCard byl v roce 2005 v USA průměr transakcí prováděných pomocí debetních platebních karet s technologií PayPass kolem 20 USD. 75 % plateb bylo nižších než 25 dolarů a zhruba 45 % nižších než 10 USD.

V červenci letošního roku pak společnost MasterCard oznámila spuštění pilotního šesti- až osmiměsíčního projektu v Itálii. Spolupracuje zde sespolečností Poste Italiane – obchodní skupina Banco Posta. Ke konci roku 2007 spustí Poste Italiane projekt, v rámci kterého nabídne svým novým držitelům karet předplacenou kartu s technologií MasterCard PayPass: kartu PostePay Evolution MasterCard. Předplacená karta bude sloužit k nákupům v různých maloobchodních provozovnách v Miláně a Římě, včetně kin, provozoven rychlého občerstvení, řetězců restaurací, supermarketů a jiných obchodů. Kvóta bezkontaktního výběru je omezena na 25 EUR.

V současnosti se o zavedení systému PayPass uvažuje i v dalších evropských zemích, např. Španělsku.

Pokud jde o celkovou statistiku, tak k prvnímu čtvrtletí roku 2007 existovalo na trhu více než 14 milionů karet a zařízení MasterCard PayPass, které jsou přijímány na více než 51.000 obchodních místech.

terminal.JPG

karta s cipem Mastercard.JPG

bezkontaktni platba - mastercard.JPG

Do boje vyráží i Visa PayWave

S podobným systémem přichází i konkurenční Visa. Jmenuje se Visa PayWave (mávni a zaplať). První zemí v Evropě, kde už byl tento systém zaveden, je Švýcarsko. Karty nového typu zde vydává Cornér Bank, který už dodal několika stovkám klientů standardní čipové karty se zabudovanou aplikací. Kvóta, do jejíž výše transakce nemusí být potvrzena, byla stanovena na 40 švýcarských franků. Majitel karty však kód PIN čas od času musí zadávat z důvodu bezpečnosti.

image001.jpg

image003.gif

Situace v Česku

Abychom probádali terén, oslovili jsme několik bank v Česku. Položili jsme jim následující otázky:

  1. Kdy uvažuje vaše banka o zavedení bezkontaktních platebních karet?
  2. Využijete technologii MasterCard PayPass nebo Visa PayWave?
  3. Jaký limit v Kč plánujete pro tyto platby?

Komerční banka

1. Mapujeme oblast využití a zjišťujeme, jak by danou službu vnímali jak držitelé karet, tak obchodníci, kteří by takové platby akceptovali. Société Générale v nedávné době spustila pilotní program pro bezkontaktní platební karty ve Francii. Zkušenosti z tohoto pilotu budou důležité i pro Komerční banku.

2. Předpokládáme, že budeme postupovat podobně jako při zavádění EMV čipových karet. Budeme zřejmě podporovat oba typy aplikací MasterCard PayPass a Visa PayWave.

3. Přesná částka zatím není určena. Obecně se předpokládá, že bezkontaktní čip bude používán pro platby malých částek (max. hranice pro tyto platby pak může být např. cca 500 Kč).

UniCredit Bank

 

1. UniCredit Bank přirozeně sleduje vývoj okolo bezkontaktních platebních karet, které považuje za velice zajímavý a moderní produkt. V nejbližší době neplánuje její zavedení. UniCredit Bank reflektuje moderní trendy v oblasti nabídky bankovních produktů a služeb, bezkontaktní platební karty mezi tyto trendy patří. Bank bude samozřejmě tuto oblast dále monitorovat.

ČSOB

1. Bezkontaktní technologie je u nás v současné době živé téma, nicméně se stále pracuje na konkrétních představách o finálním řešení. Na příští rok je plánován projekt, ve kterém bude zahrnuta i analýza dostupných produktů na trhu a bude připravena koncepce, kudy se bude ubírat ČSOB.

 

GE Money Bank

1. GE Money Bank o zavedení této služby v současnosti neuvažuje. Sleduje ovšem situaci na trhu a pokud zjistí, že její klienti mají o tuto službu zájem, začne s její okamžitou implementací.

Raiffeisenbank a eBanka

1. Zavedení bezkontaktních platebních karet pro nás v současné době není prioritou.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Hned bych přešel k jiné bance
PatrikChrz
10. 11. 2007, 14:13
Hned bych přešel k jiné bance
VlK
7. 11. 2007, 13:22

Další články

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Účastníků v penzijních fondech ubývá

26.  8.  2016  |  Rybová Romana
Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

26.  8.  2016  |  Schwarzmann Marek  |  3
Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

26.  8.  2016  |  Rybová Romana  |  2

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

(Inzerce) Ať už chcete koupit pračku, televizi nebo žrádlo pro psa, internet je Váš mocný pomocník, protože Vám dává svobodu výběru.

26.  8.  2016  |  Inzerce

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

25.  8.  2016  |  web Investiční  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Podomní prodej | Zajímavosti | Smlouvy | Legislativa

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD23.928 Kč-0.042 %
Britská libraGBPGBP31.618 Kč0.098 %
Japonský jenJPYJPY23.839 Kč0.059 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX852.290-0.41 %
CETV58.6000.17 %
ČEZ416.500-0.12 %
Erste Bank687.300-1.09 %
Fortuna89.000-2.20 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více