FinExpert.e15.cz

Půjčky na vlastní pěst se mezi partnery nenosí, Češi se rozhodují nejčastěji společně

Praha, 11. listopadu 2015

Rozhodování týkající se sjednání půjčky, hypotéky či jiné formy úvěru se týká 84 % partnerských či manželských párů. Ve ¾ z nich je finální rozhodnutí výsledkem vzájemné dohody s partnerem či celou rodinou. V párech, kde jde o rozhodnutí jedince, má pak častěji hlavní slovo žena. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi 525 respondenty. Společně se páry také ve většině případů rozhodují, jakým způsobem půjčky splácet. V této oblasti mají zase častěji poslední slovo muži. 

Většina Čechů žijících v partnerském či manželském vztahu již někdy řešila, zda si vzít půjčku nebo hypotéku a jak ji splácet. Otázkami tohoto typu se nemusí zabývat pouze 16 % z nich. Zejména jde přitom o mladé lidi do 26 let či starší páry nad 50 let. Ve středním věku se naopak toto téma týká drtivé většiny českých párů. Např. mezi lidmi ve věku od 36 do 44 let je to 95 %, u osob okolo třicítky 87 %.

Společné rozhodnutí

Pokud na téma půjčky či hypotéky dojde, většina Čechů v partnerském či manželském vztahu si toto rozhodnutí nechce brát jen na svá bedra. Výsledky průzkumu společnosti Cofidis ukazují, že více než dvě třetiny dotazovaných diskutují o sjednání společně s partnerem. V 8 % procentech případů se pak na rozhodnutí podílí dokonce celá rodina, což lze sledovat především u mladších lidí, kde mají stále důležité slovo i jejich rodiče. Z výzkumu dále vyplynulo, že vysokoškolsky vzdělaní lidé se podílejí na řešení finančních záležitostí v páru častěji než dotazovaní s jiným dosaženým vzděláním.      

Poslední slovo mívají ženy

Ostatní respondenti přiznávají, že o půjčce či hypotéce rozhoduje jen jeden z nich. Tato praxe je běžná v pětině párů, které toto téma řeší, a nejčastěji funguje zejména u lidí se základním vzděláním. V párech a manželstvích, kde v této otázce rozhoduje jen jedna osoba, je to častěji žena, kdo má konečné slovo.

Trend sdílení 

Průzkum dále ukázal, že se Češi nepodílejí jen na rozhodnutí o půjčce jako takové, ale řeší společně s partnerem i způsob správy a splácení půjček. Takový přístup volí 59 % párů, v dalších téměř 6 % pak řeší tyto záležitosti dokonce celá rodina. „Trend sdílení je patrný také v oblasti financování půjček. Páry si berou společný úvěr a podílejí se i na jeho splácení. Tento způsob je pro páry totiž výhodnější. Díky sdílení půjčky dosáhnou ve dvou na nižší úrok a můžou si společně půjčit více peněz,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis. 

O způsobu splácení rozhodují spíše muži

Na vlastní pěst rozhoduje o způsobu splácení půjček 30 % Čechů v partnerském či manželském vztahu. Zatímco v otázce půjčování peněz mají rozhodující slovo spíše ženy, zde se karta obrací. Ve věcech týkajících se správy a splácení půjček jsou to zase spíše muži, kteří se starají o správné splácení společných finančních závazků.

Další článekDalší články

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Před 5 hodinami  |  FinExpert.cz
Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Od března má evidovat dalších 250 tisíc podnikatelů...

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  15

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám buď může dát výpověď, nebo může odstoupit od smlouvy.

Před 17 hodinami  |  Rybová Romana  |  4

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Včera  |  Pospíšil Aleš
Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

Včera  |  Štarková Petra  |  6

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená