FinExpert.e15.cz

Průzkum: Češi se o finance příliš nezajímají, ale většinou jednají obezřetně

Co nejvíce ovlivňuje míru finanční gramotnosti? Nejsilněji dosažené vzdělání – vysokoškoláci mají dvakrát vyšší skóre než lidé se základním vzděláním. Vyplývá to z dlouhodobého průzkumu finanční gramotnosti České spořitelny. Z hlediska věku jsou pak nejvíce finančně gramotní lidé kolem 40 let.

Mladší teprve sbírají zkušenosti a starší naopak již ztrácejí zájem se v této oblasti vzdělávat. Podobně i lidé v domácnostech s příjmy přesahujícími 40 tisíc Kč měsíčně vykazují téměř dvojnásobnou míru finanční gramotnosti, než ti, kteří žijí v domácnostech, jejichž příjmy nepřesahují 15 tisíc Kč měsíčně. 

Zajímavosti | Psychologie

Finanční rady naruby aneb Jak skončit s holým zadkem

Internet je plný rad, jak investovat a vydělat na trzích co nejvíce.

„Překvapivými faktory ovlivňujícími finanční gramotnost lidí je rodinný stav a pracovní status. Manželé a partneři žijící v jedné domácnosti s financemi nakládají lépe, stejně tak jsou osoby samostatně výdělečně činné zdatnějšími finančníky než lidé v placeném zaměstnání,“ řekla Lenka Korečková, manažerka výzkumu České spořitelny. Naopak velikost města či vesnice, ve které lidé bydlí, míru finanční gramotnosti prakticky neovlivňuje.

Průzkum také potvrdil, že finanční gramotnost roste s věkem, a zároveň ukázal, že mladí umí lépe hospodařit s penězi a také se více orientují v bankovních pojmech než v roce 2013. „Zodpovědnému hospodaření se děti musí naučit a z našeho průzkumu vyplývá, že se to učí rychle. Hlavním zdrojem informací z oblasti financí jsou pro mladé stále rodiče, ale na důležitosti výrazně nabývá škola a významnou roli začíná hrát i facebook,“ doplňuje Lenka Korečková.

Další článek


 

 


Další články

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená