FinExpert.e15.cz

Průkopníci ve světě technologií v roce 2015

Průkopník musí být v prvé řadě inovativní ve vývoji nové technologie.

Již od roku 2000 oceňuje Světové ekonomické fórum (World Economic Forum, WEF) nejperspektivnější technologické společnosti, jež se nachází v rané fázi vývoje a mohly by mít významný vliv na budoucnost celé společnosti. V minulých letech byly oceněny společnosti jako Google, Twitter, Kickstarter nebo třeba AirBnb.

5 kritérií pro výběr technologických „průkopníků“

Průkopník musí být v prvé řadě inovativní ve vývoji nové technologie či při použití některé ze stávajících. Technologie musí mít potenciál dlouhodobého vlivu na podnikání a společnost. Za nutné se zároveň považuje zavedení produktu na trhu či alespoň jeho prototypu. Je-li předmětem společnosti lékařský výzkum, musí být klinická studie minimálně ve druhé fázi. Ideální kandidát má pevně stanovené a dosažitelné cíle a plány pro budoucí vývoj. Posledním kritériem je vizionářský tým se schopností vést společnost k úspěchu. Zde jsou společnosti, jež operují v odvětví informačních technologií a splnily kritéria výběru.

Budoucnost televizního vysílání

Americká společnost 1 Mainstream byla založeno v roce 2012 a vyvíjí platformu pro streamování živých přenosů, či obsahu na vyžádání na různých zařízeních připojených k internetu. Výzkum společnosti ukázal, že více než 80 % domácností v USA má v obývacím pokoji přístup k internetovému připojení. V následujících letech tak zřejmě dojde k úpadku satelitních a kabelových televizí, které nahradí právě streamovaný obsah. Ten poskytuje uživatelům mnohem větší volnost při výběru obsahu a možnost sledování na každém chytrém zařízení s přístupem na internet

Investujeme | Aktuálně

Google se stahuje z burzy!

Ovšem ne jako firma, nýbrž jako značka. Google bude obchodovat pod názvem Alphabet

Aplikace pro super výkonné počítače

Společnost 1QBIT (1QB Information Technologies) sídlící v Kanadě vznikla ve stejném roce jako předchozí průkopník. Je první softwarovou společností, která vyvíjí komerční aplikace pro kvantové počítače. Kvantový počítač je přístroj sloužící k složitým výpočtům, který při práci s daty využívá fenomény známé z kvantové mechaniky. Díky této nové technologii pracuje nesrovnatelně rychleji než současné počítače. Pro představu, jak rychlý kvantový počítač je, vědci proti sobě postavili sestavu se sedmi čtyřjádrovými procesory a právě kvantový počítač s 503 funkčními qubity. Na zvládnutí výpočtu, který zmíněné sestavě trval půl hodiny, kvantový procesor potřeboval pár set milisekund. 

Konec nepřehledných databází

V roce 2012 vznikla i společnost Alation, která dopomáhá uživatelům se efektivně orientovat v rozsáhlých databázích. Software Alation kombinuje mechanické učení s lidským porozuměním pro automatické zachycení, co data popisují, odkud data přišla nebo kdo a jak je používá. O kvalitě produktu vypovídá i seznam stávajících klientů. Alation na svých stránkách uvádí, že platformu pro snadný přístup k datům využívá eBay, MarketShare, Square a další významné finanční a retailové firmy.

Ochrana před kyber útoky

Společnost CrowdStrike byla založena v roce 2011 za účelem řešení palčivého problému současné doby – kyber-bezpečnosti. Platforma, kterou společnost vyvinula, dokáže identifikovat malware i non-malware útoky a zároveň nabídne možnosti jejich zmaření v reálném čase. Celý systém protekce je postaven na cloud computingu, tudíž běží nezávisle na informačním systému klienta. CrowdStrike pomáhá společnostem z celého světa chránit interní data a šetří náklady na nápravu škod po kyber útoku. 

Elektrokardiogram (EKG) ve vaší kapse

A na závěr společnost, jež se nezaměřuje na počítače a data, ale na zdraví svých zákazníků. Píše se rok 2011 a doktor David Albert zakládá v San Francisku společnost AliveCor. Produkt této společnosti dokáže přeměnit váš tablet nebo chytrý telefon na přístroj měřící zdraví vašeho srdce. Pomocí AliveCor mobilního EKG lze monitorovat a uchovávat záznam EKG a především okamžitě zjistit výskyt fibrilace síní, což je hlavní příčinou mozkové mrtvice. AliveCor zároveň pomáhá identifikovat pacienty s těžce diagnistikovatelnými srdečními nemocemi a nespornou výhodou jsou také přehledné výstupy z aplikace, které lze ve formátu PDF sdílet se svým kardiologem.

Autor je analytikem Aura Invest Group. Článek není investičním doporučením.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Přijďte se pobavit na nově vytvořený web plný online...
jirka
19. 8. 2015, 16:19

Další články

Ministerstvo „zpřesňuje“: jídlo a pití na stáncích s EET až v roce 2018

Ministerstvo „zpřesňuje“: jídlo a pití na stáncích s EET až v roce 2018

Stánky s prodejem jídla a pití přijdou na řadu až od 1. března 2018.

Před 5 hodinami  |  Pospíšil Aleš

Češi svým dětem spoří polovinu toho co Slováci

Češi svým dětem spoří polovinu toho co Slováci

Včera  |  Ondráčková Kamila
Kvůli vzdělání dětí jsme ochotni se i zadlužit

Kvůli vzdělání dětí jsme ochotni se i zadlužit

Včera  |  Rybová Romana
Aktuální mzdy prý nejsou motivační

Aktuální mzdy prý nejsou motivační

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  3
Creditas vydává platební karty a umožní pět výběrů zdarma

Creditas vydává platební karty a umožní pět výběrů zdarma

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Aktuálně | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

Porucha pokladny či výpadek spojení... Poradíme, jak přežít. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.286 Kč0.371 %
Britská libraGBPGBP31.875 Kč0.442 %
Japonský jenJPYJPY23.494 Kč-0.651 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.615 Kč0.111 %
více...
PX863.1400.5 %
CETV57.300-1.12 %
ČEZ422.500-0.66 %
Erste Bank701.5001.15 %
Fortuna88.800-0.22 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více