FinExpert.e15.cz

Průkopníci ve světě technologií v roce 2015

Průkopník musí být v prvé řadě inovativní ve vývoji nové technologie.

Již od roku 2000 oceňuje Světové ekonomické fórum (World Economic Forum, WEF) nejperspektivnější technologické společnosti, jež se nachází v rané fázi vývoje a mohly by mít významný vliv na budoucnost celé společnosti. V minulých letech byly oceněny společnosti jako Google, Twitter, Kickstarter nebo třeba AirBnb.

5 kritérií pro výběr technologických „průkopníků“

Průkopník musí být v prvé řadě inovativní ve vývoji nové technologie či při použití některé ze stávajících. Technologie musí mít potenciál dlouhodobého vlivu na podnikání a společnost. Za nutné se zároveň považuje zavedení produktu na trhu či alespoň jeho prototypu. Je-li předmětem společnosti lékařský výzkum, musí být klinická studie minimálně ve druhé fázi. Ideální kandidát má pevně stanovené a dosažitelné cíle a plány pro budoucí vývoj. Posledním kritériem je vizionářský tým se schopností vést společnost k úspěchu. Zde jsou společnosti, jež operují v odvětví informačních technologií a splnily kritéria výběru.

Budoucnost televizního vysílání

Americká společnost 1 Mainstream byla založeno v roce 2012 a vyvíjí platformu pro streamování živých přenosů, či obsahu na vyžádání na různých zařízeních připojených k internetu. Výzkum společnosti ukázal, že více než 80 % domácností v USA má v obývacím pokoji přístup k internetovému připojení. V následujících letech tak zřejmě dojde k úpadku satelitních a kabelových televizí, které nahradí právě streamovaný obsah. Ten poskytuje uživatelům mnohem větší volnost při výběru obsahu a možnost sledování na každém chytrém zařízení s přístupem na internet

Investujeme | Aktuálně

Google se stahuje z burzy!

Ovšem ne jako firma, nýbrž jako značka. Google bude obchodovat pod názvem Alphabet

Aplikace pro super výkonné počítače

Společnost 1QBIT (1QB Information Technologies) sídlící v Kanadě vznikla ve stejném roce jako předchozí průkopník. Je první softwarovou společností, která vyvíjí komerční aplikace pro kvantové počítače. Kvantový počítač je přístroj sloužící k složitým výpočtům, který při práci s daty využívá fenomény známé z kvantové mechaniky. Díky této nové technologii pracuje nesrovnatelně rychleji než současné počítače. Pro představu, jak rychlý kvantový počítač je, vědci proti sobě postavili sestavu se sedmi čtyřjádrovými procesory a právě kvantový počítač s 503 funkčními qubity. Na zvládnutí výpočtu, který zmíněné sestavě trval půl hodiny, kvantový procesor potřeboval pár set milisekund. 

Konec nepřehledných databází

V roce 2012 vznikla i společnost Alation, která dopomáhá uživatelům se efektivně orientovat v rozsáhlých databázích. Software Alation kombinuje mechanické učení s lidským porozuměním pro automatické zachycení, co data popisují, odkud data přišla nebo kdo a jak je používá. O kvalitě produktu vypovídá i seznam stávajících klientů. Alation na svých stránkách uvádí, že platformu pro snadný přístup k datům využívá eBay, MarketShare, Square a další významné finanční a retailové firmy.

Ochrana před kyber útoky

Společnost CrowdStrike byla založena v roce 2011 za účelem řešení palčivého problému současné doby – kyber-bezpečnosti. Platforma, kterou společnost vyvinula, dokáže identifikovat malware i non-malware útoky a zároveň nabídne možnosti jejich zmaření v reálném čase. Celý systém protekce je postaven na cloud computingu, tudíž běží nezávisle na informačním systému klienta. CrowdStrike pomáhá společnostem z celého světa chránit interní data a šetří náklady na nápravu škod po kyber útoku. 

Elektrokardiogram (EKG) ve vaší kapse

A na závěr společnost, jež se nezaměřuje na počítače a data, ale na zdraví svých zákazníků. Píše se rok 2011 a doktor David Albert zakládá v San Francisku společnost AliveCor. Produkt této společnosti dokáže přeměnit váš tablet nebo chytrý telefon na přístroj měřící zdraví vašeho srdce. Pomocí AliveCor mobilního EKG lze monitorovat a uchovávat záznam EKG a především okamžitě zjistit výskyt fibrilace síní, což je hlavní příčinou mozkové mrtvice. AliveCor zároveň pomáhá identifikovat pacienty s těžce diagnistikovatelnými srdečními nemocemi a nespornou výhodou jsou také přehledné výstupy z aplikace, které lze ve formátu PDF sdílet se svým kardiologem.

Autor je analytikem Aura Invest Group. Článek není investičním doporučením.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Přijďte se pobavit na nově vytvořený web plný online...
jirka
19. 8. 2015, 16:19

Další články

Odložení startu EET neprošlo. Do začátku zbývá pět týdnů

Odložení startu EET neprošlo. Do začátku zbývá pět týdnů

Před 3 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Spadlo vám do klína vysoké dědictví? Pozor na oznamovací povinnost

Spadlo vám do klína vysoké dědictví? Pozor na oznamovací povinnost

Pokud věc neoznámíte, čeká na vás vysoká sankce.

Před 11 hodinami  |  Gola Petr  |  1

Kvalitních řemeslníků ubývá. Zadání práce si vždy jistěte smlouvou

Kvalitních řemeslníků ubývá. Zadání práce si vždy jistěte smlouvou

Včera  |  Ondráčková Kamila
Všichni chtějí studovat. O učňovské obory není zájem

Všichni chtějí studovat. O učňovské obory není zájem

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1
ČOI: kdy a jak se na ni obrátit?

ČOI: kdy a jak se na ni obrátit?

Jako zákazníci máte svá práva a za ta se musíte bít. ČOI uvádí situace, kdy se na ni bez okolků můžete obrátit.

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Zákony | Zajímavosti | Nakupujeme | Legislativa

ČOI: kdy a jak se na ni obrátit?

Jako zákazníci máte svá práva a za ta se musíte bít. ČOI uvádí situace, kdy se na ni bez okolků můžete obrátit. více