FinExpert.e15.cz

Průkopníci ve světě technologií v roce 2015

Průkopník musí být v prvé řadě inovativní ve vývoji nové technologie.

Již od roku 2000 oceňuje Světové ekonomické fórum (World Economic Forum, WEF) nejperspektivnější technologické společnosti, jež se nachází v rané fázi vývoje a mohly by mít významný vliv na budoucnost celé společnosti. V minulých letech byly oceněny společnosti jako Google, Twitter, Kickstarter nebo třeba AirBnb.

5 kritérií pro výběr technologických „průkopníků“

Průkopník musí být v prvé řadě inovativní ve vývoji nové technologie či při použití některé ze stávajících. Technologie musí mít potenciál dlouhodobého vlivu na podnikání a společnost. Za nutné se zároveň považuje zavedení produktu na trhu či alespoň jeho prototypu. Je-li předmětem společnosti lékařský výzkum, musí být klinická studie minimálně ve druhé fázi. Ideální kandidát má pevně stanovené a dosažitelné cíle a plány pro budoucí vývoj. Posledním kritériem je vizionářský tým se schopností vést společnost k úspěchu. Zde jsou společnosti, jež operují v odvětví informačních technologií a splnily kritéria výběru.

Budoucnost televizního vysílání

Americká společnost 1 Mainstream byla založeno v roce 2012 a vyvíjí platformu pro streamování živých přenosů, či obsahu na vyžádání na různých zařízeních připojených k internetu. Výzkum společnosti ukázal, že více než 80 % domácností v USA má v obývacím pokoji přístup k internetovému připojení. V následujících letech tak zřejmě dojde k úpadku satelitních a kabelových televizí, které nahradí právě streamovaný obsah. Ten poskytuje uživatelům mnohem větší volnost při výběru obsahu a možnost sledování na každém chytrém zařízení s přístupem na internet

Investujeme | Aktuálně

Google se stahuje z burzy!

Ovšem ne jako firma, nýbrž jako značka. Google bude obchodovat pod názvem Alphabet

Aplikace pro super výkonné počítače

Společnost 1QBIT (1QB Information Technologies) sídlící v Kanadě vznikla ve stejném roce jako předchozí průkopník. Je první softwarovou společností, která vyvíjí komerční aplikace pro kvantové počítače. Kvantový počítač je přístroj sloužící k složitým výpočtům, který při práci s daty využívá fenomény známé z kvantové mechaniky. Díky této nové technologii pracuje nesrovnatelně rychleji než současné počítače. Pro představu, jak rychlý kvantový počítač je, vědci proti sobě postavili sestavu se sedmi čtyřjádrovými procesory a právě kvantový počítač s 503 funkčními qubity. Na zvládnutí výpočtu, který zmíněné sestavě trval půl hodiny, kvantový procesor potřeboval pár set milisekund. 

Konec nepřehledných databází

V roce 2012 vznikla i společnost Alation, která dopomáhá uživatelům se efektivně orientovat v rozsáhlých databázích. Software Alation kombinuje mechanické učení s lidským porozuměním pro automatické zachycení, co data popisují, odkud data přišla nebo kdo a jak je používá. O kvalitě produktu vypovídá i seznam stávajících klientů. Alation na svých stránkách uvádí, že platformu pro snadný přístup k datům využívá eBay, MarketShare, Square a další významné finanční a retailové firmy.

Ochrana před kyber útoky

Společnost CrowdStrike byla založena v roce 2011 za účelem řešení palčivého problému současné doby – kyber-bezpečnosti. Platforma, kterou společnost vyvinula, dokáže identifikovat malware i non-malware útoky a zároveň nabídne možnosti jejich zmaření v reálném čase. Celý systém protekce je postaven na cloud computingu, tudíž běží nezávisle na informačním systému klienta. CrowdStrike pomáhá společnostem z celého světa chránit interní data a šetří náklady na nápravu škod po kyber útoku. 

Elektrokardiogram (EKG) ve vaší kapse

A na závěr společnost, jež se nezaměřuje na počítače a data, ale na zdraví svých zákazníků. Píše se rok 2011 a doktor David Albert zakládá v San Francisku společnost AliveCor. Produkt této společnosti dokáže přeměnit váš tablet nebo chytrý telefon na přístroj měřící zdraví vašeho srdce. Pomocí AliveCor mobilního EKG lze monitorovat a uchovávat záznam EKG a především okamžitě zjistit výskyt fibrilace síní, což je hlavní příčinou mozkové mrtvice. AliveCor zároveň pomáhá identifikovat pacienty s těžce diagnistikovatelnými srdečními nemocemi a nespornou výhodou jsou také přehledné výstupy z aplikace, které lze ve formátu PDF sdílet se svým kardiologem.

Autor je analytikem Aura Invest Group. Článek není investičním doporučením.

Další článek


 
celkem 1 komentář

Poslední komentáře

Přijďte se pobavit na nově vytvořený web plný online...
jirka
19. 8. 2015, 16:19

Další články

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více