FinExpert.e15.cz

Prohlášení k dani podepište jen jednou

Někteří zaměstnanci pracující souběžně pro více zaměstnavatelů.

Aby mohl zaměstnavatel při výpočtu čisté mzdy zaměstnance uplatnit daňové slevy a daňové zvýhodnění, tak u něj musí zaměstnanec podepsat "prohlášení k dani". Všichni daňoví poplatníci mohou při výpočtu daňové povinnosti uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok. Zaměstnanci mohou využít základní slevu na poplatníka každý měsíc ve výši 2 070 Kč (24 840 Kč: 12 měsíců). 

Daňové slevy je možné uplatnit pouze u jednoho zaměstnance

Někteří zaměstnanci pracující souběžně pro více zaměstnavatelů. V takovém případě však nemohou daňové slevy uplatnit u obou zaměstnavatelů, ale pouze u jednoho. Vždy je možné mít podepsáno na dané období jen jedno "prohlášení k dani". Tento růžový papír podepisuje zaměstnanec pracující pro dva zaměstnavatele souběžně jen u jednoho zaměstnavatele. Podpisem tohoto tiskopisu zaměstnanec dává zaměstnavateli informaci, že neuplatňuje v daném období daňové slevy i u jiného zaměstnavatele. Jestliže dojde během roku k ukončení pracovního poměru, tak je možné následně v daném roce podepsat "prohlášení k dani" u nového zaměstnavatele. 

Aktuálně | Důchod | Rodinný rozpočet

Důchodci dostanou jednorázový přídavek 600 korun

Praktický příklad

Pan Novák pracuje leden až březen 2015 u firmy AB, duben až září u firmy CD a říjen až prosinec ve firmě XY. U všech zaměstnavatelů podepíše zaměstnanec pan Novák růžový dvojlist. Všichni zaměstnavatelé uplatní při výpočtu čisté mzdy daňové slevy. V žádném měsíci tedy neuplatní pan Novák daňovou slevu dvakrát. Během roku bude panu Novákovi vypočtena záloha na daň z příjmu. Daňovou povinnost za celý rok 2015 vyřídí za pana Nováka poslední zaměstnavatel XY prostřednictvím ročního zúčtování daně. Zaměstnavateli XY bude muset pan Novák doručit "potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2015" od firmy AB a firmy CD. O roční zúčtování daně je potřeba požádat zaměstnavatele do 15. února následujícího roku. 

Rozdílný výpočet čisté mzdy během roku

Během roku zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy zálohu na daň z příjmu fyzických osob. Daňovou povinnost za celý rok vyřídí zaměstnanci buď formou ročního zúčtování k dani prováděného zaměstnavatelem nebo si podají daňové přiznání k dani z příjmu. Výpočet měsíční zálohy na dani z příjmu fyzických osob se liší, zdali je podepsáno prohlášení k dani či nikoliv. 

Praktický příklad

Pan Novotný pracuje souběžně pro zaměstnavatele AB, kde má hrubou mzdu 26 000 Kč a zaměstnavatele XY, kde má hrubou mzdu 11 000 Kč. U zaměstnavatele AB má pan Novotný podepsáno prohlášení k dani a u zaměstnavatele AB uplatňuje pan Novotný základní slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na 2 děti. Po celý rok 2015 bude pan Novotný pracovat pro oba zaměstnavatele současně. Zaměstnanci pracující souběžně během roku pro více zaměstnavatelů mají povinnost podat daňové přiznání (dle § 38g zákona o dani z příjmu). 

Výpočet čisté mzdy u zaměstnavatele AB

Klepněte pro větší obrázek

Výpočet čisté mzdy u zaměstnavatele XY

Klepněte pro větší obrázek

Sociální pojištění a zdravotní pojištění je vypočteno z hrubé mzdy u obou zaměstnavatelů stejným způsobem. U zaměstnavatele AB může zaměstnavatel uplatnit slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na děti, protože u něj podepsal prohlášení k dani. Za celý rok 2015 bude muset pan Novotný podat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. V daňovém přiznání bude moci pan Novotný uplatnit nezdanitelné položky (např. odpočet úroků z úvěru na řešení vlastní bytové situace). Od obou zaměstnavatelů si vyžádá pan Novotný "potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2015", které budou přílohou daňového přiznání. 

Opožděné podepsání lze napravit

Někteří zaměstnanci z neznalosti nebo nedorozumění nepodepíší růžový dvojlist ihned při nástupu do zaměstnání. Přitom se jedná o jejich jediné zaměstnání. V prvním měsíci nebo měsících tedy neuplatní slevu na poplatníka, nebo nedoloží potvrzení pro uplatnění slevy na studenta nebo invaliditu.

Čistá mzda v měsících bez podepsaného prohlášení k dani je tedy zbytečně značně nižší. Toto opomenutí nebo nesrovnalost se však za celý rok vyřeší buď v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem, nebo daňovém přiznání. Daňové prohlášení je možné podepsat zpětně pouze u posledního zaměstnavatele. Na základě provedeného ročního zúčtování nebo podaného daňového přiznání následně vznikne nárok na daňový přeplatek, který je finančním úřadem zaslán na bankovní účet. V některých případech nemůže zaměstnavatel za zaměstnance roční zúčtování daně provést, potom je nutné podat daňové přiznání. 

Další článek


 

 


Další články

Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Hospodářská komora: zaměstnavatelé budou zvyšovat mzdy o 5 procent

Hospodářská komora: zaměstnavatelé budou zvyšovat mzdy o 5 procent

Včera  |  Rybová Romana
Mateřská 2017: Jak bude vysoká? (Příklady)

Mateřská 2017: Jak bude vysoká? (Příklady)

Jak se bude mateřská počítat? Podívejte se na konkrétní případy.

Včera  |  Gola Petr  |  1

Vánoce se blíží, hodit se mohou „kreditky“ s tisícovými bonusy

Vánoce se blíží, hodit se mohou „kreditky“ s tisícovými bonusy

Včera  |  Pospíšil Aleš
Jak si můžete přivydělat na mateřské

Jak si můžete přivydělat na mateřské

Řešíte na mateřské nedostatek financí? Přinášíme několik tipů, jak přispět do rodinného rozpočtu.

23.  10.  2016  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Podnikání | OSVČ | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Pokud nejste připraveni, je čas kousnout do kyselého jablka. více