FinExpert.e15.cz

Prohlášení k dani podepište jen jednou

Někteří zaměstnanci pracující souběžně pro více zaměstnavatelů.

Aby mohl zaměstnavatel při výpočtu čisté mzdy zaměstnance uplatnit daňové slevy a daňové zvýhodnění, tak u něj musí zaměstnanec podepsat "prohlášení k dani". Všichni daňoví poplatníci mohou při výpočtu daňové povinnosti uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok. Zaměstnanci mohou využít základní slevu na poplatníka každý měsíc ve výši 2 070 Kč (24 840 Kč: 12 měsíců). 

Daňové slevy je možné uplatnit pouze u jednoho zaměstnance

Někteří zaměstnanci pracující souběžně pro více zaměstnavatelů. V takovém případě však nemohou daňové slevy uplatnit u obou zaměstnavatelů, ale pouze u jednoho. Vždy je možné mít podepsáno na dané období jen jedno "prohlášení k dani". Tento růžový papír podepisuje zaměstnanec pracující pro dva zaměstnavatele souběžně jen u jednoho zaměstnavatele. Podpisem tohoto tiskopisu zaměstnanec dává zaměstnavateli informaci, že neuplatňuje v daném období daňové slevy i u jiného zaměstnavatele. Jestliže dojde během roku k ukončení pracovního poměru, tak je možné následně v daném roce podepsat "prohlášení k dani" u nového zaměstnavatele. 

Aktuálně | Rodinný rozpočet | Důchod

Důchodci dostanou jednorázový přídavek 600 korun

Praktický příklad

Pan Novák pracuje leden až březen 2015 u firmy AB, duben až září u firmy CD a říjen až prosinec ve firmě XY. U všech zaměstnavatelů podepíše zaměstnanec pan Novák růžový dvojlist. Všichni zaměstnavatelé uplatní při výpočtu čisté mzdy daňové slevy. V žádném měsíci tedy neuplatní pan Novák daňovou slevu dvakrát. Během roku bude panu Novákovi vypočtena záloha na daň z příjmu. Daňovou povinnost za celý rok 2015 vyřídí za pana Nováka poslední zaměstnavatel XY prostřednictvím ročního zúčtování daně. Zaměstnavateli XY bude muset pan Novák doručit "potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2015" od firmy AB a firmy CD. O roční zúčtování daně je potřeba požádat zaměstnavatele do 15. února následujícího roku. 

Rozdílný výpočet čisté mzdy během roku

Během roku zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy zálohu na daň z příjmu fyzických osob. Daňovou povinnost za celý rok vyřídí zaměstnanci buď formou ročního zúčtování k dani prováděného zaměstnavatelem nebo si podají daňové přiznání k dani z příjmu. Výpočet měsíční zálohy na dani z příjmu fyzických osob se liší, zdali je podepsáno prohlášení k dani či nikoliv. 

Praktický příklad

Pan Novotný pracuje souběžně pro zaměstnavatele AB, kde má hrubou mzdu 26 000 Kč a zaměstnavatele XY, kde má hrubou mzdu 11 000 Kč. U zaměstnavatele AB má pan Novotný podepsáno prohlášení k dani a u zaměstnavatele AB uplatňuje pan Novotný základní slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na 2 děti. Po celý rok 2015 bude pan Novotný pracovat pro oba zaměstnavatele současně. Zaměstnanci pracující souběžně během roku pro více zaměstnavatelů mají povinnost podat daňové přiznání (dle § 38g zákona o dani z příjmu). 

Výpočet čisté mzdy u zaměstnavatele AB

gola.jpg

Výpočet čisté mzdy u zaměstnavatele XY

gola2.jpg

Sociální pojištění a zdravotní pojištění je vypočteno z hrubé mzdy u obou zaměstnavatelů stejným způsobem. U zaměstnavatele AB může zaměstnavatel uplatnit slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na děti, protože u něj podepsal prohlášení k dani. Za celý rok 2015 bude muset pan Novotný podat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. V daňovém přiznání bude moci pan Novotný uplatnit nezdanitelné položky (např. odpočet úroků z úvěru na řešení vlastní bytové situace). Od obou zaměstnavatelů si vyžádá pan Novotný "potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2015", které budou přílohou daňového přiznání. 

Opožděné podepsání lze napravit

Někteří zaměstnanci z neznalosti nebo nedorozumění nepodepíší růžový dvojlist ihned při nástupu do zaměstnání. Přitom se jedná o jejich jediné zaměstnání. V prvním měsíci nebo měsících tedy neuplatní slevu na poplatníka, nebo nedoloží potvrzení pro uplatnění slevy na studenta nebo invaliditu.

Čistá mzda v měsících bez podepsaného prohlášení k dani je tedy zbytečně značně nižší. Toto opomenutí nebo nesrovnalost se však za celý rok vyřeší buď v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem, nebo daňovém přiznání. Daňové prohlášení je možné podepsat zpětně pouze u posledního zaměstnavatele. Na základě provedeného ročního zúčtování nebo podaného daňového přiznání následně vznikne nárok na daňový přeplatek, který je finančním úřadem zaslán na bankovní účet. V některých případech nemůže zaměstnavatel za zaměstnance roční zúčtování daně provést, potom je nutné podat daňové přiznání. 

Další článek


 

 


Další články

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Nechoďte nakupovat hladoví a striktně se držte seznamu.

Včera  |  web Investiční  |  1

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

27.  5.  2016  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

27.  5.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více