FinExpert.e15.cz

Prohlášení k dani podepište jen jednou

Někteří zaměstnanci pracující souběžně pro více zaměstnavatelů.

Aby mohl zaměstnavatel při výpočtu čisté mzdy zaměstnance uplatnit daňové slevy a daňové zvýhodnění, tak u něj musí zaměstnanec podepsat "prohlášení k dani". Všichni daňoví poplatníci mohou při výpočtu daňové povinnosti uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok. Zaměstnanci mohou využít základní slevu na poplatníka každý měsíc ve výši 2 070 Kč (24 840 Kč: 12 měsíců). 

Daňové slevy je možné uplatnit pouze u jednoho zaměstnance

Někteří zaměstnanci pracující souběžně pro více zaměstnavatelů. V takovém případě však nemohou daňové slevy uplatnit u obou zaměstnavatelů, ale pouze u jednoho. Vždy je možné mít podepsáno na dané období jen jedno "prohlášení k dani". Tento růžový papír podepisuje zaměstnanec pracující pro dva zaměstnavatele souběžně jen u jednoho zaměstnavatele. Podpisem tohoto tiskopisu zaměstnanec dává zaměstnavateli informaci, že neuplatňuje v daném období daňové slevy i u jiného zaměstnavatele. Jestliže dojde během roku k ukončení pracovního poměru, tak je možné následně v daném roce podepsat "prohlášení k dani" u nového zaměstnavatele. 

Aktuálně | Rodinný rozpočet | Důchod

Důchodci dostanou jednorázový přídavek 600 korun

Praktický příklad

Pan Novák pracuje leden až březen 2015 u firmy AB, duben až září u firmy CD a říjen až prosinec ve firmě XY. U všech zaměstnavatelů podepíše zaměstnanec pan Novák růžový dvojlist. Všichni zaměstnavatelé uplatní při výpočtu čisté mzdy daňové slevy. V žádném měsíci tedy neuplatní pan Novák daňovou slevu dvakrát. Během roku bude panu Novákovi vypočtena záloha na daň z příjmu. Daňovou povinnost za celý rok 2015 vyřídí za pana Nováka poslední zaměstnavatel XY prostřednictvím ročního zúčtování daně. Zaměstnavateli XY bude muset pan Novák doručit "potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2015" od firmy AB a firmy CD. O roční zúčtování daně je potřeba požádat zaměstnavatele do 15. února následujícího roku. 

Rozdílný výpočet čisté mzdy během roku

Během roku zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy zálohu na daň z příjmu fyzických osob. Daňovou povinnost za celý rok vyřídí zaměstnanci buď formou ročního zúčtování k dani prováděného zaměstnavatelem nebo si podají daňové přiznání k dani z příjmu. Výpočet měsíční zálohy na dani z příjmu fyzických osob se liší, zdali je podepsáno prohlášení k dani či nikoliv. 

Praktický příklad

Pan Novotný pracuje souběžně pro zaměstnavatele AB, kde má hrubou mzdu 26 000 Kč a zaměstnavatele XY, kde má hrubou mzdu 11 000 Kč. U zaměstnavatele AB má pan Novotný podepsáno prohlášení k dani a u zaměstnavatele AB uplatňuje pan Novotný základní slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na 2 děti. Po celý rok 2015 bude pan Novotný pracovat pro oba zaměstnavatele současně. Zaměstnanci pracující souběžně během roku pro více zaměstnavatelů mají povinnost podat daňové přiznání (dle § 38g zákona o dani z příjmu). 

Výpočet čisté mzdy u zaměstnavatele AB

gola.jpg

Výpočet čisté mzdy u zaměstnavatele XY

gola2.jpg

Sociální pojištění a zdravotní pojištění je vypočteno z hrubé mzdy u obou zaměstnavatelů stejným způsobem. U zaměstnavatele AB může zaměstnavatel uplatnit slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na děti, protože u něj podepsal prohlášení k dani. Za celý rok 2015 bude muset pan Novotný podat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. V daňovém přiznání bude moci pan Novotný uplatnit nezdanitelné položky (např. odpočet úroků z úvěru na řešení vlastní bytové situace). Od obou zaměstnavatelů si vyžádá pan Novotný "potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2015", které budou přílohou daňového přiznání. 

Opožděné podepsání lze napravit

Někteří zaměstnanci z neznalosti nebo nedorozumění nepodepíší růžový dvojlist ihned při nástupu do zaměstnání. Přitom se jedná o jejich jediné zaměstnání. V prvním měsíci nebo měsících tedy neuplatní slevu na poplatníka, nebo nedoloží potvrzení pro uplatnění slevy na studenta nebo invaliditu.

Čistá mzda v měsících bez podepsaného prohlášení k dani je tedy zbytečně značně nižší. Toto opomenutí nebo nesrovnalost se však za celý rok vyřeší buď v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem, nebo daňovém přiznání. Daňové prohlášení je možné podepsat zpětně pouze u posledního zaměstnavatele. Na základě provedeného ročního zúčtování nebo podaného daňového přiznání následně vznikne nárok na daňový přeplatek, který je finančním úřadem zaslán na bankovní účet. V některých případech nemůže zaměstnavatel za zaměstnance roční zúčtování daně provést, potom je nutné podat daňové přiznání. 

Další článek


 

 


Další články

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Před 8 hodinami  |  Rybová Romana
Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Před 11 hodinami  |  Schwarzmann Marek
Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

Před 14 hodinami  |  Rybová Romana

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

(Inzerce) Ať už chcete koupit pračku, televizi nebo žrádlo pro psa, internet je Váš mocný pomocník, protože Vám dává svobodu výběru.

Před 10 hodinami  |  Inzerce

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Včera  |  web Investiční  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Podomní prodej | Zajímavosti | Smlouvy | Legislativa

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD23.928 Kč-0.042 %
Britská libraGBPGBP31.618 Kč0.098 %
Japonský jenJPYJPY23.839 Kč0.059 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX852.290-0.41 %
CETV58.6000.17 %
ČEZ416.500-0.12 %
Erste Bank687.300-1.09 %
Fortuna89.000-2.20 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více