FinExpert.e15.cz

Prodeje nových bytů i letos pokračují v růstu

Zájemci o nové bydlení se ovšem musí připravit na vyšší ceny a také na to, že jen velmi těžko seženou byty, které jsou ihned k nastěhování.

Po rekordním růstu prodejů nových bytů v loňském roce lze i letos očekávat, že boom na trhu s byty bude pokračovat. Zájemci o nové bydlení se ovšem musí připravit na vyšší ceny a také na to, že jen velmi těžko seženou byty, které jsou ihned k nastěhování. Spíš se budou muset orientovat v nabídce rozestavěných projektů. 

Loni se podle Century 21 prodeje nových bytů zvýšily meziročně téměř o osmdesát procent. Poklesl však celkový počet nabízených bytů. Například v roce 2011 bylo na trhu v Praze v nabídce přes 5 500 nových neprodaných bytů, na počátku roku 2014 již byla tato hladina na úrovni kolem 4 000 bytů a dnes je na trhu přibližně 3 000 nových neprodaných bytů.

Bydlíme

Bydlíme: Panelák nebo raději cihla?

Jedním z rozhodujících faktorů při koupi nemovitosti je její cena.

Podle Josefa Kříženeckého z realitní kanceláře Century 21 je toto jedním z důvodů, proč mají nyní developeři poměrně vysoká očekávání, a proto výstavba nových bytů zažívá nový rozkvět. Podpůrným faktorem pro jejich optimismus je také obchodní politika bank, díky níž financování nákupu bytu prostřednictvím úvěru v současnosti preferuje více než 70 % klientů. 

Nový již dokončený byt na trhu prakticky neseženete

Na trhu jsou nyní spíše k dispozici projekty v různých fázích rozestavěnosti. Kupovat nemovitosti ještě před termínem jejich dokončení může mít své výhody. První představuje možnost tzv. klientských změn (například upravit si dispozici bytu nebo vybrat dle vlastního vkusu koupelnu, podlahu či dveře). Druhou výhodou je nižší nákupní cena bytu oproti jeho skutečné hodnotě v okamžiku, kdy bude byt dokončen. 

Koupě nedokončeného bytu však má i svá úskalí, která může kupujícím nových bytových jednotek přinést aktuální úprava daně z nabytí (dříve daně z převodu nemovitostí). Podle připravované nové legislativy bude plátcem daně z nabytí vždy kupující (v předchozích letech jím byl prodávající). V případě prvního úplatného převodu, tedy při koupi nového bytu, je nemovitost od této daně osvobozena.

Ovšem pozor. To se týká pouze těch částí nemovitosti, které jsou nedílnou součástí vlastního bytu a prostor bezprostředně souvisejících s jeho užíváním (například garážové stání nebo sklep). Kámen úrazu ovšem může být v pozemcích.

Investujeme | Bydlíme | Aktuálně | Zajímavosti

Jaké byty se vyplatí kupovat jako investici?

Pokud je tedy součástí obchodu s developerem například i podíl na příjezdové komunikaci, venkovním parkovišti apod., může se stát, že kupující bude mít povinnost z těchto pozemků zaplatit daň z nabytí. Proto je vždy třeba maximálně pečlivě prostudovat, jak je postavena koncepce kupní smlouvy

Pozor podruhé!

I osvobození od daně z nabytí u nového bytu má své časové limity. Platí jen pět let ode dne, od kterého lze podle stavebního zákona novou stavbu, nově vzniklou jednotku užívat. První majitel „ležáku“, který je sice nový a dosud nepoužívaný, ale byl kolaudován již před více než pěti lety, tak bude muset daň přesto zaplatit. 

Sazba daně z nabytí přitom činí 4 % z nabývací ceny nebo 4 % z hodnoty znaleckého odhadu ponížené o ¼ (tedy ze 75 % ceny dle znaleckého odhadu). Takže v nominální hodnotě může představovat daň i částku několik set tisíc korun, s níž je třeba v některých případech počítat.

Zdroj: Century 21

Další článek


 

 


Další články

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Před 7 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Místo do banky do mobilu? Už za pět let

Místo do banky do mobilu? Už za pět let

Před 11 hodinami  |  Rybová Romana
30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Před 11 hodinami  |  web Investiční

Zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2017

V roce 2017 budou živnostníci platit více na zdravotním pojištění.

Před 21 hodinami  |  Gola Petr

Byty v Praze: 75600 korun za metr čtvereční

Byty v Praze: 75600 korun za metr čtvereční

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Aktuálně | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET bude nervydrásající, pivo levnější nebude

Podnikatele čeká boj s úřady, zákonem i systémem. více

EuroEUREUR27.025 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD23.984 Kč0.634 %
Britská libraGBPGBP31.747 Kč1.039 %
Japonský jenJPYJPY23.925 Kč0.476 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč-0.055 %
více...
PX858.3800.9 %
CETV58.2000.61 %
ČEZ417.3000.02 %
Erste Bank691.5002.49 %
Fortuna95.8001.97 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více