FinExpert.e15.cz

Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Dnešní doba přeje více půjčkám než spoření.

Aktuální úroky na spořicích účtech nejsou příliš valné. A i nadále klesají. Co s tím? Přestat na spořicí účty posílat peníze, hledat jinou alternativu? Mít co největší zhodnocení, ale přitom mít peníze kdykoliv k dispozici, to je věčný cíl všech lidí.

Z jakého důvodu úroky na spořicích účtech klesají?

Mezi hlavní faktory, které ovlivňují klesající úrokové sazby na spořicích účtech jednotlivých bank, jsou úrokové sazby centrálních bank. „Především záporné sazby Evropské centrální banky, přebytek peněz na bankovním trhu a nižší poptávka po půjčkách ze strany lidí. To je důvodem, proč úrokové sazby na spořicích účtech dosahují rekordních minim. Na druhou stranu dosahují historickým minim i úrokové sazby úvěrů. Dnešní doba tak více přeje půjčkám než spoření,“ říká Zdeněk Kovář z Fio banky. Stávající nízké úrokové sazby nahrávají spíše potenciálu zhodnocení volných finančních prostředků v některém z investičních produktů.                      

Nakupujeme | Daně

Nechoďte pěšky, vydražte si levně auto na berňáku

Pěšky bude chodit naopak ten, kdo dlužil na daních.

„Zatímco vklady dál rostou, příležitostí pro jejich zhodnocování je kvůli dlouhodobě nízkým sazbám stálé méně. Tím pádem z nich nemáme takové výnosy, které by nám umožnily nabízet klientům stejně vysoké úroky jako dříve. Vyšší vklady dnes pro nás naopak znamenají jen další náklady navíc. Kromě vyplaceného úroku z nich musíme odvádět pojištění do fondu pojištění vkladů. Snížením úroků se tedy jen snažíme snížit i naše náklady,“ doplňuje Vladimír Komjati, tiskový mluvčí Air Bank.

Jdou spořicí účty nahradit jiným podobným produktem?

Spořicí účet je ve své podstatě nenahraditelný. I přes klesající úrokové sazby nabízí „spořáky“ stabilní úročení, vyšší než na běžném účtu, většinou mají klienti nulové poplatky. Jiná alternativa, kdy by měl klient takové úrokové sazby a své finance okamžitě k dispozici, v podstatě neexistuje.

V úvahu by přicházely jedině podílové fondy. Ty nabízí šanci na lepší úročení než spořicí účty. Pokud své peníze potřebujete, můžete je mít zpět v řádu několika dní. Pokud je odprodáte, zpětným odkupem získáte prostředky zpět na svůj účet do 5 dní. Takové jednání ale není příliš výhodné. Pokud chceme investovat do podílových fondů, je dobré kalkulovat s časovým horizontem alespoň 5 let. V případě podílových fondů musíme ale počítat s různými riziky.

Na druhou stranu se u podílových fondů můžete spolehnout na profesionální a aktivní správu svých finančních prostředků. Podle Libora Vaníčka, ředitele retailového bankovnictví ING Bank, by podílové fondy měly sloužit jako doplněk spořicího účtu, kde klient drží disponibilní rezervu.                              

„Mít co největší zhodnocení, ale přitom mít peníze kdykoliv k dispozici, to je věčný cíl všech lidí. Výnos bezrizikového uložení peněz je ale momentálně opravdu minimální a to i při omezené likviditě (dlouhé termínové vklady). Ten, kdo hledá vyšší výnos, se dnes musí smířit i s vyšším rizikem. V takovém případě se nabízí alternativa v podobě investování do cenných papírů, kde může být zhodnocení vyšší než na spořicích či termínovaných účtech, prostředky teoreticky nejsou nijak časově vázány, ale znamená to vyšší míru rizika i jisté znalosti, které by měl investor mít,“ vysvětluje Zdeněk Kovář.
Další alternativou by mohl být běžný účet, ale musíme počítat ještě s menšími úroky, než jsou na účtu spořicím. Když to shrneme, nejlepší je vytvořit si portfolio produktů, ve kterém je spořicí účet nedílnou součástí.

Jaké jsou tedy momentální možnosti spoření

„Podle rizikového profilu klienta, délky investičního horizontu a výše potřebné rezervy, klientům doporučujeme zvážit lepší možnosti zhodnocování, tj. tvorbu portfolia, které má vyšší potenciál zhodnocení a dlouhodobě překonává inflaci,“ radí Hana Drápalová, tisková mluvčí Sberbank. 

„Ideální je úspory diverzifikovat, tedy rozdělit do více na sobě nezávislých finančních produktů. Doporučujeme větší část peněz nechat na spořicím účtu a menší sumu přesunout do investic, ideálně s nastavením pravidelného investování. Investičním rizikem bude zatížena menší část úspor, která ale bude mít potenciál vyššího zhodnocení,“ to je názor Libora Vaníčka z ING Bank.

Jaký úrok banky nyní nabízí?

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Ještě, že jsou tady ty kampeličky, kde je stále i li...
Jeník
31. 8. 2016, 17:23
U nás na SK už Tatrabanka na bežnom účte zrušila úro...
nikto
25. 5. 2016, 11:22
Jakpak tohle skončí - to bude vskutku zajímavé. Za p...
cirhóza jater
24. 5. 2016, 13:14
Banky jsou seřazené podle toho, jak po sobě odpovída...
autorka článku
24. 5. 2016, 12:03
Jediná banka s českým vlastníkem?
-
24. 5. 2016, 09:53

Další články

Tipy: Co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Tipy: Co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Nastavte správně svůj pracovní výkon. Přinášíme pár tipů.

Před 9 hodinami  |  Štarková Petra

4 z 10 Čechů se chystá na lyže, podceňují cestovní pojištění

4 z 10 Čechů se chystá na lyže, podceňují cestovní pojištění

Před 12 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Třetina hospod zvolila nevhodnou EET pokladnu, budou ji muset vyměnit

Třetina hospod zvolila nevhodnou EET pokladnu, budou ji muset vyměnit

Před 14 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  2
Uplatnění školkovného v praktických příkladech

Uplatnění školkovného v praktických příkladech

Za rok 2016 je možné uplatnit daňovou slevu až 9 900 Kč na každé dítě.

Před 19 hodinami  |  Gola Petr  |  2

Pět tipů: Co můžete udělat pro svůj osobní rozvoj

Pět tipů: Co můžete udělat pro svůj osobní rozvoj

Dosáhli jste ve svém životě určité úrovně a přemýšlíte, co a jak dál?

Včera  |  Štarková Petra  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční tipy | Zajímavosti

Co dělat, když máte 5 minut a chytrý telefon

Čas jsou peníze. Skutečně ale využíváte čas efektivně? více