FinExpert.e15.cz

Přitlačí FBI Apple ke zdi?

FBI požaduje, aby Apple odemkl jeho iPhone 5c a vyšetřovatelé se tak dostali k cenným údajům.

V USA v posledních dnech probíhá otevřená bitva mezi technologickým gigantem Apple a Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) o zpřístupnění dat z mobilního telefonu střelce ze San Bernardina, kde bylo v prosinci 2015 zabito 14 lidí. FBI požaduje, aby Apple odemkl jeho iPhone 5c a vyšetřovatelé se tak dostali k cenným údajům. Apple vzdoruje a dostává se jim mohutné podpory, ovšem najdou se i zastánci prolomení bezpečnosti nejprodávanějších telefonů.

O co vlastně v kauze jde?

iPhone 5c mají operační systém iOS 8, který firmě neumožňuje prolomit šestimístné přístupové heslo. Uživatelská data jsou tak v absolutním bezpečí, které je tak dokonalé, jak dokonalé je heslo. V případě desetkrát zadaného chybného hesla dojde buď k vynucenému hodinovému čekání na další várku pokusů, v horším případě dojde ke smazání všech dat z telefonu.

FBI po Apple požaduje software, který by u tohoto konkrétního telefonu vypnul hodinovou prodlevu, případně riziko smazání dat a umožnil vyšetřovatelům vytvořit vlastní software, který by telefon odemkl. Takový software není až tak složité vytvořit, je to „jen“ milión kombinací, ovšem při hrozbě smazání dat po deseti neúspěšných pokusech bude takový software k ničemu.

Apple má několik pádných argumentů. Jednak se do toho telefonu neumí dostat ani oni, a výrobou nového software, který by to umožnil, by otevřeli Pandořinu skříňku a zavedli nebezpečný precedent. Navíc by tím poskytli část interního know how. Fakticky by se tak vrátili do úrovně zabezpečení iOS 7, což je krok zpět v době, kdy technologický svět uhání kupředu.

Jak z toho ven?

Apple by si mohl zachovat tvář tak, že by do sídla firmy FBI telefon přivezla už s připravený crackovacím programem, Apple by telefon upravil, aby se nesmazala data, program od FBI by spustil, data zkopíroval a předal vyšetřovatelům. Ale ani to se šéfovi Firmy Timovi Cookovi nelíbí. Firma staví soukromí uživatelů nade vše. Nechtějí ztratit důvěru uživatelů.

Toto řešení by se ale pravděpodobně nelíbilo ani FBI, kteří mají připravených dalších asi 150 iPhonů, které by potřebovali odemknout, z nichž asi u 15 už oficiálně žádali Apple (neúspěšně) o prolomení. Vypadá to, že FBI nynější žádost pustila mezi veřejnost kvůli tomu, že teroristický útok v San Bernardinu vzbudil velkou vlnu emocí u veřejnosti a FBI se na tom patrně chtěla svézt. Nepodařilo se ale. Aspoň zatím. Žádost soudu o prolomení telefonu chce totiž Apple nechat posvětit Kongresem, tedy na nejvyšší politické úrovni.

Investujeme | Aktuálně | Zajímavosti | Chytré telefony

Příliš levný Apple

Apple zpomaluje a už to nikdy nebude tak dynamicky rostoucí firma jako dříve.

Apple získal na svou stranu řadu podporovatelů, například šéfy firem Facebook, Google, WhatsUp nebo Yahoo!. Proti nim stojí bývalý šéf Microsoftu Bill Gates či antivirový mág John McAfee. Je patrné, že toto už není spor o jeden telefon, je to celospolečenská debata o zachování soukromí navzdory tomu, že to může být v rozporu s posílením národní bezpečnosti. Myslím si, že Apple z tohoto sporu odejde jako vítěz. Alespoň v té oficiální verzi. Neoficiální a neveřejná verze ale může být úplně jiná.

Autor je analytikem Cyrrus.

Další článek


 

 


Další články

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Podívejme se na pět základních rozdílů mezi oběma dávkami.

Před 2 hodinami  |  Gola Petr

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Včera  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Včera  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Včera  |  Pospíšil Aleš
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více