FinExpert.e15.cz

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

Pokud nevycházíte se svými příjmy, můžete zkusit požádat o přiznání nároku na příspěvek a doplatek na bydlení. Příspěvek na bydlení je prvním krokem. Měl by být dávkou, která vám pomůže s pokrytím nákladů na bydlení, ať už jako rodině či jednotlivci.

V bytě či domě, na který příspěvek žádáte, musíte mít hlášený pobyt. Je jedno, jestli jste vlastníkem nebo nájemníkem. Na dávku máte nárok v případě, že vaše náklady na bydlení přesahují třicet procent příjmů celé rodiny (v hlavním městě je to pětadvacet procent). Třetina (respektive 35 procent) příjmů rodiny současně nesmí přesáhnout normativní náklady na bydlení.

Aktuálně | Zákony | Příspěvek na péči

Od srpna se zvýší příspěvek na péči

Měsíční částka příspěvku se odvíjí od přiznaného stupně závislosti.

Pochopitelně na jeden byt nemůžete uplatnit příspěvek dvakrát. Můžete si tedy zažádat buď vy, nebo třeba váš partner. Pozor! Do příjmů rodiny se počítají příjmy všech, kteří mají v bytě hlášený trvalý pobyt. A to i přesto, že v něm nežijí.

Rozhodující jsou příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud tedy budete žádat v prosinci, budete dokládat příjmy a výdaje na bydlení za červenec, srpen a září.

Mezi vaše příjmy se počítá například i přídavek na dítě nebo rodičovský příspěvek či důchod

Jak se dávka vypočítá?

„Samotná výše příspěvku se stanoví jako rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a 0,30 násobkem (v Praze 0,35 násobkem) rozhodného příjmu. Jsou-li skutečné náklady na bydlení nižší než normativní, odečítá se příslušný násobek rozhodného příjmu od nákladů skutečných. Náklady na bydlení tvoří u nájemních bytů nájemné a výdaje za plnění poskytované v souvislosti s užíváním bytu a u družstevních a bytů vlastníků tzv. srovnatelné náklady. Dále se do nich zahrnují výlohy za energie, vodné a stočné, odpady a vytápění,“ uvádí MPSV.

Rozhodný příjem a normativní náklady

Rozhodný příjem je součet příjmů členů rodiny, včetně některých dávek státní sociální podpory (přídavek na dítě, rodičovský příspěvek). Normativní náklady na bydlení představují průměrné náklady rodiny či jednotlivce na bydlení podle velikosti obce a počtu lidí trvale přihlášených v bytě.

Zahrnují částky nájemného (pro nájemní byty) nebo tzv. obdobné náklady (pro družstevní byty a byty vlastníků) a ceny služeb a energií. Jejich výši stanovuje zákon o státní sociální podpoře diferencovaně podle počtu členů rodiny a velikosti obce, ve které je byt. Více informací naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni

Doplatek na bydlení

V případě, kdy vám příspěvek na bydlení nestačí, můžete požádat ještě o doplatek na bydlení. Nárok na doplatek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který tento byt užívá. Jeho příjem, respektive příjem všech společně posuzovaných osob (tj. lidí hlášených v bytě k trvalému pobytu) musí být po úhradě nákladů na bydlení nižší než částka jeho živobytí (částka živobytí společně posuzovaných osob).

Na doplatek máte nárok pouze v případě, že vám byl přiznán příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení. „Doplatek na bydlení může být poskytnut s přihlédnutím k celkovým sociálním a majetkovým poměrům také těm, kterým příspěvek na živobytí nebyl přiznán, protože je jejich příjem vyšší než částka živobytí. V tomto případě musí být příjem nižší než 1,30 násobek této částky,“ uvádí MPSV.

O doplatek na bydlení se žádá na pověřeném obecním úřadě. Nelze o něj žádat zpětně. Jeho výše se stanoví tak, aby po zaplacení nákladů na bydlení (viz výše) zůstala částka na živobytí. Ta se u každého určí jinak. Zohledňuje se konkrétní situace. Vychází se také z existenčního a životního minima.

Částky životního minima jsou pro letošek takovéto:

  • Jedna osoba: 3 410 Kč
  • První dospělý v rodině: 3 140 Kč
  • Druhý a další dospělý: 2 830 Kč
  • Dítě do 6 let: 1 740 Kč
  • Dítě do 15 let: 2 140 Kč
  • Dítě do 26 let: 2 450 Kč

Existenční minimum je pro rok 2016 na částce 2 200 korun.

Na stránkách MPSV najdete potřebné formuláře

Další článek


 

Další články

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 3 hodinami  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 5 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 13 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více