FinExpert.e15.cz

Poplatky za odpad: Zaplatíš tolik, kolik vyhodíš!

Změna platby by měla motivovat k co největšímu třídění odpadu.

Ministerstvo životního prostředí navrhuje dvojí způsob platby za komunální odpad a jeho svoz. Buď jako do teď roční poplatek za občana, nebo podle toho, kolik odpadu reálně vyhodíme. Volba platby bude nikoliv na občanovi, ale na obci. Ministerstvo životního prostředí má představu, že o čím menší obec půjde, tím snáze umožní občanům platit podle množství vyprodukovaného odpadu. Obce jsou ale jiného názoru, podle nich to nebude fungovat.

Proč taková změna?

Tato změna platby by samozřejmě měla motivovat k co největšímu třídění odpadu. Obce by měly být donuceny k tomu, aby rozestavěly větší množství barevných kontejnerů nejen na papír, plasty a sklo, ale i na kovy, kartony, bioodpad a další. Tyto odpady často končí v popelnicích a následně na skládce jenom z toho důvodu, že je lidé prostě nemají kam vyhodit. MŽP by tímto zákonem chtělo od roku 2024 co nejvíce snížit skládkování.

Pokud obec dostatečné množství kontejnerů nezajistí, může podle nového zákona dostat pokutu až deset milionů korun. Jestliže ale budou obce svolné, budou spolupracovat a do nového systému se zapojí, mohou od MŽP získat velké dotace v celkové výši 13 miliard korun.  

Ministr Richard Brabec (ANO) uvedl, že největší diskuse se v zákonu odehraje právě o poplatcích. „I podnikatelům a investorům ale především obcím dáme jasný dlouhodobý plán, jakou má stát strategii,“ uvedl.

„Platíš tolik, kolik vyhodíš“

Nyní může obec občanovi účtovat roční poplatek ve výši maximálně 1000 korun. Po změnách by se částka měla o 100 korun zvýšit. Nově by se „popelnice“ mohly platit i měsíčně. Nový systém zvaný PAYT (platíš tolik, kolik vyhodíš), by účtoval podle množství, respektive hmotnosti či objemu nebo jejich kombinace.            

„Slabiny jsou u druhého poplatku za produkci komunálního odpadu. A to proto, že před x lety se to realizovalo a byl s tím problém, že se lidé snažili různým způsobem si množství komunálního odpadu snížit,“ řekl místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal s tím, že to bude vyžadovat větší kontrolu. „Spíš to může inklinovat k tomu, že budou masově vznikat černé skládky,“ upozornil. Svaz podle něj navrhoval MŽP kombinaci obou způsobů.

Platíme | Zajímavosti | Zákony

Vyplatí se neplatit televizní poplatky?

V ČR jsme povinni platit televizní a rozhlasové poplatky.

Jak to má MŽP vymyšlené?

Obec by zavedla poplatek podle minimálního základu, povinností by bylo zaplatit 10 kilogramů v případě hmotnosti nebo 60 litrů v případě objemu nebo kapacity. Sazba by činila nejvýše šest korun za jeden kilogram, po jedné koruně za objem a kapacitní základ. V součtu by pak horní hranice celkového poplatku činila za občana ročně 720 Kč za svoz černé popelnice.

„V tomto systému (PAYT) se občanům jejich odpady při svozu zváží nebo se spočítá objem svozových nádob či pytlů v litrech. Firmy mají dnes vážící zařízení namontované na vozech, používají čárové kódy, čipy nebo pytle, takže přesně ví, jaké množství bylo vyprodukováno v kterém domě v kilech nebo litrech. Platba za odpady bude stanovena třemi různými způsoby. Na hmotnostním základě, kdy se poplatek počítá z hmotnosti odpadu vyprodukovaného z nemovitosti za měsíc. Druhou možností je objemový základ, což je objem odpadů z nemovitosti, přepočtený na hlavu. Třetí variantou je kapacitní základ, tedy frekvence svozů popelnic o stanoveném objemu vztažená na poplatníka. Systém platby odpadů po hmotnosti využívají v ČR už dnes desítky obcí,“  vysvětlila nám tisková mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Obce budou nuceny dohlížet na třídění odpadu

„Budeme po obcích požadovat, aby dodržovaly povinné třídění papíru, plastů, skla, kovů a bioodpadu. Pokud to obec nebude dodržovat, bude se významně vystavovat pokutám od České inspekce životního prostředí,“ upozornil ředitel odboru odpadů na MŽP Jaromír Manhart. Problém je ale s umístěním kontejnerů na třídění. V mnoha obcích či městech už nemají prostor, kde by kontejnery mohly stát.

MŽP se snaží o to, aby obce nedoplácely za odpad, který vyprodukují jejich občané. Podle MŽP je problém v tom, že i když si obec může účtovat poplatek 1000 korun, požaduje platbu například 500 korun. Náklady jsou většinou mnohem vyšší. U větších měst rozdíl dosahuje až 30 procent.

Další článek


 

celkem 27 komentářů

Nejnovější komentáře

Asi jsi pořádně nečetl, co jsem psal. Jak chceš plat...
Jindra
19. 9. 2016, 19:52
Já myslím že je to v pořádku. Doma třídíme prakticky...
Robin Hudec
18. 9. 2016, 17:35
Souhlasím prakticky se vším, co jste napsal. Podle ...
Petr Kočandrle
19. 3. 2016, 02:27
Ty nove kotle vyzaduji nejaky prikon, takze to spotr...
radek
18. 3. 2016, 23:55
Možná je na čase uvažovat o topení něčím jiným ;-) O...
Petr Kočandrle
16. 3. 2016, 13:55

Další články

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Podívejme se na pět základních rozdílů mezi oběma dávkami.

Před 6 hodinami  |  Gola Petr

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Včera  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Včera  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Včera  |  Pospíšil Aleš
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více