FinExpert.e15.cz

Pokuty zdravotních pojišťoven

Kdo je na vině, občan, který si nehlídá své povinnosti, nebo pojišťovna, která jej včas a řádně neinformovala?

Občas v médiích zaslechneme, že někdo dluží desetitisíce ne-li statisíce zdravotní pojišťovně. Tento dlužník je roztrpčen, že o dluhu neměl ani tušení a nechápe, jak k němu mohlo dojít. Kdo je na vině, občan, který si nehlídá své povinnosti, nebo pojišťovna, která jej včas a řádně neinformovala? Zeptali jsme se zdravotních pojišťoven, jak to tedy je. A jak v případě dluhů postupují.

Rozdávají zdravotní pojišťovny pokuty často? Za co?

Podle zdravotních pojišťoven jsou pokuty udělovány pouze v krajních případech. Nejčastěji osobám samostatně výdělečně činným. „Například se jedná o situace, kdy OSVČ nedoloží přehled o svých příjmech a výdajích nebo zaměstnavatel nezašle přehled o platbě pojistného za své zaměstnance,“ říká Elenka Mazurová, tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.                                      

Jestliže pojišťovna zjistí, že plátce pojistného neplatí, vyzve ho k dodatečnému splnění. Když klient ani po výzvě dluh nezaplatí, přistupuje pojišťovna k pokutě. V tomto případě se musíme připravit na pokutu ve výši okolo 5 tisíc korun – při prvním pochybení. Pokud stále pokutu neplatíme, logicky se dlužná částka zvyšuje až do výše stanovené zákonem.

Je možné zjistit, zda dlužíme jinou formou než návštěvou pobočky?

Samozřejmě je to možné z případných výzev, jak už bylo výše uvedeno. Další možností je navštívit web vaší pojišťovny. Některé pojišťovny, například VZP, mají ještě více možností: klient může podat dotaz přes portál VZP, datovou schránku, prostřednictvím emailu, písemně na příslušnou regionální pobočku.

Bez návštěvy pobočky je možné tyto informace sdělit např. doporučenou korespondencí  a v současné době také prostřednictvím naší elektronické aplikace Karta mého srdce, kdy pojištěnci vedení v kategorii OSVČ a OBZP mohou v této aplikaci využít agendu, kde si mohou prostudovat své předpisy a platby pojistného a případně také zaslat na naši pojišťovnu žádost o potvrzení o bezdlužnosti,“ dodává za Zaměstnaneckou pojišťovnu Škoda, Petr Kvapil.

Co když je klient dlouhodobě v zahraničí

I pokud trávíme nějaký čas v zahraničí, musíme si platby zdravotní pojišťovně hlídat. Jak v tomto případě postupovat? „Pokud je plátce na dlouhodobém pobytu v zahraničí po dobu delší šesti měsíců, není povinen platit zdravotní pojištění za podmínky, že po celou dobu pobytu je v cizině zdravotně pojištěn  a učinil písemné prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině, které doručil zdravotní pojišťovně před odjezdem a zároveň vrátil kartičku pojišťovny,“ vysvětluje Richard Medek, mediální a marketingový manažer Vojenské zdravotní pojišťovny. Po návratu z ciziny je nutné se opět pojistit.

Může se stát, že pojištění za klienta pojišťovny přestane platit zaměstnavatel? Jak si tuto situaci pohlídat?

Tato situace samozřejmě nastat může. Je dobré, pokud měníte zaměstnání, si u vaší pojišťovny ověřit, zda vás nový zaměstnavatel ke zdravotní pojišťovně nahlásil. Varovat vás může fakt, že je váš zaměstnavatel například v dlouhodobé insolvenci, propouští ve velkém své zaměstnance, nevyplácí jim plat. Pokud se do této situace dostanete, nemusíte se bát. Jestliže jste u pojišťovny přihlášen a máte platnou pracovní smlouvu, neodpovídáte za dluh zdravotní pojišťovně vy, ale váš zaměstnavatel.

Jakým způsobem pojišťovna dluhy vymáhá?

Způsob postupu se může u jednotlivých pojišťoven lehce lišit. Klienti jsou většinou alespoň jednou do roka pojišťovnou informováni o výši svého salda. „Plátci s čerstvými dluhy jsou opakovaně obesíláni jednou měsíčně výzvou k zaplacení své poslední splatné pohledávky tzv. „službou pro zapomnětlivé klienty“, a to formou datových zpráv, mailů, SMS a dopisů,“ prozradil nám Oldřich Tichý, tiskový mluvčí VZP. Pokud ani po výzvách dlužníci své dluhy neuhradí, jsou obesíláni platebními výměry. Dlužné částky jsou poté vymáhány daňovými anebo soudními exekucemi.

Další článek


 

 


Další články

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Účastníků v penzijních fondech ubývá

26.  8.  2016  |  Rybová Romana
Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

26.  8.  2016  |  Schwarzmann Marek  |  3
Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

26.  8.  2016  |  Rybová Romana  |  1

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

(Inzerce) Ať už chcete koupit pračku, televizi nebo žrádlo pro psa, internet je Váš mocný pomocník, protože Vám dává svobodu výběru.

26.  8.  2016  |  Inzerce

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

25.  8.  2016  |  web Investiční  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Podomní prodej | Zajímavosti | Smlouvy | Legislativa

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD23.928 Kč-0.042 %
Britská libraGBPGBP31.618 Kč0.098 %
Japonský jenJPYJPY23.839 Kč0.059 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX852.290-0.41 %
CETV58.6000.17 %
ČEZ416.500-0.12 %
Erste Bank687.300-1.09 %
Fortuna89.000-2.20 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více