FinExpert.e15.cz

Pojišťovny odhalují podvody

Nejvíce se klame v Praze, zato nejpoctivějším krajem bychom mohli nazvat Východočeský a Olomoucký.

Komerční pojišťovny za tři čtvrtletí tohoto roku odhalily pojistné podvody za několik desítek milionů korun. V České pojišťovně dokonce za více než 360 milionů korun. U Allianz pojišťovny byl meziroční nárůst 70 milionů korun. Z dlouhodobého pohledu se zvyšuje nárůst pojistných podvodů. Nejvíce se klame v Praze, zato nejpoctivějším krajem bychom mohli nazvat Východočeský a Olomoucký (záleží na údajích jednotlivých pojišťoven).

Pojištění vozidel

Česká podnikatelská pojišťovna odhalila nejvíce pojistných podvodů v oblasti pojištění vozidel. „Z nedávné doby evidujeme případ třicetiletého řidiče, který srazil autem srnu, která mu na silnici vběhla do cesty. Vozidlo měl půjčené, a protože neměl peníze na opravu škody, dohodl se svým známým, že budou předstírat jinou dopravní nehodu. Společně se domluvili na historce, podle které škoda vznikla při couvání na parkovišti. Při šetření případu naši specialisté zjistili, že se celá věc nemohla stát tak, jak uvedli. Pod tíhou důkazů se nakonec sami přiznali. Oba teď čelí obvinění ze spáchání pojistného podvodu. Lidé si v podobných případech neuvědomují, že pojistný podvod je trestný čin, za který může soud podle závažnosti udělit až desetiletý trest odnětí svobody. V tomto případě na nevyplaceném plnění pojišťovna uchránila částku téměř 70 tisíc korun,“ uvádí Renata Čapková, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Investujeme | Půjčujeme si | Úvěry

Peer-to-peer půjčky a související rizika pro věřitele

Investoři si vybírají, komu své finanční prostředky poskytnou.

Dále se řidiči snaží podvádět tak, že si dají opravit havarované vozidlo, nechají si vystavit fakturu na mnohem vyšší částku, než by skutečně stála oprava. Tu se poté snaží podstrčit své pojišťovně.            

„V letošním roce jsme také zaznamenali nový trend u likvidace škod motorových vozidel – falešné faktury  za originální náhradní díly. Ve skutečnosti jsou k opravě vozidla použity aftermarketové, nebo repasované díly, ale díky falešným fakturám je škoda uměle navýšena. A bohužel klient o těchto praktikách autoservisu často nemá ani potuchy,“ představuje chování některých autoservisů Vojtěch Stavný, vedoucí bezpečnostního odboru v pojišťovně Kooperativa. 

Úrazové pojištění

I v oblasti úrazového pojištění dochází ke zvýšení pokusů o podvod. Vědomě podvádí dokonce i lékaři, kteří bývají podvodníkům stále častěji nápomocní. Jejich účast na pojistném podvodu se podle České pojišťovny prokáže ve čtvrtině prošetřovaných případů. Podvodníci si myslí, že podvod v úrazovém pojištění se dá těžko prokázat, proto se o něj snaží. Podle pojišťoven je ale opak pravdou.                    

„V úrazovém pojištění se v praxi nejčastěji setkáváme s případy, kdy se klient snaží co nejvíce prodloužit dobu svého léčení a rehabilitace, a tím neoprávněně získat od pojišťovny vyšší pojistné plnění. V mnoha případech si ale pacienti ani neuvědomují, že se tímto jednáním dopouští trestného činu, a to pokusu o pojistný podvod,“ varuje ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl.

Uzavření pojištění

Při uzavírání pojištění podvádí klienti i jejich poradci. Klienti nejčastěji klamou v uvádění svého zdravotního stavu a dokládají fiktivní příjmy. Poradci pro změnu uzavírají fiktivní pojistné smlouvy, a to bez vědomí klienta.

Lidé jsou ale ochotní zajít ještě dále  

Česká pojišťovna: Obvinění ze spáchání pojistného podvodu si vysloužil starší muž ze severovýchodu Čech. Pojišťovně nahlásil požár rodinného domu, ke kterému mělo dojít kvůli závadě na elektroinstalaci. Celá pojistná událost však vykazovala několik podezřelých znaků, a tak bylo detektivy České pojišťovny zahájeno šetření. Vyšetřování na místě činu a výslech svědků prokázaly, že muž byl častým návštěvníkem místní herny a díky tomu byla jeho finanční situace, mírně řečeno, komplikovaná. Provedená expertíza požářiště navíc našla v rodinném domě dvě různá ohniska požáru a zbytky hořlavé látky. Po konfrontaci se zjištěnými fakty se muž přiznal, že dům sám zapálil, aby se tak díky penězům z pojistky zbavil dluhů, o které se již delší dobu dosti nevybíravým způsobem hlásil věřitel. 

Allianz: O vynalézavosti podvodníků pracujících v tandemu svědčí případ klienta, který Allianz pojišťovně „naúčtoval“ proplacení kompletního poškození veškerých domácích spotřebičů ve výši 350 000 Kč v důsledku přepětí. Vše doložil fotodokumentací a předložil doklady o nevratném poškození pračky, sušičky, myčky, dvou televizí, mikrovlnky, vaflovače, mixéru, topinkovače, fénu, kulmy a dalších přístrojů. V místě jeho bydliště provedli detektivové Allianz pojišťovny šetření i u ostatních nájemníků v budově a nezjistili u nich žádná obdobná poškození ani problémy s elektřinou.

Nepotvrdil je ani dodavatel elektrické energie v dané lokalitě. Ukázalo se, že doklady o poškození elektrospotřebičů byly účelově vystavené a detektivové nabyli podezření, že některé ze spotřebičů dotyčný ani nevlastnil. Klient dlouho odmítal prohlídku poškozených věcí a neustále měnil dobu a místo setkání s vyšetřovateli. Nakonec pod tíhou důkazů a vidiny trestního stíhání od nároků na pojistné plnění odstoupil. 

„Přivydělat“ si chtěl i jeden z klientů cestovního pojištění, a to po dovolené, kterou strávil v Jižní Americe. Protože se zranil, vyhledal ošetření u místního soukromého lékaře. Platbu zde uhradil a obdržel všechny potřebné doklady. Ve snaze zlepšit svůj finanční rozpočet, zřejmě vyčerpaný tak finančně náročnou cestou, upravil výši plateb na fakturách za ošetření, které následně předložil pojišťovně.                                                                                                                                                

Likvidátorovi byla požadovaná částka podezřelá, protože několikanásobně převyšovala běžné náklady za ošetření v dané zemi. Klient ale trval na svém. Do případu následně vstoupili detektivové Allianz pojišťovny a bylo jen otázkou času prokázat, že předložené faktury byly pozměněny. Potvrdilo se to i ověřením u zahraničního lékaře, který měl svědomí čisté. Klient se po předložení důkazů vzdal nároku na pojistné plnění, a odešel tak nakonec s prázdnou. 

Další článek


 
celkem 1 komentář

Poslední komentáře

V podstatě nejsem z informací v článku vůbec překvap...
Robin Hudeček
23. 5. 2016, 22:11

Další články

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Nechoďte nakupovat hladoví a striktně se držte seznamu.

Včera  |  web Investiční  |  1

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

27.  5.  2016  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

27.  5.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více