FinExpert.e15.cz

Pojistka proti špatné silnici

S výmoly a dírami se na silnicích všech tříd setkáváme prakticky denně. Lze se proti poškození auta bránit i jinak než jen rychlou reakcí řidiče?

Silnice v ČR jsou leckdy v havarijním stavu. Podle statistik nehodovosti Policie ČR, bylo minulý rok šetřeno celkem 468 nehod, které byly prokazatelně způsobeny špatným stavem vozovky. Tento způsob zavinění dopravní nehody na našich silnicích je šestý nejčastější. Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR uvádí, že v minulém roce bylo na našich silnicích zraněno z důvodu špatného stavu vozovky celkem 12 osob, z toho 1 osoba těžce a 11 lehce. Celková hmotná škoda nehod způsobených špatným stavem vozovky činila 10,52 mil. korun. Stav vozovky byl největším problémem pro řidiče v Praze, nejméně pak pro jihočeské.

Obléhat úřady

Mnoho přímých možností, jak se proti těmto „nástrahám“ silnic bránit, není. Majitelem komunikací je buď stát, kraje nebo obce, od nichž na odškodnění v případě vážnější nehody či poškození vozidla sice máte nárok, ale uplatňování práva na náhradu škody je obtížné a v praxi neefektivní. Nejprve musíte zjistit, kdo je konkrétním vlastníkem komunikace, a poté dodat potřebné dokumenty. Budete potřebovat doložit rozsah vzniklé škody (fotodokumentaci poškození, fakturu za opravu apod.) a také protokol policie o tom, že nehoda byla způsobena závadou na komunikaci.

Správce komunikace vám také zaplatí pouze náhradu tzv. skutečné škody, ve které bývá zohledněna tzv. amortizace. Ponížení náhrady škody o amortizaci může být dle stáří vozidla velmi výrazné, a to až do výše 50 % z cen dílů použitých při opravě.“

Svou škodu na vozidle můžete nárokovat také z havarijního pojištění, pokud ho máte sjednáno. Povinné ručení se na tyto případy nevztahuje – je určeno k pokrytí škod způsobených třetí osobě a ne škody vzniklé na vlastním vozidle.

Bonusy k povinnému ručení u pojišťoven

Pojištění proti škodám na vozidle vzniklým v důsledku špatného stavu vozovky nabízí k povinnému ručení zdarma jako bonus pojišťovna Direct. Nejedná se tedy o samostatný produkt, ale pouze o doplněk.

Pro srovnání uveďme v krátkosti, jaké bonusy či slevy k povinnému ručení nabízejí další pojišťovny:

  • U Allianz se mohou 10% slevy dočkat ti, kdo mají současně sjednáno životní pojištění, nebo pojištění majetku a odpovědnosti, případně penzijní připojištění.
  • Česká pojišťovna zdarma přidává k povinnému ručení úrazové pojištění pro řidiče.
  • U ČPP se dočkáte zdarma úrazového pojištění pro řidiče a 10% slevy na pojištění rodinných domů a domácností. Dále možnost získat kreditní kartu s 3% slevou na nákup benzínu u jakékoliv čerpací stanice v tuzemsku i v zahraničí, která přijímá platební karty MasterCard.
  • Pojišťovna ČSOB v ceně povinného ručení nabízí kromě obligátního pojištění řidiče také pojištění jeho osobních věcí plus věcí jeho nejbližších pro případ poškození při zaviněné nehodě.
  • Dolnorakouská pojišťovna je nováčkem na trhu s povinným ručením (od 2007). V rámci bezplatné asiastenční služby je u ní zahrnuto i  pojištění nedostatku paliva, zlomení nebo ztráta klíčů od vozidla, zamčení klíčů ve vozidle, poškození pneumatik nebo dotankování nesprávného typu paliva.
  • U Kooperativy je zdarma živelní pojištění auta, které zahrnuje ochranu proti následujícím rizikům: povodeň, záplava, úder blesku, vichřice, krupobití, sesuv půdy, lavina, pád stromu či stožáru a požár.
  • U Triglav je zdarma pojištění řidiče a pojištění právní ochrany. 

Parametry pojištění proti špatnému stavu vozovky

"Pojištění je konkrétně určeno proti takovým změnám ve sjízdnosti pozemní komunikace, jež řidič, který přizpůsobí svou jízdu stavu vozovky, nemůže předvídat, a která je způsobena poškozením vozovky nebo poškozením součástí stavby silnice (dopravní značky, svodidla apod.)", říká mluvčí Direct Tomáš Zavoral.

Podmínkou pro to, aby vznikl nárok na pojistné plnění, je doložit rozhodnutí policie či správního orgánu o tom, že škodní událost byla zaviněna závadou ve sjízdnosti pozemní komunikace. Nemůže být také, a to ani z části, zaviněna řidičem. V tom se může skrývat největší potíž. Ne vždy je totiž jasné, zda byla škoda způsobena vadou na komunikaci, a ne například rychlou jízdou.

Pojištění se vztahuje na všechny komunikace v České republice první až třetí třídy, které vlastní stát, tzn., pokrývá prakticky celé území republiky. Sjednává se s limitem pojistného plnění ve výši 30 % obecné ceny vozidla v době pojistné události, max. však do 100 tisíc Kč.

 


Konkrétní příklad:

Řidič vozidla Fiat při jízdě po jedné z hlavních plzeňských tepen přejel přes neoznačený litinový poklop. Vzhledem k technickému stavu tohoto poklopu došlo při přejezdu vozidla k proražení pneumatiky vozu a k poškození disku kola. Dle policejního protokolu byl jednoznačně vyloučen podíl řidiče Fiatu na vzniku škody. Při následné kontrole v odborném servisu bylo zjištěno i poškození příčného ramene zavěšení kola. Celkové náklady na opravu vzniklého poškození dosáhly výše přesahující 16.000,- Kč. (zdroj: Pojišťovna Direct)

Další článek


 

Související články

celkem 1 komentář

Poslední komentáře

Pozor řidiči!
labuenaa
3. 4. 2008, 12:15

Další články

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Podnikání bývá opředeno spoustou mýtů a polopravd.

Před 5 hodinami  |  Štarková Petra

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

Včera  |  Rybová Romana
Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Včera  |  Ondráčková Kamila
Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Včera  |  Dufek Petr
Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Dnešní doba přeje více půjčkám než spoření.

20.  5.  2016  |  Rybová Romana  |  5

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.025 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.192 Kč0.355 %
Britská libraGBPGBP35.323 Kč1.164 %
Japonský jenJPYJPY22.045 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.607 Kč-0.083 %
více...
PX875.8600.12 %
CETV57.1501.15 %
ČEZ429.400-0.69 %
Erste Bank638.0001.79 %
Fortuna85.000-0.76 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více