FinExpert.e15.cz

Podvádíte při žádostech o půjčku? Nevyplatí se to

Praha, 17. července 2015

Zamyslete se, kolikrát v životě jste museli poskytnout své osobní údaje, doložit příjem a prokázat se nespočtem dalších informací? Ty se postupně ukládají  v některém z českých bankovních či nebankovních registrů. Na jednu stranu to neznamená, že by k vašim osobním údajům měl kdokoli přístup, což ošetřuje zákon na jejich ochranu. Ale kdykoli si je může vyhledat člen daného registru, tedy finanční instituce, u které žádáte o půjčku. I proto stojí za to zvážit, zdali se vyplatí uvádět nepřesné či lživé informace.

Otázku „Jak často lidé podvádějí“ zodpovídá série výzkumných experimentů o nečestném chování, která byla publikována v periodiku Personality and Social Psychology Bulletin a v magazínu Scientific American. Výzkumníci Oliver Sheldon a Ayelet Fishbach došli k závěru, že lidé mají tendenci méně upravovat realitu, když mají dostatek času si uvědomit potenciální dopad svého neetického rozhodnutí.

Podle kanadské studie společnosti Equifax až 9 % respondentů nadsadilo svůj příjem v žádostech o hypotéku. Tentýž výzkum zjistil, že pro 10 % lidí není problémem v takovém případě lhát. Obdobný průzkum byl proveden i ve Velké Británii. Jeho hlavním zjištěním je, že téměř čtvrtina lidí v minulosti neuváděla při podávání žádostí o finanční úvěry správně všechny skutečnosti. Nejčastějším prohřeškem byla manipulace s výší příjmu, mezi  další patřily záměrné nepřesnosti v rodinném stavu a věku.

V nedávné době si jedna evropská finanční společnost najala společnost Creditinfo Solutions na vývoj modelu kreditního skóringu pro svůj systém online půjček. Formulář žádosti o půjčku požadoval všechny typické informace: adresu, datum narození, příjem, pracovní stav a podobně. 
Hodnotící proces analyzoval tyto informace spolu s dostupnými daty z lokálního kreditního byra a s dalšími informacemi z předchozího vztahu žadatele s poskytovatelem půjčky.

Navíc byl ale využit i jiný zdroj dat, který by většina lidí neočekávala. Aplikační proces byl propojen s vládní databází obsahující informace o srážkách daní z příjmu, příjmech a souvisejících údajích. Někteří lidé nemuseli mít v této databázi zahrnuty všechny příjmy, ale pro většinu z nich to znamenalo, že poskytovatel úvěru znal výši jejich příjmu.

„Lidé, kteří ve výzkumu poskytli „optimistickou“ tedy nadsazenou verzi svých příjmů, byli vyhodnoceni jako vyšší riziko, nehledě na celkovou výši jejich příjmů. Žadatel o úvěr, který měl solidní příjem a nadsadil jej, byl v rámci modelu vnímán hůře v porovnání s někým, kdo měl příjem sice nižší, ale podával jej pravdivě,“ uvedl Richard Barkand, analytik Creditinfo Solutions.

Až budete tedy příště žádat o půjčku či kreditní kartu, nepodceňujte možnost, že vaše banka již zná odpovědi na otázky, které pokládá. Ty mohou mít spíše za cíl otestování vaší osobnosti a výsledné podmínky může pokus o zkreslení reality ovlivnit.

Další článekDalší články

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

Stačí jen mírně upravit spotřebitelské návyky.

Před 8 hodinami  |  web Investiční  |  7

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Sněmovna schválila týdenní dovolenou pro otce, kterým se narodilo dítě. Tato novela by měla začít platit příští rok od ledna nebo února.

Včera  | 

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Na slevu na EET mají nárok pouze fyzické osoby, právnické osoby nikoliv.

Včera  |  Gola Petr  |  5

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

(Inzerce) Placení bankovní kartou je už v Česku běžným standardem. Povědomí o firemních kartách a jejich výhodách ale stále není moc rozšířené.

Včera  |  Inzerce

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více