FinExpert.e15.cz

Podpora v nezaměstnanosti 2016

V jakém případě dostaneme podporu v nezaměstnanosti, nebo naopak nedostaneme?

Může se to stát každému z nás: prostě nečekaně přijdeme o práci. Na co budeme mít nárok? V jakém případě dostaneme podporu v nezaměstnanosti, nebo naopak nedostaneme? Jaká to vůbec bude částka? Je možné si na pracáku přivydělat?

Kdy máte na podporu v nezaměstnanosti nárok?

Podporu v nezaměstnanosti dostanete v případě, že jste před nahlášením do evidence úřadu práce v uplynulých dvou letech pracovali alespoň 12 měsíců (respektive získali jste dobu důchodového pojištění alespoň 12 měsíců). To stejné platí pro zaměstnané i podnikatele. Doba se vám započítá i z brigád, ale musíte si platit důchodové pojištění.            

Do těchto 12 měsíců se započítává i náhradní doba. To je doba, kdy jste na mateřské či rodičovské dovolené, pobíráte invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, nebo pečujete o osobu blízkou, vykonáváte dlouhodobou dobrovolnickou službu, která překračuje v průměru 20 hodin v kalendářním týdnu.

Vyděláváme | OSVČ | Podpora v nezaměstnanosti

OSVČ a podpora v nezaměstnanosti

Jak postupovat, když se v samostatné výdělečné činnosti nedaří?

Doba výplaty podpory v nezaměstnanosti

O tom jaká bude vaše podpůrčí doba, rozhodne fakt, kolik je vám let v době podání žádosti o zařazení do evidence úřadu práce. Do 50 let věku je podpůrčí doba 5 měsíců, nad 50 let do 55 let je to 8 měsíců, a pokud jste starší 55 let, získáte podporu na 11 měsíců.

Kdy nárok na podporu zaniká?

Podpora vám přestane být vyplácena samozřejmě v okamžiku, kdy si najdete zaměstnání. Nárok na podporu v nezaměstnanosti zaniká v případě, že ÚP ČR vyřadí uchazeče pro neplnění součinnosti z evidence. Podporu logicky nedostanete, když je vám vyplácen starobní důchod, dávky nemocenského pojištění, podpora při rekvalifikaci nebo v případě převzetí do vazby.

„Podpora v nezaměstnanosti činí v prvních dvou měsících podpůrčí doby 65 %, další dva měsíce 50 % a po zbývající dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání,“ uvádí Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce ČR.

Od října 2015 nově nemají na podporu v nezaměstnanosti nárok  např. společníci  nebo jednatelé společnosti s ručením omezeným, pokud jsou za svou činnost odměňovaní.

Jaká je výše podpory

Neznamená, že když jste vydělávali 100 tisíc měsíčně, bude se vám podpora vypočítávat z této částky. Maximální výše podpory je totiž 0.58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Což je pro tento rok 15 024 korun.

V případě osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bere ÚP ČR v potaz poslední vyměřovací základ v rozhodném období přepočtený na jeden kalendářní měsíc.

„Pokud člověk  před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, je po celou dobu procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. Maximální výše podpory při rekvalifikaci je 0,65násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku (25 903 Kč), maximální výše podpory při rekvalifikaci tedy v tomto roce činí 16 837 Kč,“ doplňuje Kateřina Beránková.

Co je to nekolidující zaměstnání?

V době, kdy jste vedeni na úřadu práce, si můžete i přivydělat. V tomto případě jde o nekolidující zaměstnání. Z tohoto zaměstnání ale nesmíte mít větší hrubý příjem, než je polovina minimální mzdy. Pro letošek je minimální mzda 9 900 korun.

Přivydělat si tedy můžete maximálně 4 950 korun hrubého měsíčně. Pokud pracujete, musíte to nahlásit úřadu práce. A to v každém případě. Nezáleží na výši výdělku. Poté budete muset pravidelně na úřadu práce dokládat výši hrubého měsíčního výdělku či odměny. Pozor! Po celou dobu trvání nekolidujícího zaměstnání pozastaví ÚP ČR výplatu podpory v nezaměstnanosti.

Co když vyčerpáme jen část podpůrčí doby?

„Pokud se uchazeč vrátí do evidence do tří měsíců po vyřazení, pak ÚP ČR pokračuje ve výplatě podpory v nezaměstnanosti. Tedy například jestliže člověk pobíral podporu dva měsíce, podpůrčí doba je v jeho případě 5 měsíců, a vrátí se do evidence po dvou a půl měsících, bude mu ÚP ČR vyplácet podporu v nezaměstnanosti ještě tři měsíce. V případě, že se uchazeč vrátí do evidence po více než třech měsících, pak proběhne celý proces znovu od začátku a podpůrčí doba se počítá znovu,“ vysvětluje Kateřina Beránková.

Jak je to se ženami, které nenajdou práci po rodičovské dovolené

Když žena po rodičovské dovolené žádá o podporu v nezaměstnanosti, musí i v tomto případě splnit podmínku odpracování minimálně 12 měsíců (platit si důchodové pojištění). Naštěstí se do toho počítá i doba, kdy byla na rodičovské dovolené. Jelikož žena nepracovala, nemůže jí ÚP vypočítat výši podpory z platu.

ÚP ČR jim tedy vypočítá, v případě, že splní podmínky nároku, podporu v nezaměstnanosti  z průměrné mzdy v národním hospodářství. V tom případě tedy klient dostane za první 2 měsíce dávku ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství. První dva měsíce tedy dostane asi 4 tisíce, další dva měsíce něco přes 3 tisíce a dále necelé 3 tisíce.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den chci se zeptat jak se vyplaci podpora v ne...
Irena
24. 11. 2016, 21:01
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Jsem evidován na ÚP...
Jakub
18. 11. 2016, 11:50
Dobrý den, po ukončení rodičovské dovolené dne 31.10...
Martináková
3. 11. 2016, 11:05
Dobrý den, výpočet se provádí za předchozí kvartá...
Lída
14. 10. 2016, 15:09
Dobrý den, nikde jsem se nedočetl, jak by se vypočet...
Pavel Staněk
20. 4. 2016, 18:46

Další články

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Před 3 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Před 3 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Před 6 hodinami  |  Poncarová Jana  |  12

Převod auta: od června nastane změna

Převod auta: od června nastane změna

Před 6 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné vládě předložila ministryně Michaela Marksová.

Před 16 hodinami  |  Rybová Romana  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více