FinExpert.e15.cz

Podnikání na internetu: Víte, jak vybrat doménu?

Při koupi domény vybírejte jednoduchý a zapamatovatelný název.

V dnešní internetové době nenajdete člověka, který by nedokázal vyjmenovat hned několik populárních domén. Názvy jako Seznam.cz, Facebook.com, Wikipedia.cz nebo Youtube.com patrně slýcháte dnes a denně. Ale dokázali byste uspokojivě odpovědět na otázku, co to vlastně doména je a jak je její název směrodatným faktorem pro úspěch webu?

Doména jako sídlo firmy

Ať už budujete e-shop, portál, blog nebo vytváříte webové stránky své firmy, základním stavebním kamenem veškerých vašich dalších snah je koupě domény čili webové adresy. Pro ilustraci si ji lze představit jako reálnou adresu (ulici s číslem popisným), na které následně budujete pomyslnou „budovu“ firmy, tedy web.

Tuto budovu společnosti ve virtuálním světě představuje webhosting. Spolu s prostorem, kam můžete začít umisťovat obsah svého webu, nabídne webhostingová firma u nás například Forpsi.cz, Banan.cz, Fryer.cz a mnohé další též další potřebné služby, od provozováníe-mailů až po různé možnosti správy webu. Jsou služby hostingu nutné?

Ano, pokud chcete s webem dále pracovat. „V podstatě lze vlastnit doménu bez toho, aniž byste aktivovali webhosting. V tomto případě je však doména prázdná a nebo se na ní nachází stránka registrátora,“ upřesňuje vztah domény a hostingu provozovatel webu WebAdresy.cz Jan Kolář.

Život domény začíná registrací a končí datem expirace

Vůbec prvním krokem k vlastnictví domény je výběr vhodného doménového názvu, o jehož pravidlech se dozvíte níže. Následně je potřeba ověřit, zda je vybraná webová adresa volná a nepatří již jinému majiteli.

Tento úkol za vás vyřeší specializované weby (například NIC.CZ), na kterých si nejen ověříte volnost doménového názvu, ale případně máte možnost si ihned vybranou adresu zaregistrovat. Takový „pronájem“ domény lze realizovat v řádech let, pro domény s koncovkou CZ se jedná o minimální časovou lhůtu ve výši jednoho roku, přičemž maximálním prahem je deset let.

Uplyne-li zaregistrované období, doména takzvaně expiruje. Dnem expirace však webovou adresu neztrácíte ihned, nýbrž váš doménový název putuje do takzvané ochranné zóny 30 + 15 dní. V překladu to znamená, že po dobu jednoho měsíce funguje expirovaná doména beze změn. Po uplynutí této doby přichází patnáctidenní fáze, kdy je webová adresa neaktivní, ale vlastnická práva pořád patří vám.

Teprve po skončení ochranné lhůty ztrácíte nárok na pronájem domény, která se automaticky stává volná k registraci jinými subjekty. Proto se vyplatí zaznačit si den expirace domény v kalendáři a s dostatečným předstihem vlastnictví webu prodloužit. V případě úspěšné domény nebo chytlavého názvu totiž můžete čekat nemalý zájem konkurentů o propadlou doménu. „O výnosnou doménu se poperou registrátorské firmy typu dAukce.cz, která zajímavé propadlé webové názvy odchytává a následně draží. Se zdviženým prstem doporučuji důležité domény prodlužovat klidně i na pět let, což při dnešních cenách vychází zhruba na tisíc korun a může vám to následně ušetřit finanční sumy v desetitisících,“ upozorňuje Jan Kolář.

Správný název je alfou a omegou úspěšnosti domény

Nejtěžší část vybudování webových stránek vás však čeká hned na začátku, vymýšlení názvu domény totiž předpokládá zohlednění mnoha faktorů internetového marketingu. Webová adresa by především měla být jednoduchá, zapamatovatelná, hojně vyhledávaná, tedy obsahující klíčová slova, pokud možno krátká a jednovýznamová. Zkrátka taková, aby si jí každý při usednutí za počítač dokázal snadno vybavit. Čím se pří rozhodování řídit?

  • Kvalitní doména by měla dostatečně a výstižně popisovat obor vašeho podnikání. „Zapamatovatelná doména by měla být přesná a výstižná, například prodávám-li květiny, doména by toto slovo měla obsahovat, ideálně jen Kvetiny.cz. Pod doménou VonavaRadost.cz si uživatel představí květinářské služby jen s notnou dávkou fantazie,“ radí Kolář.
  • Trefou do černého jsou též krátké doménové názvy, které nesvádějí k nejistotě. Právě zde platí populární rčení o tom, že méně je více – čím více znaků použijete, tím více překlepů a zmatků dovolujete potenciálním zákazníkům. Vhodné jsou jedno až dvouslovné termíny, které nepředpokládají gramatickou mnohoznačnost, jako záměna písmene G za K, S za Z a podobně.
  • V ideálním případě by doména neměla mít ani pomlčku, místo Hypoalergeni-polstare.cz raději sáhněte po názvu HypoalergeniPolstare.cz. „Pomlčka název adresy prodlužuje a svádí k tomu, aby byla doména zadaná i bez pomlčky. To pracuje proti vám, protože potenciální zákazník pak většinou končí na stránkách konkurenta,“ zní varování z úst Jana Koláře.

Pro český trh využívejte výhradně koncovku CZ

Máte vybrán název domény, zjistili jste si vše o procesu registrace, teď jen zbývá hlasovat pro jednu z koncovek. Odborníci internetového marketingu v tomto případě radí dvakrát měř, jednou řež, neboli věnovat zvážení vhodné koncovky dostatek času.

Těch pár písmenek na konci vaší internetové adresy – CZ, EU, COM, INFO, NET a jiné – bude mít dalekosáhlé důsledky na počet návštěvníků webu a potenciálních klientů vaší firmy. Každá koncovka přitahuje jinou skupinu zákazníků, přičemž pro byznys v tuzemsku se jako jediná správná volba jeví koncovka CZ. Proč zrovna tato?

„Uživatelé mají českou koncovku v krvi, což potvrzuje až osmdesátiprocentní četnost zadávání CZ do prohlížečů. A znáte to přísloví o železné košili, často se pak stává, že ji zadáte samovolně. Příkladem uvedu Facebook, o kterém každý ví, že má koncovku COM. Přesto se denně najde několik tisíc lidí, co skončí na Facebook.cz, zkrátka proto, že jsou navyklí mačkat na klávesnici písmena CZ,“ vysvětluje potřebnost české koncovky pro podnikání na českém trhu Jan Kolář a dodává další důvody pro její využití: „Obrovskou výhodou české koncovky je důvěryhodnost. Představte si, že si chcete sjednat půjčku, a doména firmy má tvar pujcka.mx, která značí Mexiko. Nezbývá než se sami sebe zeptat, zda byste této stránce svěřili své osobní údaje?“

V případě globálních ambic firmy ovšem na druhou stranu vyplatí zauvažovat nad jinými koncovkami. Pro slovenské sousedy se hodí SK, na mezinárodní scéně velí naopak anglosaská COM.

Další článek


 
celkem 8 komentářů

Poslední komentáře

Dobrý den, pokud někdo potřebujete pomoc s výběre...
Poradce domén
18. 11. 2011, 16:32
Myslím, že nyní se dá o domény i soudit... I když po...
Milan
27. 2. 2011, 08:46
Myslim ze prave tak to bolo myslene. Domenu po expir...
qw11
27. 2. 2011, 07:40
Nechápu v článku pojem doménový pirát, pokud si někd...
Franta
26. 2. 2011, 08:04
Blbost, já jí mám :-)
mike
26. 2. 2011, 03:43

Další články

Život se psem stojí stovky tisíc

Život se psem stojí stovky tisíc

Jen málokdy si uvědomuje, kolik nás takový pes za celý jeho život stojí. A nejde o malé částky.

Před 4 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Včera  |  Rybová Romana
Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.

Včera  |  Ondráčková Kamila, Štarmanová Blanka

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.253 Kč0.252 %
Britská libraGBPGBP35.608 Kč0.8 %
Japonský jenJPYJPY22.011 Kč-0.154 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.609 Kč0.055 %
více...
PX889.8001.55 %
CETV56.350-1.40 %
ČEZ430.9000.68 %
Erste Bank657.4003.17 %
Fortuna85.9001.06 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více