FinExpert.e15.cz

Počet zahájených bytů dlouhodobě klesá

Za prvních sedm měsíců tohoto roku klesl počet zahájených bytů o 5,1 %. V Praze došlo k propadu dokonce o 78 %. Celkově klesá počet zahájených bytů už po dobu dvou let. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu.

Co se týče krajů, jsou situace ale různé. Celkový počet zahájených bytů v bytových domech roste o 51 %. Nárůst můžeme sledovat především v krajích Plzeňském a Středočeském. Pokles spolu s Prahou zažívá i Olomoucký kraj. „Počty dokončených bytů rostou. Konkrétně za prvních sedm měsíců tohoto roku o 5,3 %. Je to dáno vysokým počtem zahájených bytů v minulých dvou letech,“ vysvětluje předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

Letos lze pozorovat i pokles inženýrského a pozemního stavitelství. „V prvním pololetí se nové zakázky v inženýrském stavitelství snížily o 16,7 %. Přitom v uplynulém období let 2014 a 2015, kdy se stavebnictví vrátilo k růstu, byly hlavním tahounem sektoru. Pomohly k tomu zejména veřejné zakázky a dočerpávání evropských fondů,“ říká Petra Cuřínová z oddělení statisticky stavebnictví ČSÚ.            

Stavební zakázky, co do objemu, byly na vrcholu v roce 2006, naopak nejhorší to bylo v roce 2013. Od té doby meziročně roste jejich počet zejména v důsledku soukromých zakázek. V prvním pololetí letošního roku stoupl o 14,1 %.

Stavební povolení

Hodnota stavebního povolení klesala nepřetržitě po dobu pěti let. Tedy od roku 2010. Vše se obrátilo až v roce 2015. Daný ukazatel meziročně vzrostl o 2,0 %. Tento trend pokračuje i letos. Od ledna do července letošního roku rostly hodnoty stavebního povolení o 17,4 %.

Největší počet vydaných povolení najdeme ve Středočeském kraji. Zde je výstavba především nových bytových budov. Hned v závěsu je hlavní město, kde se investuje i do staveb nebytových budov.

Stavebnictví v Evropské unii

Stavebnictví České republiky se přičiňuje na celkovém indexu stavební produkce Evropské unie 1,4 procenty. Největší podíl má Francie, Velká Británie, Německo, Španělsko a Itálie. „Stavební produkce v prvním pololetí 2016 v Evropě stagnuje. S ohledem na vysokou srovnávací základnu z minulého roku je to spíše v důsledku vývoje v inženýrském stavitelství. Meziroční pokles v Česku nepatří k těm největším. Horší je situace např. v Polsku nebo Maďarsku,“ uzavírá Petra Cuřínová.

Další článek


 

 


Další články

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Dražší vozy tvoří v policejních přehledech krádeží přibližně pětinu všech odcizených aut.

24.  2.  2017  |  Bořil Martin

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

24.  2.  2017  |  Ondráčková Kamila
Zabrzdí EET stánkový prodej? Podnikatelé našli trik, jak evidenci výrazně urychlit

Zabrzdí EET stánkový prodej? Podnikatelé našli trik, jak evidenci výrazně urychlit

24.  2.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  3
Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

24.  2.  2017  |  Procházková Kateřina  |  5

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

23.  2.  2017  |  FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Koupě bytu | Prodej bytu | Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více