FinExpert.e15.cz

Počet zahájených bytů dlouhodobě klesá

Za prvních sedm měsíců tohoto roku klesl počet zahájených bytů o 5,1 %. V Praze došlo k propadu dokonce o 78 %. Celkově klesá počet zahájených bytů už po dobu dvou let. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu.

Co se týče krajů, jsou situace ale různé. Celkový počet zahájených bytů v bytových domech roste o 51 %. Nárůst můžeme sledovat především v krajích Plzeňském a Středočeském. Pokles spolu s Prahou zažívá i Olomoucký kraj. „Počty dokončených bytů rostou. Konkrétně za prvních sedm měsíců tohoto roku o 5,3 %. Je to dáno vysokým počtem zahájených bytů v minulých dvou letech,“ vysvětluje předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

Letos lze pozorovat i pokles inženýrského a pozemního stavitelství. „V prvním pololetí se nové zakázky v inženýrském stavitelství snížily o 16,7 %. Přitom v uplynulém období let 2014 a 2015, kdy se stavebnictví vrátilo k růstu, byly hlavním tahounem sektoru. Pomohly k tomu zejména veřejné zakázky a dočerpávání evropských fondů,“ říká Petra Cuřínová z oddělení statisticky stavebnictví ČSÚ.            

Stavební zakázky, co do objemu, byly na vrcholu v roce 2006, naopak nejhorší to bylo v roce 2013. Od té doby meziročně roste jejich počet zejména v důsledku soukromých zakázek. V prvním pololetí letošního roku stoupl o 14,1 %.

Stavební povolení

Hodnota stavebního povolení klesala nepřetržitě po dobu pěti let. Tedy od roku 2010. Vše se obrátilo až v roce 2015. Daný ukazatel meziročně vzrostl o 2,0 %. Tento trend pokračuje i letos. Od ledna do července letošního roku rostly hodnoty stavebního povolení o 17,4 %.

Největší počet vydaných povolení najdeme ve Středočeském kraji. Zde je výstavba především nových bytových budov. Hned v závěsu je hlavní město, kde se investuje i do staveb nebytových budov.

Stavebnictví v Evropské unii

Stavebnictví České republiky se přičiňuje na celkovém indexu stavební produkce Evropské unie 1,4 procenty. Největší podíl má Francie, Velká Británie, Německo, Španělsko a Itálie. „Stavební produkce v prvním pololetí 2016 v Evropě stagnuje. S ohledem na vysokou srovnávací základnu z minulého roku je to spíše v důsledku vývoje v inženýrském stavitelství. Meziroční pokles v Česku nepatří k těm největším. Horší je situace např. v Polsku nebo Maďarsku,“ uzavírá Petra Cuřínová.

Další článek


 

 


Další články

Budeme silní a budeme si vládnout sami... Dnes započal „Brexit“

Budeme silní a budeme si vládnout sami... Dnes započal „Brexit“

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Bankovka 50 Kč skončí, ČNB mapuje její historii od Rakouska-Uherska

Bankovka 50 Kč skončí, ČNB mapuje její historii od Rakouska-Uherska

Před 5 hodinami  |  Pospíšil Aleš
8 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

8 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

Jestliže chcete skutečně ušetřit, udělejte si inventuru v poplatcích.

Před 7 hodinami  |  web Investiční  |  12

Penzijní spoření: Vše, co potřebujete vědět

Penzijní spoření: Vše, co potřebujete vědět

Podívejme se na jednotlivé výhody, stejně jako rizika.

Před 15 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

Řada podnikatelů vyplňuje přiznání ve stresu. Jak se vyvarovat chyb?

Včera  |  Kleinová Andrea

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více