FinExpert.e15.cz

Po dotacích na zateplení se zaprášilo. Chystají se ale další

Žádosti se nyní zpracovávají a připravují se další výzvy.

Velký dotační program Nová zelená úsporám trhl rekord. Žadatelé vyčerpali připravenou částku během pouhých dvou měsíců. Největší zájem projevili o dotace na dílčí zateplení rodinných domů. Žádosti se nyní zpracovávají a připravují se další výzvy.

Nová zelená úsporám odstartovala příjem žádostí v polovině května. Pro domácnosti bylo připraveno 600 milionů korun. Po penězích vyčleněných na zateplení fasády, pořízení nového kotle nebo na výstavbu pasivního domu se jen zaprášilo.  

Bydlíme | Šetříme | Rodinný rozpočet | NN | Zákony | Zelená úsporám

Nová zelená úsporám: Rodinné domy dostanou 600 milionů

I letos mohou majitelé rodinných domů požádat o příspěvek.

Enormní zájem o dotace na zateplení přiměl ministerstvo životního prostředí navýšit objem připravených příspěvků o dalších 300 milionů korun. Ani ty se ale v pomyslné „dotační kase“ příliš dlouho neohřály. V polovině července program ukončil příjem žádostí o dotace s celkovým skóre 4 322 podaných žádostí za více než 995 milionů korun. Připomeňme jen, že loni to bylo přesně naopak. Celkovou alokovanou částku 1,4 miliardy korun se nepodařilo vyčerpat, a to přesto, že úřady prodloužily termín pro podání žádostí. 

Dílčí zateplení přitáhlo řadu zájemců

Letošní úspěch dotací na zateplení přičítají administrátoři programu jeho úpravám. „Zmíněná čísla nejlépe dokazují, že nová opatření, která jsme zavedli, fungují. Pro letošek jsme nastavili podmínky tak, aby na dotace dosáhli i ti, kteří si nemohou dovolit nákladnější rekonstrukce a chystají se zateplovat postupně,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Byly to právě dotace na dílčí zateplení domu, o něž majitelé rodinných domů projevovali velký zájem. Změny v programu totiž umožnily získat i příspěvek na menší energetické úpravy – například na výměnu oken, dveří nebo částečné zateplení fasády. Podmínkou bylo snížení spotřeby energie o 20 procent oproti původnímu stavu. Jak ukazuje následující graf, nejvíce podaných žádostí se vztahuje na oblast podpory A.2 – komplexní renovace a na zmiňovanou novinku A.0 – dílčí zateplení rodinných domů.

Graf: Žádosti z hlediska typu opatření

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: MŽP

Největší zájem o dotace je dlouhodobě v Moravskoslezském kraji. Tento trend se projevil i v letošním kole Nové zelené úsporám. Velký zájem o příspěvky na úsporná opatření projevili i žadatelé ve Středočeském kraji. Nejméně žádostí domácnosti podaly v Karlovarském kraji. Nutno podotknout, že do objemu podaných žádostí se pochopitelně promítá í sídelní struktura a velikost kraje. 

Zkrácené lhůty a výplata do 9 týdnů

Aktuálně pracuje Státní fond životního prostředí (SFŽP) na administraci podaných žádostí. „Vše běží na plné obrátky. V případě bezchybných žádostí podaných po realizaci opatření garantujeme jejich proplacení do 9 týdnů,“ uvedl Petr Valdman. 

Zkrácení lhůt a méně náročnou administrativu konec konců státní orgán sliboval hned při spuštění letošního kola dotací. SFŽP má nyní 3 týdny na schválení žádosti o dotaci, 3 týdny na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace a také 3 týdny na vyplacení finančního příspěvku. Podle Petra Valdmana je přitom řadě projektů příspěvek vyplacen už do 6 týdnů od podání žádosti.

Další dotace se chystají

Rychlost, se kterou se po dotacích na zateplení zaprášilo, mohla mnohé domácnosti nepříjemně překvapit. Majitelé rodinných domů, kteří zaváhali, ale ještě dostanou další šanci. „Během podzimu plánujeme spuštění dlouhodobé kontinuální výzvy Nová zelená úsporám s postupným doplňováním peněz dle výnosu z dražeb emisních povolenek, u nichž předpokládáme výrazně vyšší budoucí výnosy,“ slíbil Richard Brabec, ministr životního prostředí.

Ministerstvo chystá společně s krajskými úřady další kolo úspěšných kotlíkových dotací, z nichž mohou domácnosti získat příspěvek na ekologický zdroj vytápění. Podzimní výzvu Nové zelené úsporám přitom půjde kombinovat s připravovanými kotlíkovými dotacemi. Podporovány budou plynové kotle, tepelná čerpadla, ale i kotle na tuhá paliva, a to až do 85 % jejich pořizovací hodnoty.

Další článek


 

 


Další články

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Před 5 hodinami  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 10 hodinami  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 12 hodinami  |  Rybová Romana  |  2
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 20 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více