FinExpert.e15.cz

Platové rozdíly mezi muži a ženami bohužel přetrvávají

Personální agentura Grafton Recruitment provedla výzkum porovnávající výši mezd mužů a žen. A to v sektorech financí a informatiky. Největší rozdíly najdeme pochopitelně v období vrcholu kariery (mezi 40 a 55 rokem), nejnižší na jejím počátku. Zhruba mezi 40 a 55 rokem věku, tedy v čase předpokládaného vrcholu kariéry, u nás činí průměrná diference mezi mzdou muže a ženy na stejné profesní pozici více než 21 % v neprospěch žen. Česká republika je podle údajů Eurostatu řazena mezi pětici členských zemí EU, která se může „pyšnit“ nejvyššími rozdíly ve výši platů mezi muži a ženami. Příčinou může být odchod žen na mateřskou dovolenou, během které kariéru pochopitelně přeruší.

Aktuálně | Rodinný rozpočet | Zákony | Mateřská | Alimenty

Bude dlužné alimenty platit stát?

Institut zálohového výživného již existuje v 15 zemích Evropy. Ekonomové jsou však skeptičtí.

Co se týče finančnictví, jsou v něm o něco lépe odměňovány ženy (57 % žen, 43 % mužů). V sektoru informatiky je to obráceně. Průměrná hrubá mzda se na všech finančních pozicích pohybuje u žen okolo 30 300 korun, u mužů je to 37 400 korun měsíčně. V informačním sektoru mají ženy 28 900 korun, muži jsou ohodnoceni daleko lépe, a to 42 800 korun. Při analýze je ovšem třeba zohledňovat samotné početní zastoupení mužů a žen v obou sledovaných segmentech. Zatím co finance a bankovnictví se těší zhruba stejné oblibě jak u mužů, tak u žen, u technicky orientovaných oborů a IT škol je počet žen výrazně nižší.

Průzkum zohledňuje vedle pohlaví i věk zaměstnanců. V bankovnictví a finančním sektoru obecně přetrvává tendence k dodržování kariérních řádů a nepsaných pravidel nástupnictví, kdy se pracovníci dostávají na vrchol kariéry postupně a ve zralém věku díky svým zkušenostem. Vývoj v IT sektoru je oproti tomu mnohem překotnější, je zde nebývalá konkurence.

Přesto všechno se ČR snaží o rovné příležitosti mezi mužem a ženou

Tuzemské firmy se snaží zohledňovat rovné příležitosti mezi muži a ženami. Firmy se začínají zaměřovat směrem k rodině. A to tak, že například pracovní doba je nastavena takovým způsobem, aby žena mohla sladit rodinné povinnosti a těmi pracovními. V mnoha společnostech vznikají i firemní školky. Můžeme pozorovat i snahu o různorodost pracovních týmů. A nemáme na mysli pouze diverzitu, co se pohlaví týče, ale i věku, národnosti nebo i handicapu. Nejčastěji se o ní mluví ve spojitosti s nadnárodními společnostmi. Firmy zjistily, že diverzifikací získaly velký potenciál. Speciální programy pro postavení žen v řízení firem u nás zatím bohužel nenajdeme.  

Další článek


 

 


Další články

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 1 hodinou  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 3 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 11 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více