FinExpert.e15.cz

Platební karta podle vašich představ

Brzy se už nebudete muset mít v ruce platební kartu s designem, který nemůžete nijak ovlivnit. Jednoduše si zvolíte vlastní.

Mít platební kartu s vlastním designem by se líbilo asi téměř každému. Že tento malý plastik je nejmenším reklamním billboardem na světě pochopily dvě české banky. Během několika měsíců umožní Československá obchodní banka a Komerční banka svým držitelům platebních karet zvolit si vlastní design na platební kartě. Obě banky uvádějí termín "v blízké době", takže spuštění služby lze očekávat v horizontu třech měsíců.

Design podle Československé obchodní banky

O možnosti vybrat si vlastní design informuje jen tisková zpráva. Personalizovanou kartu nabídne ČSOB nejprve svým nejlepším klientům a ve druhé fázi, zhruba kolem letních prázdnin, bude tato karta nabízena na masovém retailovém trhu. Klienti Poštovní spořitelny si zatím o nějaké personalizaci budou moci nechat zdát, služba bude dostupná prozatím jen klientům "modré" ČSOB. Zpráva dále uvádí, že personalizovanou kartu přináší do České republiky skupina KBC Group na základě velkého zájmu, s nímž se setkala v Belgii a v období loňských vánoc také v Maďarsku, kde ji vydává K&H Ban pod obchodním názvem MyCard.

Karta s vlastním designem K&H Bank

Klepněte pro větší obrázek

Design podle Komerční banky

Zavedení personalizovaných karet pojala Komerční banka velkolepěji, než její konkurent. K této novince svolala včera tiskovou konferenci a ještě před ní se tvářila o připravované službě strašně tajemně. Že služba je těsně před spuštěním, dokazuje vlastní webový portál www.mojekarta.cz, kde si klient Komerční banky bude moci sám navrhnout vlastní design platební karty. Do této aplikace si nahrajete vlastní obrázek a budete jej moci sami jednoduše upravit. Aplikace zkontroluje, zda je fotografie dostatečně kvalitní a ukáže náhled finální podoby karty – tedy včetně čipu a loga karetní asociace. Vlastní design bude možné použít jak na debetní, tak na kreditní karty Mastercard/Maestro a VISA/VISA Electron. U platebních karet Diners Club a American Express personalizace není možná. Změnit design nebude možné ani u co-brandových karet s Benzinou (Visa Electron) a Makrem (MasterCard).

Při automatické obnově karty KB může vydat kartu s původním obrázkem, ale bude zde i možnost umístit si na platební kartu obrázek nový. Při ztrátě karty pak banka dodá co nejrychleji kartu s původním obrázkem.

Web Komerční banky pro přípravu vlastního designu

Klepněte pro větší obrázek

Na platební kartu nebude možné umístit jakýkoliv obrázek. Vyloučeny budou především obrázky se sexuálními nebo rasovými motivy a vzhledem k tomu, že jde o kartu mezinárodní, i motivy náboženské. Na kartu nedostanete ani loga firem a obrázky chráněné autorským právem. Dozor na designem bude mít u Komerční banky specializovaná firma, ČSOB naopak bude mít vlastní komisi. Toto omezení je však standardní součástí nabízené služby personalizace karet a najdete ho u všech bank na světě, které tuto služu nabízejí. Vzhledem k tomu, že majitelem karty je vždy finanční instituce, která kartu vydala, nevhodný obrázek na kartě by byl především jejím nepříjemným problémem.

Příklad použití personalizace karty podle Komerční banky

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Příklady ze zahraničí

Podobnou službu personalizaci platební karty umožnila v loňském roce polská banka ING Bank Śląski, a to u svých předplacených karet. Během soutěže si zájemce o kartu mohl zvolit vlastní design a v případě splnění podmínek si mu byla s tímto designem vydána předplacená karta. Mimo to vítěz soutěže o nejlepší design na platební kartě vyhrál na předplacené kartě vysokou přednabitou částku.

V České republice je zavedení personalizace karet novinkou, ale dá se očekávat, že stejnou službu nabídnou i další konkurenční české banky. Platební karta má sloužit především k placení a možnost její personalizace samozřejmě motivuje držitele karty, aby tuto kartu používal v co nejvyšší míře a, jinými slovy, se jí mohl i pochlubit. Držitel karty je spokojený a bance se zvýší zisk, jednak za případné zpoplatnění této služby, ale hlavně za častější používání platební karty. Konečně, jakou platební kartu byste sami preferovali při placení – otřelý design vaší banky, který nosí statisíce jejich dalších klientů, anebo design vlastní, podle vašich přání?

Další článek


 

Související články


celkem 23 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:to jste obevily ameriku
Martin
15. 5. 2007, 10:47
Re:Na kartu nemuzu dat logo firmy?
MatKal
24. 2. 2007, 16:06
Re:cena
Michal
24. 2. 2007, 00:51
to jste obevily ameriku
roxbury
23. 2. 2007, 22:12
to jste obevily ameriku
roxbury
23. 2. 2007, 22:10

Další články

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

Před 7 hodinami  |  Valentík Michal

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Před 8 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Včera  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Včera  |  web Investiční  |  57

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více